Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 10.07.2005 16:16:41        Mesaj Id : 19825   Cevap ver    Bu mesajı bildir

aRkadaşlar bu sorunun yanıtını bende arıyordum bir kaç arkadaşın yapmış oldugu yorumlar çakışınca bende veterinere sordum cevabı: hiç bir zararının olmadıgı ileride felç gibi şeylerin olması ile alakasının bile olmadıgını söyledi Hoşçakalın artık bu konuda rahat olabilirsiniz ama ıslak vermeyin derim ben :)
Gönderilme Tarihi : 10.07.2005 18:44:05        Mesaj Id : 19826   Cevap ver    Bu mesajı bildir

benim sorduğum veteriner hekim de gagada birikip gaga felcine neden olacağını üstelik hiçbir yararının da olmadığını söyledi. ben vermeyin derim.
Ankara
Bahçelievler
Gönderilme Tarihi : 10.07.2005 20:41:03        Mesaj Id : 19827   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Sevgili arkadaşlar.. Öncelikle şunu hemen belirtmek istiyorum ki; burada elbette ki hepimiz, ya bilgi ve deneyimlerimizi yazıyoruz  ya a gerçekten bu konuda bilgi ve deneyim sahibi kişilerin de (veteriner ve profesyonel üreticiler) fikirlerini alarak yazıyoruz. Yani burada izlere verdiğimiz ya da vermeye çalıştığımız bilgiler, asla ve asla kuşlarınıza ve kuşlarımıza zarar verecek bilgiler değildir !!! Fakat ortada da şöyle bir gerçek var ki, hergün yazılan şeyler birbiryle çelişkili olabiliyor. Mesela Crano arkadaşımız; danıştığı veterinerden, ekmek yedirmenin hiç bir zararının olmadığını ve ileride de felç gibi şeylerin olmasının bile olamacağını öğrenmiş ve bu konuyu burada bizlerle paylaşmış. Ben ve birçok arkadaşım da, bu konuda aynı şekilde düşünüyoruz. Ama ben; hem kendi bilgi ve deneyimlerimden, hem de bu konuda gerçekten üstün bilgi sahibi (ve sadece bir tane değil) veteriner ve üreticilerden edindiğim bilgilerden yola çıkarak yazıyorum bu konudaki yorumlarımı.. Yani ekmeğin "yağlanma ve kilodan" başka bir probleme yol açmayacağını.. elmas arkadaşımız da; danıştığı veterinerin gagada birikip gaga felcine neden olacağını üstelik hiçbir yararının da olmadığını söylediğini bizlerle paylaşmış. Sadece bu konuda değil, daha başka konularda da fikir ayrılıkları yaşıyoruz. Vitaminler, ishal kesiciler vb.. Ve gerek, aramıza yeni katılan, gerekse bu konularda ne yapması gerektiğini bilmeyen arkadaşlarımız da, doğal olarak endişeye kapılıyorlar ve "acaba hangisi doğru, şu arkadaşın dediğini mi uygulasak ya da diğer arkadaşın dediği mi doğru, onu mu uygulasak" diyorlar.. Elbette ki, kendi adıma konuşmam gerekirse; daha önce de belirttiğim gibi, ben hiçbir zaman uygulamadığım ve doğruluğundan %100 emin olmadığım konular hakkında asla yazmıyorum! Çünkü yazdığım şeyler uygulanır ve sonuç hüsranla noktalanır ise, ben vicdan azabı çekerim.. Nasıl ki, kendi miniğimin tüyüne zarar gelmesini istemiyorsam, sizlerin de miniklerinizin başına bişey gelmesini asla ve asla istemem! Bu yüzden, aklınıza yatmayan, içinize sinmeyen konular varsa, siz de iyice araştırıp farklı veteriner ve üreticilere danışıp, içinize gerçekten sinince uygulayın bazı tedavi yöntemlerini.. Fakat elbette ki burada da, bazı konularda hem fikir olmaya gayret edelim. Duyduğumuz her yeni bilgiyi birbirimizle paylaşalım ki, paylaşımlarımız ve uygulayacağımız tedavi ve beslenme yöntemleri, en sağlıklı ve en güvenilir şekilde olsun..

Hepinize, minik meleklerinizle birlikte sevgi ve sağlık dolu günler diliyorum..

Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 18:35:50        Mesaj Id : 19828   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Blue yazdıkların için seni tebrik etmek istiyorum..TEBRİKLER..

