Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

iguana davranı$ları

merhaba arkada$lar benim bir sorum var $imdi benim iguananın akvarumuna ağaç koyamıyorum ne tür ağaç aldıysam hepsinin üstünde kırmızı kırmızı minik minik organizmalar türüyor ve bu da iguananın üzerinde ya$amaya ba$lıyor.. bu sebepten dolayı iceri oyunca ayı koydum :) alı$tı bayaa ilk zamanlar garipsiyordu ama artık garipsemiyor canı sıkıldıkça yerini deği$tiriyor kendi kendine.. İlla içeride bir ağaç parçası bulundurmalımıyım? Bi de $öyle bir sorunum var benim yaratık biraz agresif.. $u sıralar 1-1,5 ya$ında ama hala pek bana alı$abilmi$ değil kimi zaman akvaryumun icerisine elimi sokup yemegini versem ya da suyunu deği$tirsem kendinden geciyor kuyruguyla vurup duruyo kimi zamanda sesini bile cıkartmıyor... Bi de ben UV ampul kullanmıyorum.. Aldıgım yerdeki adam bana Uv ye gerek yok o kadar güne$ gören bir yere koyarsan sadece içeriyi ısıtmak için normal bir ampul kullanman yeterli olur dedi bende öyle yaptım.. benim yine de UV ampul almam gerekir mi? Ayrıca bu agresifliği neye borçluyum.. Arada bir de akvaryumdan kaçıyor :) geçen odamın camının dı$ında yakaladım a$ağı atlayacaktı nerdeyse.. Bi de ben yakla$ık 3-4 aydır ewde değildim yurt dı$ıdaydım bu sırada arada bir dola$sın diye akvaryumun dı$ına çıkarttıklarında yatağın üzerinden atlayarak sağ ayağının arka parmağına bi$ey olmu$. Orda tırnak çıkmıyor ve parmak biraz yukarı doğru kalkık duruyor ve üzeri ölü deri kaplı gri renkte.. Bir de beslerken ne kullanmamı öneririsiniz? Vitaminleri ve raffy vital le birlikte genelde iceberg veriyorum bazen de meyve.. Sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim..

img

ozzie

18 yıl 8 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar; Iguanalar genel olarak doğru şekilde yaklaşıldığında sakin canlılardır... Iguananıza yaklaşırken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. 1. Elinizin Konumu İguanalar 3. göze sahiptir ..ve bu deri altında başın üst terafındadır..görev olarak gölgeleri algılar ve thyroid üretimine katılır. Eğer elinizi arkasından yaklaştırıp sırttan karnına doğru tutuyorsanız iguananız sizi kuş vs gibi kendisine saldırabilecek bir hayvan olarak algılayıp savunma amaçlı agresifleşebilir. Igunanınıza elinizi ve sizi görebileceği bir şekilde yaklaşın... ve kavramaktan kaçının ayrıca eliniz karnı bölgesinin altına koyun ve kolunuzda uzanmasına izin verin davranışlarında değişim göreceksiniz. 2. Ses ve gürültü. Aşırı gürültülü ortamlarda iguananız strese girebilir ve agresifleşir... Stres altındaki iguanalarda renkler de kararma görülür ..özellikle baş bölgesinde. 3. Özel durumlar Erkek iguanalar bayanların periodları geldiğinde bunu anlarlar... o dönemde bayanların vücudunda üretilen feramon yetişkin dişi bir iguananın çiftleşme döneminde salgıladığı feramona çok benzer. bu sebepten dolayıda o dönemlerde bayanlar yaklaştığında veya iguana ile aşırı temasta bulunduklarında iguana kendini gösterme ve kur yapma adına agresifleşebilir. bunlara dikkat ederseniz iguananızın davranışı bir süre sonra düzelecektir. UV ampulleri iguanalar için gerekli ve önemlidir... UV oranı güneşin yaptığı açı ile ilgilidir ki tahmin ederseniz ki iguanaların asıl yaşama alanlarına kıyasla Türkiyede azdır. Satılan ampuller UVA ışını üretir ancak UVB üretmezler bu yüzden elinizden geldikçe iguanınızı güneşe çıkarın. Canlınızın boyunu ve akvaryumun boyunu söylerseniz alanının yeterli olup olmadığını size söyleyebilirim. Ağaç ise zor bir durum... parazit ve bakteri önleci yöntemler kullanmanız gerekir... sonuçta iguanalar %90 - %100 arası nem oranlarında yaşarlar...akvaryum vs gibi alanlarda bu ısı ve nem oranlarında bakteri oluşması doğaldır. iguanınızın üzerinde ki parazitleri dikkatli bir bakımla temizleyebilirsiniz ancak ne olursa olsun iguananızın üzerine veteriner kontrolü olmadan ilaç sürmeyiniz. Genellikle veterinerlerde size suyla seyrelteceğiniz solüsyonlar önereceklerdir ve iguananızı bu suda yüzdürmenizi söyleyeceklerdir. İguanların parmak kemikleri ince ancak sağlamdır. sonuçta genel olarak tırmanıcı canlılardır . eğer parmağı o kadar kırıldıysa kalsiyuym sorunu yaşamaya başlamışsınız olabilirsiniz. İguanaların tırnaklarının içine kadar damarları vardır ...bu damarlardan biri bükülüp tıkanmış olabilir bu da ölü deriyi açıklar...Diyetine özen gösteriniz. D2-D3 vitamin destekli kalsiyum kullanmanızı öneririm.... İguananızı cam akvaryumda güneşe koymayınız ...ısı aşırı yükselip iguananızı öldürebilir. İguanaların diyeti bir zor bir konudur.. ancak yiyecekleri şeyler çeşitlidir.. Önemli olan kalsiyumu yüksek fosforu düşük bir diyet sağlamaktır.Hardal yaprağı , turp yaprağı,kuşburnu,kuşkonmaz, kara hindiba vb + meyve(%85-%95 sebze-%5-%10 oranlarında meyve) genel besinlerini oluşturur...Iguananıza kesinlikle ıspanak,lahana ve brokoli ,hayvansal gıda (tırtıl,çekirge,sinek vs. ) vermeyiniz ciddi sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Yiyeceklerin besin değerine bakıp olabilirliği olanları seçebilirsiniz. Not: Şuan iguanalar için genel bir döküman hazırlıyorum birkaç gün içinde onu okuyabilirsiniz. Saygılarımla

