Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşanlar - 5.sayfa

Tavşanlarda bakım hayati bir önem taşımaktadır.Beslenmeyi birkaç faktör etkilemektedir.Bu yüzden aşağıda belirtilen her başlığa uyulması ile dengeli bir beslenme gerçekleştirilebilir. ORTAM: Tavşanların bulunduğu ortam çok gürültü içermemelidir.Özellikle ani gürültülerden uzak durulmalıdır.Bu ani gürültüye örnek verecek olursak çekiç ile bir şeye vurulması,sert bir cismin yere atılması,bir kitap yada defterin uzaktan masaya atılmasında ortaya çıkacak sesler tavşanları oldukça rahatsız etmektedir.Tabii bu tip rahatsız edici seslerin devamlı olması tavşanları strese sokacak ve hastalanmalarına sebep verecektir. Tavşanların bulunduğu ortam sıcaklıkları da önemlidir.tavşanlar 10-30 derecelerde tutulmalıdır.(doğada ne yapıyorlar diye sormayın.çünkü evde beslenilen tavşanların 10-20 yıl önceki akrabaları bile doğada yaşamıyorlardı).Optimum sıcaklık ise 15-25 dereceler arasıdır.Bu çevre sıcaklığına önem verilmesi gerekiyor.Çünkü kışın balkonda tavşan bakmaya çalışan kişiler olabiliyor.Çevre sıcaklığı yazın çok olan bölgelerde öğlen vakti su ile tavşanın kulaklarının ıslatılması onu biraz daha rahatlatacaktır. SU: Tavşan beslenmesinde ülkemiz insanları için önemli olan diğer bir konuda tavşanların su içme problemidir.Hala bazı çevreler tavşana su verilmesine gerek yok gibi söylemlerde bulunmaktadır.Bu söylemlerin tam aksine tavşanlara ,günlük olarak temiz ve soğuk olmayan su verilmelidir.Tavşanların suyuna herhangi bir şey katılmamalıdır.Tavşanların koku alma kabiliyetleri çok gelişkin olduğu için sularına herhangi bir şeyin katılması,su tüketimlerini azaltacaktır. HİJYEN : Tavşanların tutulduğu kafes veya herhangi bir bölme belirli periyotlarda temizlenmelidir.Genelde kafeste bakıldığı için kafes ile birlikte yemlik-suluk ve diğer ekipmanların temizliği de aynı periyotta gerçekleştirilmelidir.Tavşanlar bakıldıkları kafeste genelde bir yere dışkı ve idrar bırakırlar,bu özellikleri nedeni ile tuvalet alışkanlığı verilebilmektedir. Tek yere dışkılama ve idrar yaptıklarından, bu bölgeye daha fazla kuru saman koyulması gerekmektedir.Her temizlik periyodunda bu kuru saman atılıp yerine yenisi koyulur.Kafes ve ekipman temizliği yapılırken belirli oranda sulandırılmış ve tavşana zararı olmayan dezenfektanlar kullanılmalıdır.Bu uygulamadan 15 dakika sonra bol su ile kafes ve ekipmanlar durulanmalıdır. Tavşanlara banyo yaptırılmamalıdır. Tavşanlar günlük olarak kendi temizliklerini çok iyi yaparlar. İyi bir gözlemci bunu rahatlıkla fark edecektir.

img

angoravet

19 yıl 3 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tavşanlarda Tüy Dökülmesi Genel olarak tavşanların tüy dökmeleri 4 farklı olaydan etkilenmektedir.Bunlar eksik beslenme,mevsimsel,gebelik ve hastalıklardır. Tavşanların düzgün deri ve tüy yapısına sahip olmalarında günlük tükettikleri protein ve bazı minerallerin dengeli olarak alması gerekmektedir.Eğer burada protein eksikliği,kalitesiz protein kaynaklarının kullanımı ve yetersiz mineral alımı durumlarında tüy dökümülmesi ortaya çıkabilir.İkinci etmen ise mevsimsel çevre sıcaklığıdır.Tavşanların iki çeşit tüy yapısı vardır.Bunlar yaz ve kış tüylerdir.Tavşanlar ilk bahar aylarında kış tüylerini dökmeye başlarlar ve bu tüy dökülmesi vücudunun genelinde oluşur.Mevsimsel tüy dökümü anormal bir durum değildir.Bu zaman içerisinde günlük olarak taranmaları ile bu tüylerin çevreye dağılmasıda engellenmiş olur. Tavşanlarda tüy dölülmesinin diğer bir nedeni ise gebeliktir.Tavşanlar gebe kaldıkları zaman çiftleşmeden 20-25 gün sonrasında göğüs bölgesi apırlıkta olmak üzere tüy dökerler.Burada amaç tüylerle yuva yapma eğilimidir.Yalnız tavşanım çiftleşmedi ama tüy döküp bir yerde topluyor,sanki yuva yapmaya çalışıyor diyebilirsiniz.Tavşanlar 85 desibel üzerindeki ani seslerden etkilenerek yalancı gebelik dediğimiz bir olgu ile karşılaşabilirler.Bu durumda tavşanınız kendisini gebe hissediyordur ve doğum zamanı için tüy yolup yuva yapmaya çalışıyordur.Ama tabiki doğum gerçekleşmemektedir.Bu yüzden tavşanınız, bulunduğu ortamlarda ani seslere maruz kalmaması gerekmektedir.Bu genel sağlığı içinde dikkat edilecek noktalardan biridir. Tavşanlarda tüy dökülmesini ekileyen diğer etmenlerden biride hastalıklardır.Hastalıklara bağlı Tüy dökülmeleri genellikle vücudunun bir bölgesinde lokal olarak görülebilir.Örnek verecek olursak sırt bölgesi veya tırnak dipleri gibi bölgelerde dökülmeler oluyorsa dış parazit enfestasyonları akla gelmelidir.Burnun üst kısmı ve yine tırnak diplerindeki dökülmelerde mantar olabileceğini düşünmeliyiz.Genel deri hastalıklarındada genel bir dökülme ortaya çıkmaktadır.Hastalıklardan korunmak için özellikle 3 ayda bir iç-dış parazitlere karşı tavşanlarımızı ilaçlattırmalı,yaşadığı alanın temizliğine ve dezenfeksiyonuna dikkat etmeliyiz.

