Hepsievcil

Köpek Forumları > Köpek Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

goldenlar hakkında bilgi

arkadaşlar ben golden alıcamda bana biraz bilgi verebilirmisiniz

img

_ceren_

16 yıl 1 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ceren, Goldenlar bilinen en zeki köpek ırklarında dördüncü sırada yer almakta, temeli av köpeği ama aile yaşamına en iyi adapte olan köpeklerden biri. Bunlarda dikkat etmen gereken en önemli konu türü. Nasıl mı? Ingiliz, amerikan, macar olarak bildiğim 3 ırk var. Amerikan olanların tüyleri daha kısa, ebatları daha küçük, ingilizler orta tüylü, macar olanlar ise küt burunlu, koca kafalı, koca patili, uzun tüylü ve en çok tercih edilen tür. İyice araştır, anne babasını görebileceğin bir köpeği özellikle çiftlikten veya sahibinden almaya bak pet shoplar kazık+kırma köpek verebilir. Köpeğini alınca 2 heceyi geçmeyen bir isim ver ve sadece bu isimle çağır, oğlum+kızım gibi kelimeler ekleme. En geç 1ay içinde adını öğrenecektir. Goldenlar at getir köpeği, en çok bu tarz oyunlardan hoşlanıyor. Eve alıştırırken tuvalet sorunu adamı çileden çıkartıyor bir süre, ilk gece gazete kullanabilirsin, ayrıca acil durum için gazete de iyi olur. Ama hemen dışarı alıştırmaya bak. Toprağa yapmaya alışınca mesanenin izin verdiği ölçüde dayanıyorlar. Ama küçükken bu biraz problem oluyor çünkü sinir sistemi henüz gelişmemiş oluyor. Bu sebeple temizlik için çişli bölgeye önce kağıt havlu koy emdir, sakın dağılmasın. Sonra matik deterjan ile temizle, sonra sirkeli su ile üzerinden geç (sirke temizlik değil koku bastırma amaçlı). Temizleme süresince seni görmesin, onunla oyun oyna, başka yere götür, o görmeden temizle yoksa seni çağırmak için bunu kullanır. 45 günden küçük yavru alma, en az iki aylık olsun.

img

wodan

15 yıl 8 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Süt verirken mutlaka sulandır. Soğuk ve sıcaktan yemekten uzak tut. Mama ilk altı ay günde üç kere, 6-9 veya 12 ay iki kere sonra 1 kere verilecek böylece kaka kontrolü de sağlanır. Her yemekten sonra, her uyandığında, oyun aralarında tuvalet ve su ihtiyacı olacak. Mama yanında daima temiz su bulundur. Su ve mama kabı taşıyamayacağı ağırlıkta ve ıssramayacağı şekilde olmalı. Mama yemezse bizim yaptığımız hataya düşme sakın başka şey verme. Tavsiyem proplan puppy somonlu. mama 15 dk önünde dursun, sonra kaldır. Yemezse ısrar etme, 2-3 gün açlık seni kahreder ama sonra düzene girer. Sakın havlayınca yanına gitme. Sonra hep havlar, 1 hafta sabret sonra geçer. Eğer önündeki mamayı vermek istemez sana hırlarsa, burnuna işaret parmağınla vur ve hayır de, parmağını sağa sola salla, hala devam ederse, enseden annesinin yaptığı gibi tut ve biraz sertçe (abartmadan) sağa sola salla. Sonra yine parmağını salla hayır de. bu en önmeli komut. Bunu öğrenmeli. Sonrası kolay. Otur eğitiminin en kolayı ayakta iken sana bakmak için oturduğu her sefer ismi+otur de. bi süre sonra kolayca öğrenecektir. ilk 4-5 ay bi eğitim vermeye çalışma, sadece sev. Ne kadar sinirlenirsen sinirlen sakın dövme. Özellikle yanlış yere kaka yaptığında, hayır bile deme, yoksa senden saklamak için kendi kakasını yiyebilir. Çaktırmadan temizle. Odaları yavaş yavaş aç, ilk girdiği odada heyecanlanıp sağa sola kaçırabilir. Günlük yürüyüşler çok önemli böylece tırnakları törpüleniyor ve enerjisini atıyor. Günde 2 defa 10 dk`dan başlayıp artan sürelerde gezdir. Ama bu uzun yürüyüşler yerine ufak bir park alanında oyun olsun. Ancak aşıları tamamlanmadan dışarıda fazla zaman geçirme. Sokak köpeklerinden uzak tut.

img

wodan

ÖZEL MESAJ

Mama konusunda sabırlı ol, başlangıçta süt dişleri olduğu için yiyemiyebilir. O zaman et suyu, kabuklu haşlanmış yumurta (sonrası kötü kokuyor ama kalsiyum işte), yoğurt, b. peynir verebilirsin ama sakın tavuk kemiği verme. Herşey pişmiş (haşlanmış, asla kızartma yok), soğutulmuş olmalı. Arada mamaya az miktarda saf zeytin yağı koy. İlk aşılar; iç dış parazit, kist, sonra 2 karma, sonra kuduz, sonra boğmaca olacak. İç parazit sıvı halde 1`er hafta ara ile veriliyor. Anneden geçen kurt varsa döker, veterinerinle konuş. Bölgende iyi bir veteriner bul, köpek sahiplerine danış ve onun tavsiyelerinden çıkma. Aşılar arasındaki süreler, tarihleri çok önemli, köpeği alır almaz veterinerine git. Sabrın bol, sevgin daim olsun Yavru almak zor, ama sonu güzel. Kendine iyi bak sevgilerimle Not: Apartmanda yaşıyorsan, önce çocukların gönlünü feth et. Yoksa apartmandan havlıyor, çocukları korkutuyor diye sorun çıkarabilirler, biz bu sebeple yavrumuzu vermek zorunda kalıyoruz. Sonra çok üzülürsün sevgiler

img

wodan

ÖZEL MESAJ

verdiğin bilgiler için çok teşşekkürler WODAN

img

_ceren_

16 yıl 1 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba bende 10 aylık bir golden var ve yeni aldım her hangi bir eğitim sürecinden geçmemiş zaten barda kalıyordu arkadaşım bakıyordu şimdiyse ben ldım dediğim gibi ppek bir eğitimi yok sadece tuvalet eğitimi var birde ismini biliyor o kadar ben ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz? teşekkür ederim.

_ceren_ yazdı :
verdiğin bilgiler için çok teşşekkürler WODAN

img

mertokumus

8 yıl 2 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