img

echo

18 yıl 9 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

herkese selam. :::echo::: yazdıklarınız gercekten cok iyi ve tatmin edici sizi bu konuda kutluyorum. . . aslında benimde uyguladığım kucuk bir kendime alıştırma yontemim var. sabahları igunun yemeğini değiştirirken yeni yiyeceğinin birazını elinle onu korkutmadan ona sunmak ve böylece 2-3 gün içerisinde güvenini kazanmak. ben denedim ve bayağı sonuç aldım sanada tavsiye ederim ve birazdaha sabırlı olmak bu işi halleder. . . saygılarımla

img

xcvxc

18 yıl 11 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sayın xcvxc iltifatınız için çok teşekkürler... sizin iguanalarınızın durumu ne oldu? Saygılarımla

img

echo

ÖZEL MESAJ

selamlar, echo yazdıklarına katılıyorum ve gerekli bilgilerini paylaştığından dolayı kutluyorum, selam ozzie, uv çok önemli şimdiye kadar kullanmamanın verdiği sorunları ilerde kesinlikle göreceksin sen satan adamın dediğine ne bakıyorsun sorsan çoğu satmaktan başka birşey bilmez burda yazılan yazıların hemen hemen hepsi doğru ve gerekli bilgiler bunları ciddiye al ve en kısa zamanda bir uv ışık veya florasan edin ayrıca calsiyum ve d2 içiren ilaçları düzenli olarak iguya ver bunu daha önce yazmıştım yine söylüyorum iguna haftada bir calsiyum ve d2 takviyesi yapmalısın ayrıca igular tırmanıcı canlılardır ve agaç dalı koyman gerekir eğer akvaryuma koyacağın malzemeyi iyi dezanfekte edersen parazit sorunu olmaz son olarak igular için en önemli noktalar ; nem + sıcaklık + uv + çok çeşitli beslenme + kalsiyum,mineral ve vitaminler,,,snakehunter,,,

echo Gercekden cok saol bende yeni igu sahibi oldum ve verdigin bilgiler cok isime yariyacak bilgiler.. benim igum daha bebek aldigim yer 26 gun once dunyaya geldigini soyledi..isik olarak %36 UV-A %8 UV-B saglayan JBL marka bir flarosan kullaniyorum bu isik disinda baska bir isik kullanmam gerekirmi ? akvarvum isisini akvaryumun altina yapiskanli bir sekilde monte edilen bir isitici ile 27 30 derece arasinda koruyorum,arada bir de akvuryumu puskurtme sistemi ile islatiyorum (18dk da bir ).yemek olarak simdilik salatalik, yesil, magrul, havuc, uzum,seftali,yesil elma,muz,kavun,avokado,hindistan cevizi veriyorum bunlara ek neler onerebilirsiniz? birde elinde bakim konusunda benim ile paylasacaginiz dokumanlar var ise cok memnun olurum [email protected]

img

dewilturk

19 yıl 4 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Marul ve muz vermeni tavsiye etmem... Böbrek sorunları oluşabilir. Bunun sışında görünüşe göre çok fazla meyva veriyorsun. Biraz daha yeşil yapraklı sebzelere dönmeni tavsiye ederim. Saygılarımla

img

echo

ÖZEL MESAJ

Merhabalar echo, Ben istanbulda oturuyorum ve yeni aldığım iguana yavrusu için güzel bir akvaryum hazırlamak istiyorum. Bu akvaryuma koyacağım işikların neler olması gerektiği konusunda pek bir bir fikrim yok. Tabı bunları nereden alabileceğim konusunda da bir bilgim yok. Anladığım kadarı ile bu konuda baya bilgilisin ve yardımlarını esirgemez isen çok sevinirim şimdiden teşekkür.

img

haruno

18 yıl 7 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selamlar haruno; Hazırlarken dikkat etmen gereken şeyler ve akvaryum başlangıçta yeterli gibi görünsede çok kısa bir zaman içinde yetersiz kalacaktır bunu unutmamanı tavsiye ederim. Onun yerine evde ayrı bir alan hazırlaman çok daha iyi olur. Isı ve ışık gerçekten çok önemli iguananın yaşadığı alanda farklı derecelerde yerler olursa çok iyi olur. Bunun dışında ısıtma taşı fazla tavsiye etmem; aşırı ısınıp iguanaya zarar verebiliyor. Işığa gelince mecidiyeköyde Profilonun sol kapısının karşısında bir petshop var orada sylvinia reptistar bulabilirsin.Alman yapımı çok iyi bir florasandır.UVA ve UVB ışınları sağlar. Saygılarımla

img

echo

ÖZEL MESAJ

mrb hazırladıgın sunu cok guzel tsk ederım akvaryumun olcucu genişlik 80 cm yükseklk 50 cm derinlik 80 cm bu ebatlardakı bı akvaryum yeterlımıdır acaba

img

alisky

16 yıl 7 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