Saygılarımla,

Crano

İstanbul
Başakşehir
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 19:12:06        Mesaj Id : 19829   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ben kuşlara ekmek vermekten çekinmiyorum şişmanlattırmaktan ve yağlandırmaktan başka bir zarar görmedim göreceğinide zannetmiyorum. Blue sizi tebrik ediyorum.
İzmir
Hatay
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 20:35:59        Mesaj Id : 19830   Cevap ver    Bu mesajı bildir

slm.arkadaslar,formda ki ekmek sorusu aslında pek göze batmayacak bir sorun gibi hissedilebilir ama önemlidir,özellikle CRANO arkadasımızın danıştığı vet.arkadas ın kuşlardan pek anlamadığına inanıyorum.kendi şahsım adına konuşmam gerekirse vet.lerin içerisinde kuşlardan anlayana daha doğrusu tam anlamıyla anlayana hiç rastlamadım desem yalan olmaz.nedeni ise tamamen maddi,çünkü vet.denilince akla kedi ve köpekten başka hastası olmayan doktorlardan başkası gelmiyor.hatta daha önce de yazmıştım büyükşehirlerimizden birindeki hayvanat bahçesi vet.leri de bunlara dahil,ne yazıkki kitap bilgilerinden öteye bişey verilemiyor kuş severlere.anlayanını bulmak ta inanın çok zor,durum böyle olunca da sadece ekmek söz konusu değil,diğer kuş hastalıklarında da tezatlar ortaya çıkıyor,biri başka diğeri başka ve kafadan atma tedaviler öneriliyor,öyle ki bazen gülesi geliyor insanın.neyse gelelim konumuza,ekmek tedavi amacı dışında ve sık kullanıldığında kesinlikle felç edicidir.şimdi bazı arkadaslar ben verdim bişey olmadı diyorlar,ancak uzun vadede göreceklerdir zararını.bahis konusu zarar sadece muhabbetler de değil,kanatlı sayabileceğimiz hemen hemen her canlıya aynı etkiyi yapmaktadır,evet ishalde tedavi edicidir ama kahvaltı sofrasının başından ayrılmayan kuşa da kesinlikle zararı dokunacaktır.öncelikle ayaklarda hareketsizlik,devamında kanatlarda uyuşukluk ve uçmama ardından da yere basacak gücü bulamayacak olduğu yerde kalacaktır.ben bunları tamamen kendi tecrübelerime inandığım için yazıyorum ve karar tabii ki sizlerin.isteyen verir istemeyen vermez.ancak ısrarla söylüyorum kuşlarımız ekmek vs.mayalı gıdaları seviyor olabilirler ama kesinlikle verilmemelidir.
Antalya
Gönderilme Tarihi : 12.07.2005 01:02:23        Mesaj Id : 19831   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Blue.Seni nasıl tebrik ediyorum anlatamam,sağol,ağızına sağlık. Kendi adına konuşmuşsun ne güzel,tabiki bende kendi adıma konuşuyorum.Şu sayfalarda dikkat edin göreceksiniz.Bir vitamin muhabbetidir gidiyor.Artık o kadar yozlaştıki ishal kuşada vitamin,kabızada,tüy dökenede ,yavruyada,yaşlıyada.Tabii üretici arkadaşların bilgileride bize lazım. AMA her şeyden önce ilim,eğer yazılı bir kanıdı yoksa devreye tıp,ve onunla uğraşan veterinerler girer.Yoksa bu hoca vaazlarından ileriye gidemez.Yani kimse bir şey bilmiyorda biz üreticilermi biliyoruz.Yapmayın ya.Bizlerinde ne bilmediği konular var.Öyle gülünç tarifler varki.- Kişi kuşum ishal ne yapayım? diye soruyor, bir diğeri 1 ton suya 20 gram vitamin karıştır ver diyor.Kişi devam ediyor-ilacı aldım ama üzerinde kuş resmi yok diyor.Hadi bir kuşku doğuyor insanda.Hepimiz bu mevzuların insanıysak ve bu işten ekmek yiyorsak,lütfen verilen bilgileri yine bu satırlarda görelim.Buraya yazalımki herkezle paylaşalım bilgilerimizi.Gizli saklı yakışmıyor bizlere.Hepinizi saygı ile selamlıyorum.
