Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

iguana davranı$ları - 2.sayfa

merhaba arkada$lar benim bir sorum var $imdi benim iguananın akvarumuna ağaç koyamıyorum ne tür ağaç aldıysam hepsinin üstünde kırmızı kırmızı minik minik organizmalar türüyor ve bu da iguananın üzerinde ya$amaya ba$lıyor.. bu sebepten dolayı iceri oyunca ayı koydum :) alı$tı bayaa ilk zamanlar garipsiyordu ama artık garipsemiyor canı sıkıldıkça yerini deği$tiriyor kendi kendine.. İlla içeride bir ağaç parçası bulundurmalımıyım? Bi de $öyle bir sorunum var benim yaratık biraz agresif.. $u sıralar 1-1,5 ya$ında ama hala pek bana alı$abilmi$ değil kimi zaman akvaryumun icerisine elimi sokup yemegini versem ya da suyunu deği$tirsem kendinden geciyor kuyruguyla vurup duruyo kimi zamanda sesini bile cıkartmıyor... Bi de ben UV ampul kullanmıyorum.. Aldıgım yerdeki adam bana Uv ye gerek yok o kadar güne$ gören bir yere koyarsan sadece içeriyi ısıtmak için normal bir ampul kullanman yeterli olur dedi bende öyle yaptım.. benim yine de UV ampul almam gerekir mi? Ayrıca bu agresifliği neye borçluyum.. Arada bir de akvaryumdan kaçıyor :) geçen odamın camının dı$ında yakaladım a$ağı atlayacaktı nerdeyse.. Bi de ben yakla$ık 3-4 aydır ewde değildim yurt dı$ıdaydım bu sırada arada bir dola$sın diye akvaryumun dı$ına çıkarttıklarında yatağın üzerinden atlayarak sağ ayağının arka parmağına bi$ey olmu$. Orda tırnak çıkmıyor ve parmak biraz yukarı doğru kalkık duruyor ve üzeri ölü deri kaplı gri renkte.. Bir de beslerken ne kullanmamı öneririsiniz? Vitaminleri ve raffy vital le birlikte genelde iceberg veriyorum bazen de meyve.. Sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim..

img

ozzie

18 yıl 9 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

alisky öncelikle formun açılış tarihine dikat edersen daha iyi olur. arkadaşımızın konuyu anlatışı gerçekten çok adınlatıcı ama ama 2005 te yazmış bu yazıyı be gülüm.. Akvaryum yaptırmayın arkadaslar hiç sağlıklı değil (özellikle erkek iguanalar için). balık beslemiyoruz arkadaslar.

img

frazetta

16 yıl 9 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar benim bi sorunum var, yardimci olursaniz sevinirim. Simdi benim 2 tane tatli canavarlarim var Lucky ve Cindy. Ben ilk once birini 3-4 gun sonrada otekini aldim ayni terraryumda idiler petshopta, acidim yazik ayirmayayim onlari dedim. Yaklasik 10-12 gun hersey normaldi ama sonra erkek sandigim disi sandigima kabadayilik yapmaya basladi :) kafasini sallayip kovuyor yemek yedirtmiyor. Bende onlari ayirdim ikiside deri deyistiriyor. simdi benim merak ettiyim bunlar hep boylemi olucaklar? Bide size sunu soyleyim yani onlara kendimce nasil teshis koydugumu :) simdi Lucky sert yuz hatlarina sahip ve biraz agresif, dikenleri buyuk ve kendiside diyerine ragmen yani Cindy`ye ragmen daha buyuk. bu yuzden o erkek dedim. Cindy de tam aksine citi piti, cici yuz hatlari, minik dikenleri var. bence ben dogru tahmin ediyorum ama yinede ba onlarin cinsini anlamamda yardimci olursaniz sevinirim. heh.... buarada Luckynin en cok sevdiyi sey bana kuyruk atmasi :) Cindyde en cok yuzmeyi ve yuzdukten sonra havluya sardigimda kucagimda uyumayi seviyor :) araniza yeni katildim vereceyiniz bilgiler icin simdiden tesekkurler: Cindy,Lucky ve LizardGirl :)

