Yazan Mesaj
Duisburg
Gönderilme Tarihi : 07.12.2005 23:25:03        Mesaj Id : 18231   Cevap ver    Bu mesajı bildir

sev gili angoravet benim tavsanim ses cikariyor 1 aydir disariya tepkisini böyle gösteriyor artik bu hep ayni ses tarzi var 5 aylik disi tavsan . birde kilosu yasina göre 1,5 kilo normalmi tesekkurler
İstanbul
Kartal
Gönderilme Tarihi : 09.12.2005 17:02:56        Mesaj Id : 18232   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Uçankuş tavşanın bir aydır hergün mü aynı sesi çıkartıyor.Burada hergün çıkartıp çıkartmaması önemli,dikkatlice gözlemlemelisin.Tavşanların vücut ağırlıkları ırklara göre değişmektedir.bana hangi ırk olduğunu belirtebilirmisin ?.Orta ırk tavşanlar 5 aylık olduklarında 3 kilo civarlarında olurlar.
Gönderilme Tarihi : 11.12.2005 10:06:32        Mesaj Id : 18233   Cevap ver    Bu mesajı bildir

tavşanına iyi bakmamışlar onun terkrar güvenini kazanmalısın önceki forumunda yazdığım gibi pek iyi davranmamışlar tavşanına ses cıkarması korktugunu isteksiz olduğunu belirtir...
Gönderilme Tarihi : 23.12.2005 14:47:26        Mesaj Id : 18234   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhaba Ben tavşan beslemeye başladım Ama onu Pet Shoplardan almadım Onu sokak satıcılarında eziyet edilirken gördüm ve aldım Henüz veterinere götürmedim ama cinsi gibi şeyleri bilmiyorum Onu havuç ve marulla beslememi söylediler ama yazılanları okudum ve yem yediklerini öğrendim İlk olarak ne yapma gerkiyor öğrenebilir miyim?
Gönderilme Tarihi : 23.12.2005 15:10:23        Mesaj Id : 18235   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Merhaba Ben tavşan beslemeye başladım Ama onu Pet Shoplardan almadım Onu sokak satıcılarında eziyet edilirken gördüm ve aldım Henüz veterinere götürmedim ama cinsi gibi şeyleri bilmiyorum Onu havuç ve marulla beslememi söylediler ama yazılanları okudum ve yem yediklerini öğrendim İlk olarak ne yapma gerkiyor öğrenebilir miyim?
Gönderilme Tarihi : 26.12.2005 12:21:14        Mesaj Id : 18236   Cevap ver    Bu mesajı bildir

ilk olarak veterinere götürüp hem cinsini hemde genel bi bakımını yaptır ... cinsine görede ne tür yemler yiyor bu siteden öğrenip eğer istanbuldaysan angoravetten yem alabilirsin
Gönderilme Tarihi : 26.12.2005 12:50:50        Mesaj Id : 18237   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Angoravetden nasıl yem alabilirim?
İstanbul
Çemberlitaş
Gönderilme Tarihi : 26.12.2005 13:15:59        Mesaj Id : 18238   Cevap ver    Bu mesajı bildir

ankaraavet@hotmail.com dan ulaşabilirsin
Gönderilme Tarihi : 08.01.2006 11:28:42        Mesaj Id : 18239   Cevap ver    Bu mesajı bildir

walla bi buluşamadık angorayla hep ekiyor walla beni :)) şubatta gene ordayım ankarada GATA da olcam bu sefer bir araya gelebilcekmiyis:)
İstanbul
Kartal
Gönderilme Tarihi : 17.01.2006 12:44:20        Mesaj Id : 18240   Cevap ver    Bu mesajı bildir

