Yeni Kusum Cok Hareketsiz Help!

Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 03.07.2005 22:56:51        Mesaj Id : 17662   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşlar dün aldığım tahmini 2 aylık muhabbet kuşu çok hareketsiz. bütün gün duruyo. ne ötüyo ne kafeste dolanıo. daha hiç yemek yada su içtiğini görmedim.? ne yapmam lazım lütfen yardım edin:(
Gönderilme Tarihi : 04.07.2005 12:43:54        Mesaj Id : 17663   Cevap ver    Bu mesajı bildir

bugün sabah kafesinin altına baktım. dışkıları hep sulu sulu. sanırım ishal. yarım eden yokmu?
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 04.07.2005 12:44:58        Mesaj Id : 17664   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm mydonose endişelenmeni gerektiren bir durum yok. kuşun eve yeni geldiği için ortamı tanımaya, sizlere ısınmaya çalışıyo. o yüzden şu sıralar sessizce bir köşede durup gözlem yapıyodur. zamanla alışır. bir kaç gün içinde hareketlenip ötmeye başlayacaktır. bu alışma süreci içinde onu korkutmamaya özen göster onu korkutman bu adaptasyon sürecini dahada uzatacaktır. bol şanslar
Karabük
İkiyüzevler
Gönderilme Tarihi : 04.07.2005 13:15:21        Mesaj Id : 17665   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Kechemen sana kesinlikle katılmıyorum.Ne yani eve alışamadı diye ishal olur mu hiç?Ama yem yememesi yeni geldiği için normal.Benim kuşumda ilk günle hiç yem yememişti ve su da içmemişti. Bana kalırsa senin kuşun hasta kardeş.Bence ne yapman gerektiğini bir kuşçuya sorabilirsin.Burada da çok deneyimli arkadaşlar var ama sanırım bugün girmediler yoksa kesin cvp yazarlardı. Ama vakit kaybetmeden ishal ilacı al. Benim kuşum ishal olduğunda kuşçu suluğuna yarım çay kaşığı nişasta koy demişti belki geçici önlem olara bu yöntemi de kullanabilirsin. Yine buradaki arkadaşlardan erhan70 soğuk algınlığı için yumurta haşlayıp,darı ununu karıştırıp verebilirsin demişti. Yem yemediğini,su içmediğini söylemişsin sen yine de şansını dene. Umarım iyileşir :(
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 04.07.2005 15:16:26        Mesaj Id : 17666   Cevap ver    Bu mesajı bildir

elayzaa kuşun eve yeni gelmesiyle ishal olması hakkında nasıl bir bağlantı kurdun veya benim böyle bişi söylediğim kanısına nerden vardın bilmiyorum. ama şunu söyleyeyim ben mydonose a cevap yazdığımda sadece ilk mesajı vardı ve ben ona göre cvp yazdım. mydonose; kuşunun ishal olduğunu yazmışsın uzun süre bişi yemediği için kakası cıvıklaşmış olabilir ama yinede önlem alman gerekli tabi. bayat ekmek ve haşalanmış patates vermeyi dene suluğuna ishal ilacı koy. yem yemeye teşvik tmek için de yemlikleri kuşun sürekli durduğu tüneğe yekın koy ve eğer kapaklıysa kapaklarını çıkar. kafesin altınada biraz yem dök. geldiği yerde yerden yem yiyorsa yem kabını hemen keşfedememiş olabilir. nede olsa daha yavru ve yeni bir ortamda olduğu için çekingen davranıyor.
İzmir
Hatay
Gönderilme Tarihi : 06.07.2005 17:09:04        Mesaj Id : 17667   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm.öncelikle ürkek ve çekingen durması son derece normal.ancak bu uzun süreli olursa yem yemediğinden dolayı güçsüz düşecektir.yumurta maması vermelisin ve kesinlikle sıvı vit.vermemelisin.özellikle belirtmek isterim arkadasın biri ekmekten bahsetmiş ve patatesten.kesinlikle ekmek vermemelisin yok deniycem dersen 1 .2 haftaya kalmaz kuşunu yerde sürünüyor görmen içten değil.çünkü hem 2 aylık hemde iştahsız.mamalık takarsan üzeri açık olduğu için mamayı görmesi kolay olacaktır.suyunu da mutlaka bulur endişe etme.ishali ise mamasına karıştırdığın darı unu ile önleyebilirsin.bulabilirsen supervit forte yi almanı öneririm.
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 06.07.2005 18:22:26        Mesaj Id : 17668   Cevap ver    Bu mesajı bildir