img

lizardgirl

16 yıl 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

LizardGirl ilk basta sole solemem lazım igular herdaim yan yana yasamazlar sadece belli donemlerde ciflesmek için yakınlasma sergılerler. ilk basta terruları ayırman gerkıyor bunu sağlaman iguların saglıgı bakımandan cok ıyı olur ve asla 2 sini bir arada termundan cıkartma.. dişi ereke olayına gelınce fotograflarını gorusem daha cok yardımcı olabılcegımı dusunuyorum [email protected] msn adresım gonderısen ordan sana daha netıcelı sonuc verebılırım iguların bi kac yerınden fotograflarını gondersen cok ıyı olur. igulara selam :)))

img

xcvxc

19 yıl 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

hemen bi uv al ancak akvaryumda işin zor sana kafes öneririm sevgiler...

img

rexraptor

15 yıl 7 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ozzie iguanalar yemeklerine dokulmasından hoşlanmaz.Ve sen uv ampulal yoksa çok nen olmaz akvaryumda. Bide akvarym kapalı olmalı nem için

img

mustafa_00

15 yıl 7 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm arkadaşlar benim iguanam daha çok küçük ve 2 aydır bende ama yemek yemiyo ve yemeği zorla tıkıyorum ağzınaa.. ama belkide verdiğim yemekleri sevmiyo ne yedirebilirim sebze derken o sebzelerin isimlerini alabilirmiyim lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

img

vaavaa

15 yıl 4 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bugün bir iguana aldım. Kuyruğu ile birlikte boyunun yaklaşık 1 metre olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğiniz lambaları ( uv ve ışıklandırma) nereden bulabilirim acaba? Kütahya`da ki pet shoplar bu konuda yetersiz malesef. Bana uygun linkler verebilirseniz sevinirim. Bugün önünde izlerken agresifleşti bana kırbaç vurmak istedi sanırım ama akvaryumda oldugu için kendine zarar verebilir sadece. En çok korktuğum ve endişe ettiğim şeyde bu zaten. Aldığım hayvanın mutlu olmaması benim için büyük vicdan azabı olacaktır. Oldukça fazla bilgi okudum. Hayvan şu anda deri değiştiriyor. havuç elma ve salatalık koydum kafesine biraz. Su kabı için nasıl bir kap kullanmalıyım. Zemine ne yapmalıyım ve akvaryum temizliğini nasıl ayarlamalıyım. Hayvanı nereye koyabilirim bu sırada bir karton uygun mudur? Hayvanı kendime ve ortamına alıştırmak için neler yapmalıyım? Suyunu ve kafesinin periyodik temizlemesi ve günlük gıda miktarını nasıl ayarlamalıyım? Şimdiden teşekkürler

img

freeshah

14 yıl 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

1 metre yazmışım fakar sabah dikkatlice baktımda 50 cmlik bir dostumuzmuş. dün sinirliydi bende kızıp hareketlenmesin diye yanına yaklaşıp bakmıyordum. :)))

img

freeshah

14 yıl 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba, iguana`mi alali 1 hafta oldu daha once iguana bakım tecrubem olmamisti, yeterince iyi bakmaya ozen gosterıyorum, gunde 2 öğün yeşillik veriyorum marul + maydonoz yada salatalik olabiliyor, 2 öğunun arasında da 2 -3çeşit meyve koyuyorum, papaya, erik, armut gibi. bu diyette sorun varmı bılemıyorum yiyor hepsını ama asıl sorunum şu, bana alışamadı cok fazla kaçıyor, akvaryumda bakıyorum 50cm boyu hayvanın akvaryum boyu ıyı ama sureklı cıkmaya calısıyor camı pencelıyor... :S ne yapmam lazım

img

keepersky

16 yıl 10 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

marul ile maydonoz verme bunlar bilinenin aksine yarasız yeşillikler onun yerine roka,dereotu,tere ver.Sana daha alışmaması normal teraryumuna alışamadığı için de sürekli çıkmaya çalışıyor.ama iştahının yerinde olması iyi.zaman geçtikçe sana alışır.maydonoz ve marulu tavsiye etmem.maydonoz hiç verme.marulu da ara ara verebilirsin.

img

reiska

21 yıl 1 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