Yazan Mesaj
İstanbul
Esentepe
Gönderilme Tarihi : 25.07.2005 15:29:19        Mesaj Id : 18212   Cevap ver    Bu mesajı bildir

çok teşekkür verdiiniz bilgiler için.... benimde tavşanım var 4 tane ... 6 tane yavru oldu ama 4 ü öldü... çünkü annesi bakmadı ve ztn dier iki yavruyu da zor buldum....birisi yaralı.. çünkü yılan ısırdıı....ama veterinere götürdük... şu anda çok tatlılar hala annesinden süt emiolar.... sana da tekrar teşekkür ederim... byyyesss_._._
Gönderilme Tarihi : 23.08.2005 16:06:10        Mesaj Id : 18214   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Bisey sormak istiyorum eger bahsettiyseniz ve benim goumden kactiysa ozur dilerim simdiden fakat tavsanlarin asilatilmasi gerekiyor mu? Kedi ve kopekler icin bunun sart oldugunu biliyorum ama acikcasi su sizin verdiginiz bilginin 1/10 unu bile daha once ne petshop''tan ne de istanbul Universitesi Veterinerlik Fakultesi sevgili doktor adaylarindan aldim. Hatta sunuda soylemek istiyorum.2 aylik sevgili tavsanimin olumunun sebebi olarak bile onlari goruyorum.Bilgi edinmek icin onlara tavsanimi goturdugumde bana mumkun oldugu kadar dogal besle sebze meyve ver hazir yemden daha iyi ve sagliklidir demislerdi. Tavsanlarin asilanmasina gerek kalmadiginida ayrica belirtmislerdi.Tavsanimin neden oldugune hicbir anlam verememistim. Ama suan okuduklarimla dehsete kapiliyorum ve sizi bilirkisi olarak kabul edip sormak istiyorum.Gercekten asiya ihtiyaclari yok mu? iki yeni tavsanim daha var bari onlar benimle uzun yasasinlar. Simdiden Tesekkurler.
Gönderilme Tarihi : 12.09.2005 21:25:06        Mesaj Id : 18217   Cevap ver    Bu mesajı bildir

merhaba angoravet. dedıgın lınktekı cevaplarını okudum. bana bırde su bit olayı ve 15 gunluk yavru tavsanın annnesı olmadıgı ıcın sut ıhtayacını nasıl karsılayacagımı soyleyebılırmıısn. bırde benımkıler cıek yapraklarını cok sevıyor. yeselıkle su ıcmelerı onları ıshal yaparmı. benım mesajtakı cevabımı okursan daha ayrıntılı yazdım. cok tesekkurler.sanırım sızde bır tavsan veterınerısınız??*
Gönderilme Tarihi : 12.09.2005 21:26:27        Mesaj Id : 18218   Cevap ver    Bu mesajı bildir

merhaba angoravet. dedıgın lınktekı cevaplarını okudum. bana bırde su bit olayı ve 15 gunluk yavru tavsanın annnesı olmadıgı ıcın sut ıhtayacını nasıl karsılayacagımı soyleyebılırmıısn. bırde benımkıler cıek yapraklarını cok sevıyor. yeselıkle su ıcmelerı onları ıshal yaparmı. benım mesajtakı cevabımı okursan daha ayrıntılı yazdım. cok tesekkurler.sanırım sızde bır tavsan veterınerısınız??*
Gönderilme Tarihi : 13.09.2005 22:02:46        Mesaj Id : 18219   Cevap ver    Bu mesajı bildir

cok cok tesekkurler. ınan cok yogun oldugumdan bır turlu vet e gıdememıstım. sen hızır gıbı yetıstın derler ya aynen oyle oldu. ınan sen bu işi cok iyi biliyosun bence. verdıgın bılgıler ıcın cok tesekkurler.kesınlıkle cok faydalı oldu.
Duisburg
Gönderilme Tarihi : 19.09.2005 09:07:55        Mesaj Id : 18220   Cevap ver    Bu mesajı bildir

selam angoravet ben sana tavsanin bir düzene girmesi icin ne yapmam lazim onu sorcam benim tavsanim 1,5 aylik kafes te besliyorum pet yem yiyor ben yeni oldugum icin tavsan bakimin da siz den aldigim bilgilerle bakiyorum bir de tavan lar karan likta ken di baslarina kaldik larin da korkar larmi tuvalet eyitimi icin benim koydugum kaba 10 gun dür yapmadi onlan oynuyor sadece bilgilerinizi paylasirsaniz cok memnun olurum saygilar
İstanbul
Kartal
Gönderilme Tarihi : 16.11.2005 17:35:56        Mesaj Id : 18226   Cevap ver    Bu mesajı bildir

celestia ,tavşanın erkek ise zıplayarak idrar yapması normal,bunu genellikle çevreyi işaretlemek amacıyla yaparlar.Eğitimin tam olması için kafesinde düzgün olması önemlidir.
İstanbul
Kartal
Gönderilme Tarihi : 09.12.2005 17:02:56        Mesaj Id : 18232   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Uçankuş tavşanın bir aydır hergün mü aynı sesi çıkartıyor.Burada hergün çıkartıp çıkartmaması önemli,dikkatlice gözlemlemelisin.Tavşanların vücut ağırlıkları ırklara göre değişmektedir.bana hangi ırk olduğunu belirtebilirmisin ?.Orta ırk tavşanlar 5 aylık olduklarında 3 kilo civarlarında olurlar.
Gönderilme Tarihi : 11.12.2005 10:06:32        Mesaj Id : 18233   Cevap ver    Bu mesajı bildir