ekmek tavsiye eden arkadaş olarak ben bu güne kadar birçok çiftim yavru büyütürken ve yvvrular ebeveynlerinden ayrıldıktan sonra ekmek verdim ama hiç bir yavrumu yerde sürünürken görmedim nedense. ayrıca bunu yaparken kafama göre değil bu işi profesyonel anlamda yapan insanların tavsiyeleri doğrultusunda yaptığımı belirtmekte de yarar var.
İzmir
Hatay
Gönderilme Tarihi : 08.07.2005 16:29:30        Mesaj Id : 17669   Cevap ver    Bu mesajı bildir

kechemen.arkadasım bu konuda bence hatalı davranıyorsun.prof dediğin arkadaslarını tanımak isterdim.çünkü ekmeğin kuşlara ne yaptığını bilmemeleri imkansız.sanırım prof.lafı biraz alakasız olmuş.uzun zaman ekmek verilen kuşlarda mutlaka rahatsızlık görülür,yine de sen vermeye devam et...
Gönderilme Tarihi : 09.07.2005 20:12:31        Mesaj Id : 17671   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam! Kusunun istahinin yerinde olmasina sevindim! Insallah böyle devam eder... Bildigim kadariyla kafesinde ayna olmayan ve yalniz olan kuslar insana daha cabuk alisirlar. Bunu bir cok yerde okudum fakat yanlisim varsada arkadaslar duzelteceklerdir. Baska bir websitesinde ayna hakkinda, kus alismadan koymamami söylemislerdi. Yalniz kaldiklarinda televizyonu ya da radyoyu acmami söylemislerdi. Tabii ki diger kusunla beraber olmasi onun icin cok daha iyi fakat dedigim gibi bunun sana alismasini ne kadar hizlandirir bilemiyorum... Kusunu alistirmak icin en önemli sey booooooool boooooooool sevgi vermen. Onunla devamli ilgilen, devamli konus, sevdigi yiyeceklerle ya da yemle eline cekmeye calis. Benim kusum geldiginde 1.5 aylikti ve onu alistirmamda 1.5 ay surdu. :))) Cok sabir gerektiren bir sey. O yuzden asla yilma! Bana bu konuda en cok yardimi olan Blue´du. Onada burdan tekrar tesekkurler... :) Bol sans! //ASYA
Karabük
İkiyüzevler
Gönderilme Tarihi : 10.07.2005 15:46:08        Mesaj Id : 17672   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Arkadaşlar benim kuşuma yardımcı olan veteriner hekim kuşlarımıza ASLA ishali kesmek amacıyla da olsa ekmek,patates gibi şeyler vermemezi söyledi.Sindirim sistemini alt üst ediyormuş.Bilginize.
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 10.07.2005 18:12:25        Mesaj Id : 17673   Cevap ver    Bu mesajı bildir

erhan70 ekmeğin fazlasının kuşları şişmanlatacağı ve eğer alışkın değilse sindirim sistemini bozabileceği doğru ama inan felç konusunda hiç bir fikir yürütemiyorum.zahmet olmassa şu felçle ekmek arasındaki ilişkiyi bi açıkla. p.s. profesyonel lafı da gayet alakalı olmuş.
Ankara
Bahçelievler
Gönderilme Tarihi : 10.07.2005 20:59:40        Mesaj Id : 17674   Cevap ver    Bu mesajı bildir

İşte yine çelişkili bir tedavi yöntemi daha.. Elayzaa arkadaşımızın danıştığı veteriner; sindirim sistemini alt üst edebileceğinden dolayı, kuşlarımıza ishali kesmek amacıyla da olsa ekmek, patates gibi şeyler vermememizi söylemiş.. Başka veterinerlere sorduğumuzda, hiçbir zararının olmayacağı gibi yararının olacağını da söyleyenler var! Patates sindirim sistemine iyi gelen bir besindir. Ancak kuşlarda sadece ishali durdurmak için verilmelidir. Ekmek de aynı şekilde öyle. Çünkü normal zamanlarda verildiği takdirde, kuşların vücutlarında yağlanmaya ve kilo alımına yol açar. Tabii bu durum da, uçma zorluğuna. Ben yaşadığı 9-10-13 yılları boyunca; ekmek, patates gibi (bazı arkadaşlarımıza göre zararlı olarak nitelendirilen) yiyecekleri de yiyerek, çok sağlıklı bir şekilde yaşayan kuşlar biliyorum. Ve sadece yaşlılıktan yada kaza sonucu ölen.. Ancak dediğim gibi herkes zıt şeyler söyleyebiliyor. Bu konuda ne yapacağımızı ben de bilemiyorum. Ve diyorum ki, bizler buraya "sahip olduğumuz bilgi ve deneyimlerimiz doğrultusunda" yazarız. Sizler aklınıza yatan, içinize sinen tedavi şekillerini uygulayın ve hatta daha da araştırma yapın.. Sonra aklınızda ? işareti kalmasın..

