Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

Yeni kusum cok hareketsiz HELP!

arkadaşlar dün aldığım tahmini 2 aylık muhabbet kuşu çok hareketsiz. bütün gün duruyo. ne ötüyo ne kafeste dolanıo. daha hiç yemek yada su içtiğini görmedim.? ne yapmam lazım lütfen yardım edin:(

img

mydonose

18 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bugün sabah kafesinin altına baktım. dışkıları hep sulu sulu. sanırım ishal. yarım eden yokmu?

img

mydonose

ÖZEL MESAJ

slm mydonose endişelenmeni gerektiren bir durum yok. kuşun eve yeni geldiği için ortamı tanımaya, sizlere ısınmaya çalışıyo. o yüzden şu sıralar sessizce bir köşede durup gözlem yapıyodur. zamanla alışır. bir kaç gün içinde hareketlenip ötmeye başlayacaktır. bu alışma süreci içinde onu korkutmamaya özen göster onu korkutman bu adaptasyon sürecini dahada uzatacaktır. bol şanslar

img

kechemen

20 yıl 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kechemen sana kesinlikle katılmıyorum.Ne yani eve alışamadı diye ishal olur mu hiç?Ama yem yememesi yeni geldiği için normal.Benim kuşumda ilk günle hiç yem yememişti ve su da içmemişti. Bana kalırsa senin kuşun hasta kardeş.Bence ne yapman gerektiğini bir kuşçuya sorabilirsin.Burada da çok deneyimli arkadaşlar var ama sanırım bugün girmediler yoksa kesin cvp yazarlardı. Ama vakit kaybetmeden ishal ilacı al. Benim kuşum ishal olduğunda kuşçu suluğuna yarım çay kaşığı nişasta koy demişti belki geçici önlem olara bu yöntemi de kullanabilirsin. Yine buradaki arkadaşlardan erhan70 soğuk algınlığı için yumurta haşlayıp,darı ununu karıştırıp verebilirsin demişti. Yem yemediğini,su içmediğini söylemişsin sen yine de şansını dene. Umarım iyileşir :(

img

elayzaa

18 yıl 11 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

elayzaa kuşun eve yeni gelmesiyle ishal olması hakkında nasıl bir bağlantı kurdun veya benim böyle bişi söylediğim kanısına nerden vardın bilmiyorum. ama şunu söyleyeyim ben mydonose a cevap yazdığımda sadece ilk mesajı vardı ve ben ona göre cvp yazdım. mydonose; kuşunun ishal olduğunu yazmışsın uzun süre bişi yemediği için kakası cıvıklaşmış olabilir ama yinede önlem alman gerekli tabi. bayat ekmek ve haşalanmış patates vermeyi dene suluğuna ishal ilacı koy. yem yemeye teşvik tmek için de yemlikleri kuşun sürekli durduğu tüneğe yekın koy ve eğer kapaklıysa kapaklarını çıkar. kafesin altınada biraz yem dök. geldiği yerde yerden yem yiyorsa yem kabını hemen keşfedememiş olabilir. nede olsa daha yavru ve yeni bir ortamda olduğu için çekingen davranıyor.

img

kechemen

20 yıl 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm.öncelikle ürkek ve çekingen durması son derece normal.ancak bu uzun süreli olursa yem yemediğinden dolayı güçsüz düşecektir.yumurta maması vermelisin ve kesinlikle sıvı vit.vermemelisin.özellikle belirtmek isterim arkadasın biri ekmekten bahsetmiş ve patatesten.kesinlikle ekmek vermemelisin yok deniycem dersen 1 .2 haftaya kalmaz kuşunu yerde sürünüyor görmen içten değil.çünkü hem 2 aylık hemde iştahsız.mamalık takarsan üzeri açık olduğu için mamayı görmesi kolay olacaktır.suyunu da mutlaka bulur endişe etme.ishali ise mamasına karıştırdığın darı unu ile önleyebilirsin.bulabilirsen supervit forte yi almanı öneririm.

img

erhan70

18 yıl 11 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

ekmek tavsiye eden arkadaş olarak ben bu güne kadar birçok çiftim yavru büyütürken ve yvvrular ebeveynlerinden ayrıldıktan sonra ekmek verdim ama hiç bir yavrumu yerde sürünürken görmedim nedense. ayrıca bunu yaparken kafama göre değil bu işi profesyonel anlamda yapan insanların tavsiyeleri doğrultusunda yaptığımı belirtmekte de yarar var.

img

kechemen

20 yıl 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kechemen.arkadasım bu konuda bence hatalı davranıyorsun.prof dediğin arkadaslarını tanımak isterdim.çünkü ekmeğin kuşlara ne yaptığını bilmemeleri imkansız.sanırım prof.lafı biraz alakasız olmuş.uzun zaman ekmek verilen kuşlarda mutlaka rahatsızlık görülür,yine de sen vermeye devam et...

img

erhan70

18 yıl 11 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar sağolun şu an kuşumun iştahı yerinde:) fakat bana pek alışamadı sanırım. bütün gün okulda olduğum için sıkılmasın die eski kuşumu(5 yaşında) odama getirdim ve kafesine ayna koydumki yanlız kalmasın. o yüzden bana pek alışmadı daha elime falan gelimyo

img

mydonose

ÖZEL MESAJ

Selam! Kusunun istahinin yerinde olmasina sevindim! Insallah böyle devam eder... Bildigim kadariyla kafesinde ayna olmayan ve yalniz olan kuslar insana daha cabuk alisirlar. Bunu bir cok yerde okudum fakat yanlisim varsada arkadaslar duzelteceklerdir. Baska bir websitesinde ayna hakkinda, kus alismadan koymamami söylemislerdi. Yalniz kaldiklarinda televizyonu ya da radyoyu acmami söylemislerdi. Tabii ki diger kusunla beraber olmasi onun icin cok daha iyi fakat dedigim gibi bunun sana alismasini ne kadar hizlandirir bilemiyorum... Kusunu alistirmak icin en önemli sey booooooool boooooooool sevgi vermen. Onunla devamli ilgilen, devamli konus, sevdigi yiyeceklerle ya da yemle eline cekmeye calis. Benim kusum geldiginde 1.5 aylikti ve onu alistirmamda 1.5 ay surdu. :))) Cok sabir gerektiren bir sey. O yuzden asla yilma! Bana bu konuda en cok yardimi olan Blue´du. Onada burdan tekrar tesekkurler... :) Bol sans! //ASYA

img

_asya_

19 yıl 5 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