img

angoravet

ÖZEL MESAJ

ACİLLL selamın aleykum bende yavru tavşan var ama benim ki herkesinkinden farklı benim ki daha gozleri açılmamış ama annesi var bakmıyor 5tanesini oldurdu bende bunu aldım şu an yaşıyor 1 gun oldu alalı ne yapmalıyım bi bilgi verseniz bilgileri bekliyorum Saygılar.

img

giorgi

17 yıl 4 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm giorgi hangi ilde oldugunu yazarsan aynı yasta yavrusu olan arkadaslar kendi tavsanlarının altına koyabilirler veya biberona eldiven parmağı gecirip ucunu delerek günde iki kez süt vererek besleyebilirsin yavruyu. bol evcilli günler

img

gokhankuscu84

18 yıl 4 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tavşan dostları genelde pek site önermem ama kemirgenlerle ilgili çok aktif bir forum adresi vereceğim.Yararlanmak isteyenler olabilir.Tavşan,hamster ve ginepiglerle ilgili baya güzel bilgiye rastladım. www.hamsterworld.org

img

angoravet

ÖZEL MESAJ

angoravet bilgilerin için teşekkür ederim işime yarayacak :):) kesinlikle dün 2haftalık sanıyorum bir tavsan almış annem havalar sıcak olduğu için balkonda simdilik en kısa zamanda alıcağım kafes vs gerekenleri ben havuç ve elma ile besliyorum acaba tam olarak doymuyormu

img

yabaz

16 yıl 5 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

lutfen acil yardim edin. 6 aydir baktigim iki tavsanımın bebekleri oldu. bebeklerin en iyi şekilde buyumesini nasıl saglayabilirim. su anda anne ve yavrular bi kafeste baba bir kafeste duruyor. herkes annenin yavruları yemesinden ve öldürmesinden bahsediyor. ne yapabilirim

ben yeni üyeyim siteniz gerçekten güzel bilgiler için çok teşekkürler benim bir sorum olacaktı gerçi konuyla alakası yok ama ben cüce tavşan almak istiyorum ama malum cüce diye kandırıp satıyorlar ben kadıköy civarında oturuyorum bildiğiniz cüce tavşan satan petshop varmı eğer yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

img

blueenzeru

16 yıl 4 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba bende 2hafta önce bir tavşan sahibi oldum.sanırım 1,5 aylık bir tavşan cinsini blimiyorum daha veterinere götürmedim.ama erkekmiş. 1) tuvalet eğitimi ile ilgili bir sorum olacak bi tuvalet kabı aldım.ilk başta içine şu kemirgenler için satılan talaşlardan aldım ama tuvaletini yapmadı.bende gazete kağıdı+kağıt havlu koydum ama çok çabuk kirletiyor.günde en az 2 kez değiştirmek zorunda kalıyorum bunun için ne yapabilirim? 2) tuvaletini geçen gün başka bir yere daha yapmış yuvasında(yuvasını dışarıdan almadım büyük bir karton koliye koydum altına gazete kağıdı serdim)şimdi 2 ayrı yerede tuvaletini yapıyor ne yapabilirim? 3)tavşanım 1,5 aylık olduğundan ona hangi yiyecekleri verebileceğim konusunda kararsız kaldım.şu anda havuç marul gibi yiyecekleri tüketiyor.suyunu da veriyorum.pelet yem buralarda satan yok.aslında burda çok veteriner olmasına rağmen çoğu hamster deyince köpek cinsi zannediyor.samanı da en yakın zamanda temin edeceğim tam olaarak ne ile besleyebilirim ayrıca hangi yiyecekten ne kadar vereceğim konusunda da kararsız kaldım??

img

star_girl

16 yıl 9 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mrb.. ben daha yeni tavsan aldım bembeyaz kırmızı gözlü aldığım yer cüce tavşanı dedi. 1.bu tavşan hiç su içmiyor ne yapmam gerekiyor? 2.hali kumaş vb şeyleri kemirio arada bu onun midesi için zararlı mıdır? 3.bu çok küçük ve ebn yaşını bilmiorm neyle beslemem gerekiyo ? cvp verirseniz çok sevinirim..

img

kübbraa

15 yıl 4 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bembeyaz kırmızı gozlu cuce tavsanı ben hıc gormedım :D:D nette angora dıe gecen tavsann tüglu olurmu bılmem palet yemverın su da ıcıyorr kapese takılı suluklardan verırn belkı ona alıskındır..