Antalya
Manavgat
Gönderilme Tarihi : 12.07.2005 09:34:58        Mesaj Id : 19832   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Ekmek taze olmadıkça kuşa zarar vermez bayat ekmeği süt ile hafif çe ıslatıp verebilirsiniz (ama süt çabuk bozulacağı için yarım gün dursun yeter) özellikle yavrusu olduğu zamanlar ben yıllardır muhabbet besledim şimdi kanarya besliyorum onlarada haftada bir verrim hiç bir zararını görmedim arasıra değişik menülere kuşların herzaman ihtiyacı vardır vitamin konusuna gelince vitaform var kibrit çöpünün ucu kadar sularına karıştırırsanız hem tüy zamanı hemde yavru zamanı güzel sonuçlar alabilirsiniz veterinerler kuşlar konusunda biraz yetersiz bana görede çünki kimde elinde 10-20 ytl değerindeki kim kuşunu veterinere götürüpte 40-50 ytl ücret öder (istisnalar hariç) o yüzden talep olmayınca veterinerlerde kendilerini o konularda geliştiremiyor. Ama siteye yazan öyle bilgili arkadaşlar varki onlardan alacağınız biligler altın değerinde örneğin necdet.
Ankara
Bahçelievler
Gönderilme Tarihi : 12.07.2005 16:46:09        Mesaj Id : 19833   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam Crano, mumit, sherif.. Rica ederim ne demek.. Ben içimden geçenleri ve olması gerekenleri yazdım. Biliyorsunuz ne kadar içten olduğumu. Yani tüm amacım, miniklerimizin sağlıklı ve mutlu olması.. Ve sherif, ben kendi adıma konuşuyorum dedim ya, çünkü hani yanlış anlaşılmak istemedim. Gerçi elbette ki, sizlerin de amacı benimle aynı; "en doğru, en sağlıklı ve en güvenilir bilgileri paylaşabilmek".. Vitamin konusunda, evet uzlaşılamıyor maalesef! Birçoğumuz sıvı diyoruz, bazı arkadaşlarımız da toz-katı diyorlar. Ancak şu da bir gerçek ki, vitamin kuşlarımız için gereklidir. Ancak her hastalıkta, farklı miktarlarda olmalıdır. Bazı rahatsızlıklarda azaltılmalı, bazılarında kesilmeli, bazılarında da miktarı yükseltilmelidir. Yani her hastalıkta "illaki vitamin" olmamalıdır! Veterinerler konusunda da size hak veriyorum. Tamam, her veteriner muhabbet kuşları konusunda bilgi ve deneyim sahibi olacak diye bişey yok. Ama genelleme yapmamız da asla doğru olmaz! Çünkü bazen çok fazla genelleme yapılıyor bu sitede. Benim danıştığım veterinerler, muhabbet kuşları ve onların kesin tedavi ve müdahaleleri konusunda uzmanlaşmış kişiler. Yani onların verdiği bilgilerden emin olduğum için yazıyorum onlardan duyduklarımı. Kendi bilgi ve deneyimlerimi zaten sürekli paylaşıyorum sizlerle.. Yani "şu veteriner şöyle dedi, bu veteriner böyle dedi" diye yazdığımızda, onları tanımadan, haklarında birşey bilmeden, kısacası önyargılı davranarak, "veterinerler kuşlar hakkında hiçbirşey bilmiyor" demeyelim. Ben kimseyi tanımadan, hakkında yorum yapamam çünkü..

