Su Kaplumbağam Yumurtladı Yardım

Yazan Mesaj
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 17:14:06        Mesaj Id : 20063   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Arkadaşlar şimdiye kadar tropikal su kaplumbağalarının akvaryum ortamında yumurtladığını duymamıştım ama benim başıma geldi,yumurtayı suya bıraktı bende hemen aldım ve inşaat kumuna gömdüm ama ne derece döğrudur bilemiyorum , bu konuda bigisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..... Cem Altıata 532 652 90 11
İstanbul
Esenyurt
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 17:22:24        Mesaj Id : 20064   Cevap ver    Bu mesajı bildir

BENDE BÖYLE BİŞEY DUYMAMIŞTIM AMA İNAN YASADIĞIN BENCE ÇOK GÜZEL Bİ DURUM.SANA YARDIMCI OLMAYI ÇOK İSTERDİM AMA BEN BU KONUDA DENEYİMLİ YADA UZMAN DEĞİLİM BU KONUDA SANA ANCAK BEPPOMOMO YADA DEEPFISHING48 YARDIM EDEBİLİR ZATEN YAZINI OKUMUŞLARDIR EN KISA ZAMAN DA SANA CVP YAZARLAR HADİ KOLAY GELSİN.........
Muğla
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 18:37:00        Mesaj Id : 20066   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam , böyle bir durumu ilk defa duyuyorum ve çok heyecanlandım.Nerdesin?Böyle bir durumla karşılaşmadığım için bu konuda bir bilgim yok hemen araştırmaya başlıyorum))))Desene hepimizin bir bebeği oluyor
Muğla
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 18:41:22        Mesaj Id : 20067   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Heyecandan unuttum kaplumbağanın türü ne?Ben kırmızı yanak su kaplumbağası olarak araştırıyorum
Muğla
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 19:05:56        Mesaj Id : 20068   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam , Tatlı su kaplumbağaları  3-12 beyaz uzun şekilli yumurta yaparlar. Yavrular ise 2-3 ay süre sonra yumurtadan çıkar. Kaplumbağaların tüm çeşitleri yumurtalarını toprağa bırakırlar. Kara ve Tatlı Su kaplumbağaları yaşadıkları doğal çevrede uygun bir ortamı seçerek eştikleri çukurlara yumurtlarlar ve üzerini toprakla örterler.Tek yumurtlaması ilginç akvaryumdan alarak balkonda güneş alan bir yerde bir kutunun içine toprak koy kaplumbağanın eşebileceği kadar bir derinlik yapıp üzerini toprakla ört, 5cm kadar bir çukur yeterli sanırım.Güneş görmesi önemli Dalyan/MUĞLA dan biliyorum carettalar kumları kazıp gece yumurtalarını bırakıyorlar.O kumlar gündüzleri 45-50 derece sıcaklığa ulaşıyor.Sen kuma gömmüşün sanırım toprak yerine kumda olur araştırıyorum.Dediğim ortamda balkonda tut güneşte yumurtanın toprak altında belli bir ısıda olması şart!
Muğla
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 19:11:48        Mesaj Id : 20069   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Muğla
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 19:14:12        Mesaj Id : 20070   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Telefonun açılmıyorNerdesin
Muğla
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 19:50:39        Mesaj Id : 20071   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Tüm kaynaklarda su kaplumbağa türlerinin en az 3 yumurta bıraktığı yazılı.Tek yumurtlaması ilginçgüneş ışınları kuma gömülü kaplumbağa yumurtalarını ısıtıyor. Yumurtalar yuvanın içinde gelişiyor ve iki-üç ay sonra çatlamaya hazır hale geliyorlar. Yavrular burunlarının ucundaki sivri kısım ile yumurta kabuklarını delmeye başlıyorlar. Bu özel sivri kısım yumurtadan çıkınca kayboluyor. Yavrular kabukları çatlatarak kırıyorlar. Hepsinin yumurtadan hemen hemen aynı zamanda çıkıyor. Yavru kaplumbağalar başlarının üzerindeki kumu kazmaya başlıyorlar. Kum, boş kabuklarının üstüne düşerek çukurun içinde yükselmelerine olanak sağlayan basamaklar oluşturuyor. Birkaç gün içinde yuvanın tavanına ulaşıyorlar. Derken bir gece veya bir sabah erken saatlerde küçük kafalar beliriyorSen kendin (o zamana kadar getirebilirsen yumurtayı )yumurtadan çıkmasına yardımcı olursun.İnanılmaz bir şey bu daha inanamadımBir veterinere danışmanı öneririm.
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 21:48:45        Mesaj Id : 20072   Cevap ver    Bu mesajı bildir

