Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

tırnak sorunu - 2.sayfa

kuşumun tırnakları çok çabuk uzuyo 1 kez kesmiştik yine çok uzadı tırnak uzama hızı neye bağlıdır uzamaması için ne yapmalıyım? bir de tırnak kesimi nasıl olmalıdır vet. kestirmek istemiyorum şimdiden teşekkürler

img

turşu

19 yıl 3 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tamam sizin için saçma olabilir ama biz kuşumuzu dışarı çıkartıyoruz omzumuza konuyo:> sonra başka bir yere gimek istediği zaman ayağı üstümüzdeki giysiye takıldığı için uçamıyo ve kurtulmaya çalışıyo ve çırpınıyo arkadaşımın kuşunun bu şekilde ayağı kırılmış:<< böyle bir durumla karşılaşmamamız için bence uzayan tırnakları kesinlikle kesilmesi gerekiyo arkadaşlar uzayan tırnakları törpülerek kısaltma olur mu bir yerde okumuştum da sewgilerle

img

turşu

ÖZEL MESAJ

turşu merhaba.kafan karıştı biliyorum.bizim boncuk 5 yaşında ve seninde dediğin gibi zavallım çok rahatsız oldu tırnağı uzayınca ,oraya buraya hep takıldı nerdeyse düşüyordu.bütün cesaretimi topladım ve onu anneme tutturdum ben bir tırnak makası alarak 1mm kadar kestim ve boncuk çok rahatladı.zaten kesilecek miktarı yakından baktığında anlayacaksın.hatta ilk önce 1mm den daha az kes çünkü biliyorum bu işlemi yaparken zorlanacaksın.benim abim var o veteriner ist.etilerde kliniği var ist.gittiğimizde kessin diye ona götürdük kıyamadı kesemedi.zor bişey bu.ama insan kendine daha fazla güveniyor,başkaları sanki canını yakacakmış gibi geliyor.bide ben bu işlemi 1 kere yaptım.yani düşün 5 yaşında ve 1 kere yaptım.senin kuşununki neden bu kadar çabuk uzuyor anlamadım.başkalarına emanet etmektense sahibi olarak bu işi sizin yapmanız bana daha mantıklı geliyor,nede olsa daha dikkatli olabilirsiniz.sevgilerimle....

img

elif01

19 yıl 4 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bravo sana elif01 İnan siz daha iyi kesersiniz.Yanlız kan damarına dikkat edin.Kanama olabilir.

img

sherif

18 yıl 11 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm.arkadaslar kuşlarımızı evde beslediğimiz için halı,perde gibi şeylerle temas etmek zorunda kalıyorlar ve hiç olmayan tırnakları ne yazıkki bizler tarafından eve adapte olmaya zorlanıyor.muhabbetlerde arkadaslarımızın yazdığı gibi yaşlı olsalar dahi kanarya vb.gillerdeki gibi tırnak uzaması olmaz.ama yakından bakıldığında ve oraya buraya takıldığında uzadığı zannedilip vet.lerin yolu tutulur.bazı sıradışı durumlar hariç tabii ki,özellikle ithal ve besin değeri yüksek diye satılan, konuşturucu yem vs. lerin yetiştirici arkadaslarımızın beyanına göre büyük tarlalar yerine daha küçük yerlerden ve daha çok ürün elde edilmek adına aşırı dozda hormon uygulanan yemlerin buna yol açtığı,bahsedilen tırnak ve özellikle gaga uzamalarına yol açtığı söylenmekte.arkadaslarımıza üzeri yaldızlı ve albenisi fazla kutularda satılan yemler yerine yine enaz onlar kadar faydalı akdarı,ince kanarya yemini tavsiye ediyorum.takviye ettiğimiz toz vitaminde beraberinde kullanılarak kuşumuzun ihtiyacı olan tüm enerjiyi alması sağlanacaktır.lütfen konuşturucu yem vs.sözlerine aldanmayın.

img

erhan70

18 yıl 11 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

HİÇBİR SORUNLA KARŞILAŞMADAN TURŞUNU TIRNAKLARINI KESTİK ÇOK MUTLUYUM

tüm cewap gönderenlere teşekkürler

img

turşu

ÖZEL MESAJ

Haydi gözünaydın.Miniğinle beraber sağlıklı ve mutlu yaşa.

img

sherif

18 yıl 11 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba yeni aldığım bir çift kuşumun tırnakları çok uzundu sürekli giyisime tüllere takılıyordu ayağı çıkacak kırılacak diye endişheleniyordum. az once birisini kestim çok dikkat ettim aynen forumda yazdığı gibi kestim bişi olmadı erkeğinse sadece bir parmağında o kadar dikkat etmeme ragmen azcık kanadı fakat kanamayı zor durdurdum önerileriniz nedir arkadaşlar

img

thereasun

18 yıl 3 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam arkadaşlar ben yeni bir üyeyim ama uzun zamandır muhabbet kuşlarınla ilgileniyorum.ben muhabbet kuşumu ilk aldığımdan beri tırnaklarını kendim kesiyorum hiç bir sorunda yaşamadım. ancak bazı arkadaşların dediği gibi dikkat edilmesi gereken tırnakların içindeki damar başlangıcını iyi bellemek lazım ucundan kestikten sonra bir sorun yaşamazsınız.ve kuşlarını yeni alan arkadaşlar için söylüyorum tırnaklarını kesmeyin alışınca daha fazla uzuyor.

img

emperor

17 yıl 5 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaslar büyük bir papağan turu arıyorum 1000 1500 lira arası biraz örnek verir misiniz iyi eğitilip konusabilen şu an aklımda ara papagani kakadu ve jako var başka örnekler verir misiniz

img

Kakadu03

6 yıl 5 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