İnanıyorum ki; hepimiz, burada bilgi ve deneyimlerimizi eksiksiz paylaştığımız sürece, minik meleklerimizin sağlığını hep koruyacağız..

Paylaşımlarımızın, herzaman en sağlıklı ve en güvenilir şekilde devam etmesi dileğiyle..

~BLuE~

Antalya
Manavgat
Gönderilme Tarihi : 13.07.2005 09:04:30        Mesaj Id : 19836   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Kuşların bağısaklarında bulunan yararlı parazitleri dengede tutmak için -probiyotikli yoğurt -sirkeli su -mayalı yiyecekler -mangal kömürü tozu ve hatta -bira mayası vermek gerekir. Kanarya sitelerini bir karıştırın detaylarını göreceksiniz.
Gönderilme Tarihi : 21.07.2005 15:44:44        Mesaj Id : 19838   Cevap ver    Bu mesajı bildir

veteriner hekimler kuşlardan anlamaz diyenlere bir cevabım var. onlar 1 yıl boyunca kanatlılarla ilgili eğitim alıyorlar ,veteriner hekimlik kedi-köpek doktorluğu değildir. böyle düşünen veteriner hekimler zaten etiğe uygun davranmıyor demektir. örneğin bir göz doktoru sadece insanların göz hastalıklarıyla ilgilenmek zorundadır. ama bir veteriner hekim tüm hayvanların göz,diş,iç hastalıkları,doğum vs... her türlü hastalığıyla ilgili bilgi sahibi olmak zorundadır. ha, yok arkadaş ben 5yıl sadece köpeklerle uğraşmak için okudum diyen olursa karışmam, ama "veteriner hekimler kanatlılardan anlamaz" diye bir genelleme yapmak kesinlikle yanlıştır.
Antalya
Saray
Gönderilme Tarihi : 24.08.2005 14:22:33        Mesaj Id : 19841   Cevap ver    Bu mesajı bildir

arkadaşlar kim ne derse desin ben kuşlarıma ekmek veriyorum.bizim evimizde kepek ekmeği kullanırız,dolayısıyla kuşlarada kepek ekmeği veriyoruz.beyaz ekmeğin mide ve bağırsaklarda hazmı kolay olmadığı için biz bunu tercih ediyoruz.zaten kuşlara bir parça ekmek koyduğunuzda onun hepsini yiyip bitirmiyorki.eğer gözlemlerseniz birkaç kere yediğini ve sonrada bunu oyuna dönüştürerek,biraz da sinirlenerek ekmeği yere düşürmeye çalıştığını göreceksiniz.onun içinde toplu iğne ucu kadar 3-4 kere ekmek yemesinin herhangi bir soruna yolaçacağını sanmıyorum,zaten şahitte olmadım.olsaydı bizimkilere olurdu, biz her kahvaltıda tepemize dikilip bizden ekmek,beyaz peynir isteyen kuşlarımızı kıramıyoruz....sevgilerimle...
Ankara
Bahçelievler
Gönderilme Tarihi : 24.08.2005 14:41:53        Mesaj Id : 19842   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Çok doğru yazmışsın elif! Benim de hep demek istediğim şey bu işte! Hepsini yemiyorlar ki, gagalarıyla birazını yiyorlar. Gerisini zaten düşürüyorlar. Bir gıdımcık bişey yani. Hele ki, beyaz peynir protein deposu, ne güzelll.. Hem onlar bizim canlarımız! Zarar verecek bişey verir miyiz yani di mi?

Sevgiler...

 

Antalya
Saray
Gönderilme Tarihi : 24.08.2005 16:32:02        Mesaj Id : 19843   Cevap ver    Bu mesajı bildir

bluecuğum çok şükür allaha ki(aman nazar değmesin)boncuk ve efecan bu zamana kadar hiç hastalık yaşamadılar ciddi olarak.boncuk başka aldığımız bir kuştan bir ara mantar kaptı onuda iyileştirdik,efecanında tüy dökümündeki sinirliliğinden başka bir şey yaşamadık.ama bunda gözümüz gibi bakmamızın ,üstlerine titrememizin büyük rolü var.çevremde bir takım insanlar var ki onlar ceryanda kalmanın ne olduğunu bile bilmiyorlar.kendileri bile bu yüzden sık sık grip oluyor iken düşün birde kuş bakmaya kalkıyorlar.ve ben o kuşlara çok acıyorum,hadi kendileri ilaçla falan iyileşir ama o bir lokmacık canı olan kuşların bundan kurtulmaları çok zor ve sonucu ölüm oluyor.ne yazıkki insanlar kendi sorumluluklarını taşıyamazken birde kuş almaya kalkıyorlar.halbuki kuşların bizden hiç bir farkı yok.onlarda bizim gibi esniyor,geriniyor,hapşuruyor,nefes alıyor,acıkıyor,üzülüyor,sinirleniyor,seviyor,aşık oluyor bu böyle uzar gider.bizden tek farkları narin olmaları.neyse benim çenem pardon parmaklarım düştü.ben böyleyim işte bi başladımmı zor duruyorum.minik kızını ve seni öpüyorum....
Ankara
Bahçelievler
Gönderilme Tarihi : 25.08.2005 08:59:16        Mesaj Id : 19844   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam elifcim.. Aynen dediğin gibi, benim de Fırfır ım, şimdiye dek, tüy dökümleri haricinde, hiç ciddi bir rahatsızlık geçirmedi. Aman çok şükür! Nedeni ise, gözümüz gibi baktığımız için. Yani o kadar hassaslar ki, kendimize nasıl bakıyorsak, onlara da öyle bakmalıyız. Hele ki, tıpkı bir bebeğe bakar gibi.. O şekilde bakarsak, hiçbir problem yaşanmaz, sağlıklı & mutlu yaşarlar, bizimle birlikte..

Sana ve minik meleklerine de sevgiler.. Öpüldünüz..