peki kim dölleyecek bu yumurtayı.kum mu yoksa gunes mi.boş heveslere kapılmayın bence.mesela muhabbet kuşuda tek başına yaşayan bir dişi yumurta bırakır ama yalancı yumurtadır o.istersen 5 yıl beklet bir şey çıkmaz.kara kaplumbagası besleyenlerde bahar aylarında yumurta ile karşılaşır ama yalancı yumurtadır onlar.keşke yavru alsan da utansam ama böyledir durum.
Muğla
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 22:36:58        Mesaj Id : 20076   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam ; Genelde su kaplumbağaları nisan ayının başından, mayıs ayının sonuna kadar çiftleşirler. Bu dönemde günlerin uzun olması ve güneş ışığının fazlalığı önemli rol oynamaktadır. Ultraviyole ışınlarının, kaplumbağaların yaşamlarındaki çiftleşme ve yumurtadan yavruların çıkması gibi fizyolojik olaylara etkisi oldukça fazladır. Dişiler çiftleştikten sonra spermi 4 yıl gibi süre ile saklayabilirler.

Muğla
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 22:50:44        Mesaj Id : 20077   Cevap ver    Bu mesajı bildir

funfu aklıma bir yöntem gedi ama biraz zahmetli..Kaplumbağanın yumurtasını bir kavanuzun içine koyduğun kumların arasına göm.Göm derken kavanozun 4-5cm derinliğine,kavanozun üstü açık kumlarla örtülü kalsın.Sonra bu kavanozu bir kovanın içine boyu oranında su koyarak yerleştir.Su kumlara değmesin.Kovayı devamlı güneş gören bir yere koy.Kovanın içine bir ısıtıcı monte et.Isıtıcının çalışmasını  ara koblo ile sağla.Sıcaklığını 30 dereceye ayarla anca kum 28 olur. Bence deneyerek yapabilirsin ayarlamasını.Su içinde olduğundan devamlı buharlaşma olacağı için gerekli nem ortamınıda sağlamış olacaksın.Suyu hergün tamamla.Bekleyip görelim ne dersin
Gönderilme Tarihi : 11.07.2005 23:35:01        Mesaj Id : 20078   Cevap ver    Bu mesajı bildir

yavru alabileceğine hiç inanmasamda müthiş bir heyecanla bende araştırma yaptım biraz.yabancı dil var senin heralde şu siteyi buldum.hem senin konu dahil olmakla birlikte bizim aylardır bi taraflarımızı yırtarak anlattıgımız butun bilgiler var.yabancı dil yoksa cevirip de yollayabilirim.

http://www.turtlecare.net/eggs.htm

ayrıca yabancı dili olanlarda anasayfa daki linklere goz atsınlar.olmayan bilgi yok.bu arada yabancı dil ingilizce.

kolay gelsin.

Muğla
Gönderilme Tarihi : 12.07.2005 13:37:04        Mesaj Id : 20079   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam golyad , linkteki bilgileri özetle önemli gördüğün yerleri çeviripte yollarmısın..Tüm arkadaşlar bilgilenelim

Gönderilme Tarihi : 12.07.2005 15:37:18        Mesaj Id : 20081   Cevap ver    Bu mesajı bildir

* eger kaplumbaga suya yumurta bıraktıysa ve siz yumurtayı birkaç saat içinde sudan almadıysanız muhtemelen yumurtalar ölüdür.bunun sebebi şudur ki;yumurtalar oksijenden mahrum kaldı ve ölür.