Minik meleklerimizle sağlık ve sevgi dolu günler..

Ankara
Bahçelievler
Gönderilme Tarihi : 10.07.2005 21:24:53        Mesaj Id : 17675   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam Mydonose.. Öncelikle kuşunuz henüz çok minik. Size alışması elbette ki biraz zaman alabilir ancak alışabilmesi de, tamamıyle sizin elinizde. Ona bir bebeğe bakar gibi bakmalısınız. Tüm ilgi ve sevginizi gereğinden fazla göstermelisiniz. Ve benim herzaman söylediğim bir söz vardır; "muhabbet kuşu beslemek ciddi anlamda sabır ve zaman gerektirir" Bunu asla unutmayın !!! Sevgili ASYA arkadaşım çok güzel yazmış.. (ASYA'ya da buradan sevgiler..) Kesinlikle yılmayın! Ben ona da söylemiştim bunu, o da yılmadı. Sonuç ise harikaaa.. Miniğinizle hep sakin ve sevgi dolu bir sesle konuşmayı asla ihmal etmeyin. Sevdigi yiyecekleri, yemleri elinizle de yedirmeye çalışın. Size güven duysun. Birlikte bol bol vakit geçirin. Evde nerede olursanız, o da sizinle olsun. Onu çok sevdiğinizi hissetsin. Bunu gerçekten hissettiği takdirde, sevginize karşılık vermemezlik edemez yani asla kayıtsız kalamaz.

En kısa zamanda güzel haberlerinizi bekliyoruz.. Haydi bakalım kolay gelsin..

İzmir
Hatay
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 20:55:05        Mesaj Id : 17676   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm.daha önceki formlarda yazdım ama tekrar edeyim.ekmek,peynir,bira şarap gibi mayalı gıdalar kanatlı canlılar da özellikle muh.kuşu,kanarya,iskete,flor gibi ötücü ve kafese bağımlı kuşlarda içerdikleri maya dan dolayı önce sindirim sistemini bozar dahasında da sinir sistemini.sinir sistemi bazen kafa kısmından bazen de ayaklardan başlamak üzere ama daha çok ayaklardan başlamak suretiyle bozar,ayakların ardından kanatlar hareketsizlik gösterir ve yem,su içemeyecek duruma gelip ölür.gelelim kechemen arkadasımıza,öncelikle prof.nedir mecazi anlamda nasıl ve kime kullanılır onu öğrenmelisin.ardından da hiçbir zaman karşında ki kişiye kim olursa olsun beni ilgilendirmez ama geçmişte ardımda bıraktığım onca yıldan sonra senin karşıma çıkıp ta "açıkla"vs.gibi amiyane sözlerle biten bir soruya değil bu cevabım.yani sen öyle yazdın diye yazmıyorum kafasını karıştırdığın arkadaslarımızın bilgi edinmesi amacıyla yazıldı.
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 21:56:21        Mesaj Id : 17677   Cevap ver    Bu mesajı bildir

pardon erhan bey aslında tarzım değildir ama o an farkında olmadan öyle yazmışım şimdi bu kaba ifadeyi burda düzelteyim. "açıklarmısın" ok? gelelim prof kousuna anlamını, kimler için kullanıldığını ne zaman kullanıldığını ...vs. biliyorum neyi öğrenip neyi öğrenmiycemi de kimseden öğrenecek değilim ilgin için teşekkürler hem madem bu dilin kullanımı konusunda yanlış kelimelere falan bu kadar takmışsınız başkalrının cümlelerinde, aslında olmayan yanlış kelime kullanımları olduğunu iddia ediyosunuz bence başkalarını bırakıp önce kendi anlatım bozukluklarınıza bi göz atın.="ardından da hiçbir zaman karşında ki kişiye kim olursa olsun beni ilgilendirmez ama geçmişte ardımda bıraktığım onca yıldan sonra senin karşıma çıkıp ta "açıkla"vs.gibi amiyane sözlerle biten bir soruya değil bu cevabım."