Hepsievcil

Kuş Forumları > Kanatlı Kümes Hayvanları

Mesaj Ekle

İran Tavukları konusunda yardım - 3.sayfa

Arkadaşlar iki tane dişi bir tane erkek İran Tavuğu (Beç tavuğu, Afrika tavuğu, Tokat tavuğu ne derseniz deyin) var. Geçen yaz dan bu yana besliyoruz ve hiç yumurta alamadık. Bunların yumurtlamaları için özel bir sestem var mı? örneğin bunların tel kafesli yerde mi tutmamız gerekiyor? veya yumurta için ayrı bir yem mi vermek gerekiyor? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Yılmaz YAVUZ

img

acemi64

16 yıl 9 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sayın Yılmaz arkadaşım, hint tavukları yumurtalarını terk etmez,ben altında 3 posta yavru çıkardığımı biliyorum,beçlerin kuluçka süresi 28 gün, bu beç muhabbetini sen açtın sayfa da bayağı uzadı, ama Adem bey sen ve benden başka arkadaşlar katılmıyo, buna biraz üzülüyorum, aslında başka arkadaşlarda fikirlerini beyan edip cevap yazsa karşılıklı bilgi alışverişinde bulunsalar daha güzel bir ortam oluşur diye düşünüyorum, saygı ve selamlarımı sunuyorum üretim sezonunda herkese başarılar diliyorum.

img

rifatbayraktar

17 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben tavukçu refik süs tavuğu kolleksiyoncusu her dişi her erkeği beğenmez. erkekleri değiştir. 1 erkek yeter. selamlar.

img

ryanik

16 yıl 3 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben bu konuyu açtağımdan bu yana bazı bilgileri ilk kez duydum ve şaşırdım. İyi ki konuyu açmışım. Sanırım diğer süs tavuğu meraklısı arkadaşlar da bilmedikleri konuları bu foruma taşırlarsa daha bilinçli iş yapmış olurlar. Üretim sezonu da geldi. Tabiki süs tavuğu işinde de serbest piyasa ekonomisi var ama benim gibi bu işe yeni merak saran arkadaşların tecrübeli kişilerle görüşmeden alışveriş yapmalarını tavsiye etmiyorum. hem emeğinize hem paranıza yazık olmasın. Herkese bol evcilli günler... Konuda başka yazacak bir durum kalmadıysa kapatabiliriz bu konuyu arkadaşlar. Saygılarımla...

img

acemi64

ÖZEL MESAJ

İnşallah çıkarlar Rıfat bey. Dediğiniz cok dogru bu hayvanlar henuz cıvcıvken kendılerıne bır kolonı kuruyorlar cıftlesmelerındekı kılıt nokta da burası zaten, bırlıkte buyumus olmaları. Gercı brahma bıraz yapı geregı buyuk gelebılır eş tutması bakımından ama oluyor dıyorsanız sorun yok. ben de japones, cuce kosın, bırde denızlı ıle denedım yanı bırlıkte buyuttum bu asamaya kadar hep geldım ama bır turlu cıkarıp gormek nasıp olmadı. insallah sızınkılerı gorecegız. bu senekı beclerım tamamen kendı analarının altında dogup buyudu ve yanlarında da tavuk cıvcıvı buyutmedıgım ıcın cıftlesme hıc yok. ama yıne de yavrularından degısık beclerım oldu :) henuz cok kucukler bıraz buyusun resımlerını buraya koyarım. bu tavuskuslarının mavı ıle albino olanlarından gelen emprime dedıklerı parcalı renkte olanları gıbı alacalı beçlerım oldu bu sene. Bakalım daha farklı yavrular alabılecekmıyız... Bu arada hybridlerın nasıl oldugunu merak edenler ıcın feathersite.com da resımlerı var. Akbabaya benziyorlar :)

img

ademşahin

17 yıl 1 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sayın Refik Yanık geniş bi kolleksiyonunuz olduğunu biliyorum yazılarınızı yakından takip ediyorum, ama kusuruma bakmayın ne demek istediğinizi anlayamadım, erkekleri değiştir demekle neyi kastettiniz beçler 4 dişi 1 erkek zaten erkek beyaz dişiler mavi tavuklar ayrı 12 dişi 2 erkek ama beçler tel kafesin üzerinden atlayıp tavukların yanına geçiyo horozlarda çifliyo yoksa siz beç dişiler erkeğini beğenmediği içinmi horozla çifleşiyolar demek istediniz saygılarımla.