:)
İstanbul
Kartal
Gönderilme Tarihi : 04.10.2006 20:11:52        Mesaj Id : 18241   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Tavşanlarda Tüy Dökülmesi Genel olarak tavşanların tüy dökmeleri 4 farklı olaydan etkilenmektedir.Bunlar eksik beslenme,mevsimsel,gebelik ve hastalıklardır. Tavşanların düzgün deri ve tüy yapısına sahip olmalarında günlük tükettikleri protein ve bazı minerallerin dengeli olarak alması gerekmektedir.Eğer burada protein eksikliği,kalitesiz protein kaynaklarının kullanımı ve yetersiz mineral alımı durumlarında tüy dökümülmesi ortaya çıkabilir.İkinci etmen ise mevsimsel çevre sıcaklığıdır.Tavşanların iki çeşit tüy yapısı vardır.Bunlar yaz ve kış tüylerdir.Tavşanlar ilk bahar aylarında kış tüylerini dökmeye başlarlar ve bu tüy dökülmesi vücudunun genelinde oluşur.Mevsimsel tüy dökümü anormal bir durum değildir.Bu zaman içerisinde günlük olarak taranmaları ile bu tüylerin çevreye dağılmasıda engellenmiş olur. Tavşanlarda tüy dölülmesinin diğer bir nedeni ise gebeliktir.Tavşanlar gebe kaldıkları zaman çiftleşmeden 20-25 gün sonrasında göğüs bölgesi apırlıkta olmak üzere tüy dökerler.Burada amaç tüylerle yuva yapma eğilimidir.Yalnız tavşanım çiftleşmedi ama tüy döküp bir yerde topluyor,sanki yuva yapmaya çalışıyor diyebilirsiniz.Tavşanlar 85 desibel üzerindeki ani seslerden etkilenerek yalancı gebelik dediğimiz bir olgu ile karşılaşabilirler.Bu durumda tavşanınız kendisini gebe hissediyordur ve doğum zamanı için tüy yolup yuva yapmaya çalışıyordur.Ama tabiki doğum gerçekleşmemektedir.Bu yüzden tavşanınız, bulunduğu ortamlarda ani seslere maruz kalmaması gerekmektedir.Bu genel sağlığı içinde dikkat edilecek noktalardan biridir. Tavşanlarda tüy dökülmesini ekileyen diğer etmenlerden biride hastalıklardır.Hastalıklara bağlı Tüy dökülmeleri genellikle vücudunun bir bölgesinde lokal olarak görülebilir.Örnek verecek olursak sırt bölgesi veya tırnak dipleri gibi bölgelerde dökülmeler oluyorsa dış parazit enfestasyonları akla gelmelidir.Burnun üst kısmı ve yine tırnak diplerindeki dökülmelerde mantar olabileceğini düşünmeliyiz.Genel deri hastalıklarındada genel bir dökülme ortaya çıkmaktadır.Hastalıklardan korunmak için özellikle 3 ayda bir iç-dış parazitlere karşı tavşanlarımızı ilaçlattırmalı,yaşadığı alanın temizliğine ve dezenfeksiyonuna dikkat etmeliyiz.
Türkiye
Talas
Gönderilme Tarihi : 05.11.2006 23:35:46        Mesaj Id : 18242   Cevap ver    Bu mesajı bildir

ACİLLL selamın aleykum bende yavru tavşan var ama benim ki herkesinkinden farklı benim ki daha gozleri açılmamış ama annesi var bakmıyor 5tanesini oldurdu bende bunu aldım şu an yaşıyor 1 gun oldu alalı ne yapmalıyım bi bilgi verseniz bilgileri bekliyorum Saygılar.
Ankara
Kurtuluş
Gönderilme Tarihi : 07.11.2006 23:47:41        Mesaj Id : 18243   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm giorgi hangi ilde oldugunu yazarsan aynı yasta yavrusu olan arkadaslar kendi tavsanlarının altına koyabilirler veya biberona eldiven parmağı gecirip ucunu delerek günde iki kez süt vererek besleyebilirsin yavruyu. bol evcilli günler
İstanbul
Kartal
Gönderilme Tarihi : 22.02.2007 23:15:27        Mesaj Id : 18244   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Tavşan dostları genelde pek site önermem ama kemirgenlerle ilgili çok aktif bir forum adresi vereceğim.Yararlanmak isteyenler olabilir.Tavşan,hamster ve ginepiglerle ilgili baya güzel bilgiye rastladım. www.hamsterworld.org
Samsun
Gönderilme Tarihi : 10.12.2007 09:52:27        Mesaj Id : 18248   Cevap ver    Bu mesajı bildir

merhaba bende 2hafta önce bir tavşan sahibi oldum.sanırım 1,5 aylık bir tavşan cinsini blimiyorum daha veterinere götürmedim.ama erkekmiş. 1) tuvalet eğitimi ile ilgili bir sorum olacak bi tuvalet kabı aldım.ilk başta içine şu kemirgenler için satılan talaşlardan aldım ama tuvaletini yapmadı.bende gazete kağıdı+kağıt havlu koydum ama çok çabuk kirletiyor.günde en az 2 kez değiştirmek zorunda kalıyorum bunun için ne yapabilirim? 2) tuvaletini geçen gün başka bir yere daha yapmış yuvasında(yuvasını dışarıdan almadım büyük bir karton koliye koydum altına gazete kağıdı serdim)şimdi 2 ayrı yerede tuvaletini yapıyor ne yapabilirim? 3)tavşanım 1,5 aylık olduğundan ona hangi yiyecekleri verebileceğim konusunda kararsız kaldım.şu anda havuç marul gibi yiyecekleri tüketiyor.suyunu da veriyorum.pelet yem buralarda satan yok.aslında burda çok veteriner olmasına rağmen çoğu hamster deyince köpek cinsi zannediyor.samanı da en yakın zamanda temin edeceğim tam olaarak ne ile besleyebilirim ayrıca hangi yiyecekten ne kadar vereceğim konusunda da kararsız kaldım??