tavşanına iyi bakmamışlar onun terkrar güvenini kazanmalısın önceki forumunda yazdığım gibi pek iyi davranmamışlar tavşanına ses cıkarması korktugunu isteksiz olduğunu belirtir...
Gönderilme Tarihi : 26.12.2005 12:21:14        Mesaj Id : 18236   Cevap ver    Bu mesajı bildir

ilk olarak veterinere götürüp hem cinsini hemde genel bi bakımını yaptır ... cinsine görede ne tür yemler yiyor bu siteden öğrenip eğer istanbuldaysan angoravetten yem alabilirsin
İstanbul
Çemberlitaş
Gönderilme Tarihi : 26.12.2005 13:15:59        Mesaj Id : 18238   Cevap ver    Bu mesajı bildir

ankaraavet@hotmail.com dan ulaşabilirsin
Gönderilme Tarihi : 08.01.2006 11:28:42        Mesaj Id : 18239   Cevap ver    Bu mesajı bildir

walla bi buluşamadık angorayla hep ekiyor walla beni :)) şubatta gene ordayım ankarada GATA da olcam bu sefer bir araya gelebilcekmiyis:)
İstanbul
Kartal
Gönderilme Tarihi : 17.01.2006 12:44:20        Mesaj Id : 18240   Cevap ver    Bu mesajı bildir

:)
İstanbul
Kartal
Gönderilme Tarihi : 04.10.2006 20:11:52        Mesaj Id : 18241   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Tavşanlarda Tüy Dökülmesi Genel olarak tavşanların tüy dökmeleri 4 farklı olaydan etkilenmektedir.Bunlar eksik beslenme,mevsimsel,gebelik ve hastalıklardır. Tavşanların düzgün deri ve tüy yapısına sahip olmalarında günlük tükettikleri protein ve bazı minerallerin dengeli olarak alması gerekmektedir.Eğer burada protein eksikliği,kalitesiz protein kaynaklarının kullanımı ve yetersiz mineral alımı durumlarında tüy dökümülmesi ortaya çıkabilir.İkinci etmen ise mevsimsel çevre sıcaklığıdır.Tavşanların iki çeşit tüy yapısı vardır.Bunlar yaz ve kış tüylerdir.Tavşanlar ilk bahar aylarında kış tüylerini dökmeye başlarlar ve bu tüy dökülmesi vücudunun genelinde oluşur.Mevsimsel tüy dökümü anormal bir durum değildir.Bu zaman içerisinde günlük olarak taranmaları ile bu tüylerin çevreye dağılmasıda engellenmiş olur. Tavşanlarda tüy dölülmesinin diğer bir nedeni ise gebeliktir.Tavşanlar gebe kaldıkları zaman çiftleşmeden 20-25 gün sonrasında göğüs bölgesi apırlıkta olmak üzere tüy dökerler.Burada amaç tüylerle yuva yapma eğilimidir.Yalnız tavşanım çiftleşmedi ama tüy döküp bir yerde topluyor,sanki yuva yapmaya çalışıyor diyebilirsiniz.Tavşanlar 85 desibel üzerindeki ani seslerden etkilenerek yalancı gebelik dediğimiz bir olgu ile karşılaşabilirler.Bu durumda tavşanınız kendisini gebe hissediyordur ve doğum zamanı için tüy yolup yuva yapmaya çalışıyordur.Ama tabiki doğum gerçekleşmemektedir.Bu yüzden tavşanınız, bulunduğu ortamlarda ani seslere maruz kalmaması gerekmektedir.Bu genel sağlığı içinde dikkat edilecek noktalardan biridir. Tavşanlarda tüy dökülmesini ekileyen diğer etmenlerden biride hastalıklardır.Hastalıklara bağlı Tüy dökülmeleri genellikle vücudunun bir bölgesinde lokal olarak görülebilir.Örnek verecek olursak sırt bölgesi veya tırnak dipleri gibi bölgelerde dökülmeler oluyorsa dış parazit enfestasyonları akla gelmelidir.Burnun üst kısmı ve yine tırnak diplerindeki dökülmelerde mantar olabileceğini düşünmeliyiz.Genel deri hastalıklarındada genel bir dökülme ortaya çıkmaktadır.Hastalıklardan korunmak için özellikle 3 ayda bir iç-dış parazitlere karşı tavşanlarımızı ilaçlattırmalı,yaşadığı alanın temizliğine ve dezenfeksiyonuna dikkat etmeliyiz.
İstanbul
Kartal
Gönderilme Tarihi : 22.02.2007 23:15:27        Mesaj Id : 18244   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Tavşan dostları genelde pek site önermem ama kemirgenlerle ilgili çok aktif bir forum adresi vereceğim.Yararlanmak isteyenler olabilir.Tavşan,hamster ve ginepiglerle ilgili baya güzel bilgiye rastladım. www.hamsterworld.org