*eger dişi kaplumbağanız 2 yıldan fazladır bir erkek ile karşılaşmadıysa,muhtemelen yumurtalar dollenmemiştir.döllu yumurtalar genellikle yapışkan mukus ile çevrili olur.

1.Yumurtalar bırakıldıktan sonra çıkarın.YUMURTALARI TERS ÇEVİRMEYİN.(tepesini belirgin bir kalem ile ya da odun kömürü ile işaretleyebilirsiniz.)

2.nemlendirilmiş vermikulitte* kuluçkaya yatırın.vermikuliti bahçe merkezlerinden edinin.vermikulit içine küçük çöküntüler yapın ve yumurtayı nazikçe yerleştirin.eger yumurtalar birbirine yapışırsa onları ayırmayı deneyebilirsin,ama kolayca ayrılmıyorlarsa yumurtaları kendi haline bırakman daha iyi olacaktır.

Kuluçka için daha fazla bilgi(Bir Turtle HOMES uyesinden)

kek kabının altını nemli kağıt havlu ile döşe.yumurtaları kağıt havlu ile çevrele ve nem koşulunu büyüme periodunca sağla.benim için 12 saat doğal kuruma ve sonra el ile ıslatma iyiydi.Benim yumurtaları gozlemlemeye ulaşmamda her zaman için kolaylaştı.herhangibir şekil bozukluğu gordugum zaman dikatlice silip ve sudan geçirip yumrutayı YUKARI pozisyonda yerleştiriyordum.Benim yumurtalarım herzaman yarıküreninn üstü gercek beyaz ve aşağı yarısı beyaza bakan bir renkte.yumurtanın TEPESİni belirlemede kolaylık sağlıyor.Eğer yumurtaları fazla sularsanız yumurtalar süzülüp çekilmiş bir hal alabilir.

*bir tür mika,nem emebilme özelliği var.buraya kadar yazanlar verdiğim linkten bire bir çeviriydi.
yumurtaların her zaman nemli olmasının ve 82 fahraneit derece de durmasını belirtiyor sitenin "breeding" yani çiftleşme ile ilgili diğer sayfalarındada.100 fahraneit ın üstünde yumurta öleceğinden bahsediyor.nemli olması gerektiğinden sık sık bahsediyor.çok dikkatlice nemlendirin diyor ve gerekirse spray şeklinde sıkın suyu diyor.75 fahraneit civarı bir sıcaklıkta kuluçka devresi uzun olur diyor.dereceye bağlı olmakla birlikte 60 ile 120 gun arasında yumurtadan çıkar yavru diyor.ve tekrar tekrar belirtiyor eger yumurta ters cevrildiyse ve suda birkaç saatten fazla kaldıysa yumurta ölüdür artık uraşmayın diyor.tabi daha birçok bilgi var artık geresi yabancı dili olanlar okur hatta okusunlar.bu konu fazla detay olmasına ragmen kaplumbagalarını dogru beslemek isteyenlerin bu siteden ogrenecek cok seyi var gerci sitedeki bilgilerin bir cogu forumda var orasıda ayrı konu.


son kez sunu belirteyim ilk defa birşeyi araştırıp yazıyorum foruma.sadece ceviri yaptım dogrudur yalnıştır bir yorum yapmıyorum.şimdiye kadar hep ve sadece tecrubelere gore yazıyordum.

kolay gelsin.

Muğla
Gönderilme Tarihi : 12.07.2005 17:18:07        Mesaj Id : 20084   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Selam teşekkürler arkadaşlar. golyad senin yazdığın doğrultusunda suda yumurtalar fazla kalmamıştır umarım yoksa boşa çaba..funfu yumurtalar suda ne kadar kaldı biliyormusun?Bu gerçekten çok önemli anlaşılan!Şu kaplumbağayı yumurtadan sağsağlim bir çıkarabilsek:))Tek yumurtlaması kafama takılan en büyük durum