img

rifatbayraktar

17 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Güzel bir haber aldım sizlerle paylaşayım istedim. Bizim İran tavuklarının yumurtaları buğday tarlasında bulunmuş. Dediğiniz gibi köye teleefon açıp tavukları takip etmelerini söyledim. Onlar da bir iki gün takip etmişler ve salı günü 7 tane yumurta bulmuşlar. Köyde gurk tavuk ta varmış. Bugün itibari ile yumurtlar o gurk tavuk altına atılacak. Çok sevinçliyim çok.

img

acemi64

ÖZEL MESAJ

Hadi gözünüz aydın :)Aslında kendilerıde yatardı almasaydınız yumurtalarını ama konunması zor olabılır tabı acık arazıde. bırde yerı gelmısken soylemek ıstedım gecen sene ıkı gurup bec vardı elımde malum kolonılerın bırbırıne karısmadıgından bahsetmıstım zaten. ıste bu gruplardan bırısı (3 dişi 1 erkek) kactı. etrafta yerlesım yerı yok her yer tarla mezraa falan. sonra bayagı bı aradım bunları bulamadım zannedersem tam bu donemlerdeydı kactıkları zaman sonrasında bı arkadas bana benım beclerı gordugunu soyledı gıdıp baktık yaklasık 5-6 km uzaklıkta dere boyunda bı yer edınmısler kendılerıne ve buldugumda aradan gecen zaman 3 aydan fazlaydı. dişilerin bırı yok olmus artık basına ne iş geldıyse bılmıyorum. dıger ıkı dişinin ikiside kuluçkaya yatmıs bögurtlen calısı ıcınde.yakalamak zor olmadı yuvaların etrafına ağ gererek yakaladım uçünude. 56 tane yumurta vardı ıkı follukta toplam. gecelerı dere boyundakı sogutlerde tünemişler artık cekırge bocek ne bulduysalar o sekılde de beslenmısler.Diyecegım şu aslında bu hayvanların hıc bır sekılde ınsan bakımına ıhtıyacları yok sadece guvenlık yonu onemlı olabılır ama yınede onunda bı sekılde ustesınden gelıp hayatta kalmıslar ve hatta hayatta kalmayı bırakın kafes ortamına kıyasla daha ıyı bı yasam surdurmusler.belkı kafeste olsalar ıkısı bırden kuluckaya yatmıs olmazdı muhtemelen.

img

ademşahin

17 yıl 1 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar merhaba yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. bende meraklıyım yalnız yerim müsait deyil yalnız arkadaşlarımdan birinde 15 adet pec tavuğu var satmayı düşünüyo ilgilenenlere yardımcı olurum sürekli yumurtladıklarını biliyorum.kendim için ise çil keklik ve beyaz keklik arıyorum.yardımcı olursanız memnun olurum.

img

tüfekçi

16 yıl 10 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sayın tüfekçi hangi il desiniz? başka il lere gönderebilir misiniz? tane fiyatı kaç ytl.TEŞEKKÜRLER

img

gonyalı

16 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gonyalı arkadaş bahsettiyim gibi bunlar iran tavukları arkadaşımda 10 adetini satıyor ve zonguldakta oturuyor şayet almak isterseniz 35 ytl adet fiatı isterseniz gelip yerinde görüp alabilirsiniz sürekli yumurta yapıyorlar. ilgilenenler yazabilir.

img

tüfekçi

16 yıl 10 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