Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Su Kaplumbağam Yumurtladı Yardım

Arkadaşlar şimdiye kadar tropikal su kaplumbağalarının akvaryum ortamında yumurtladığını duymamıştım ama benim başıma geldi,yumurtayı suya bıraktı bende hemen aldım ve inşaat kumuna gömdüm ama ne derece döğrudur bilemiyorum , bu konuda bigisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..... Cem Altıata 532 652 90 11

img

funfu

18 yıl 8 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BENDE BÖYLE BİŞEY DUYMAMIŞTIM AMA İNAN YASADIĞIN BENCE ÇOK GÜZEL Bİ DURUM.SANA YARDIMCI OLMAYI ÇOK İSTERDİM AMA BEN BU KONUDA DENEYİMLİ YADA UZMAN DEĞİLİM BU KONUDA SANA ANCAK BEPPOMOMO YADA DEEPFISHING48 YARDIM EDEBİLİR ZATEN YAZINI OKUMUŞLARDIR EN KISA ZAMAN DA SANA CVP YAZARLAR HADİ KOLAY GELSİN.........

img

chıstına

18 yıl 9 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam , böyle bir durumu ilk defa duyuyorum ve çok heyecanlandım.Nerdesin?Böyle bir durumla karşılaşmadığım için bu konuda bir bilgim yok hemen araştırmaya başlıyorum))))Desene hepimizin bir bebeği oluyor

img

deepfıshıng48

18 yıl 9 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Heyecandan unuttum kaplumbağanın türü ne?Ben kırmızı yanak su kaplumbağası olarak araştırıyorum

img

deepfıshıng48

ÖZEL MESAJ

Selam , Tatlı su kaplumbağaları  3-12 beyaz uzun şekilli yumurta yaparlar. Yavrular ise 2-3 ay süre sonra yumurtadan çıkar. Kaplumbağaların tüm çeşitleri yumurtalarını toprağa bırakırlar. Kara ve Tatlı Su kaplumbağaları yaşadıkları doğal çevrede uygun bir ortamı seçerek eştikleri çukurlara yumurtlarlar ve üzerini toprakla örterler.Tek yumurtlaması ilginç akvaryumdan alarak balkonda güneş alan bir yerde bir kutunun içine toprak koy kaplumbağanın eşebileceği kadar bir derinlik yapıp üzerini toprakla ört, 5cm kadar bir çukur yeterli sanırım.Güneş görmesi önemli Dalyan/MUĞLA dan biliyorum carettalar kumları kazıp gece yumurtalarını bırakıyorlar.O kumlar gündüzleri 45-50 derece sıcaklığa ulaşıyor.Sen kuma gömmüşün sanırım toprak yerine kumda olur araştırıyorum.Dediğim ortamda balkonda tut güneşte yumurtanın toprak altında belli bir ısıda olması şart!

img

deepfıshıng48

ÖZEL MESAJ

img

deepfıshıng48

ÖZEL MESAJ

Telefonun açılmıyorNerdesin

img

deepfıshıng48

ÖZEL MESAJ

Tüm kaynaklarda su kaplumbağa türlerinin en az 3 yumurta bıraktığı yazılı.Tek yumurtlaması ilginçgüneş ışınları kuma gömülü kaplumbağa yumurtalarını ısıtıyor. Yumurtalar yuvanın içinde gelişiyor ve iki-üç ay sonra çatlamaya hazır hale geliyorlar. Yavrular burunlarının ucundaki sivri kısım ile yumurta kabuklarını delmeye başlıyorlar. Bu özel sivri kısım yumurtadan çıkınca kayboluyor. Yavrular kabukları çatlatarak kırıyorlar. Hepsinin yumurtadan hemen hemen aynı zamanda çıkıyor. Yavru kaplumbağalar başlarının üzerindeki kumu kazmaya başlıyorlar. Kum, boş kabuklarının üstüne düşerek çukurun içinde yükselmelerine olanak sağlayan basamaklar oluşturuyor. Birkaç gün içinde yuvanın tavanına ulaşıyorlar. Derken bir gece veya bir sabah erken saatlerde küçük kafalar beliriyorSen kendin (o zamana kadar getirebilirsen yumurtayı )yumurtadan çıkmasına yardımcı olursun.İnanılmaz bir şey bu daha inanamadımBir veterinere danışmanı öneririm.

img

deepfıshıng48

ÖZEL MESAJ

peki kim dölleyecek bu yumurtayı.kum mu yoksa gunes mi.boş heveslere kapılmayın bence.mesela muhabbet kuşuda tek başına yaşayan bir dişi yumurta bırakır ama yalancı yumurtadır o.istersen 5 yıl beklet bir şey çıkmaz.kara kaplumbagası besleyenlerde bahar aylarında yumurta ile karşılaşır ama yalancı yumurtadır onlar.keşke yavru alsan da utansam ama böyledir durum.

img

golyad

19 yıl 3 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Evet kırmızı yanaklı su kaplumbağası benimkiler yaklaşık 6 yaşındalar , evvelden 80''lik bier akvaryumda besliyordum yaklaşık 2 ay evvel bir tavşan evine güzel bir ortam hazırladım ve 2 adet yumurta yaptılar.Sorun şurda yumurtaları kumluk bir ortam hazırlamadığım için suya bıraktılar.Bu gün biraz araştıma yaptım ama Türkçe sitelerden detaylı bir bilgiye rastlamadım.Yabancı sitelerde de biraz zor yöntemlerden bahsediyor kuluçka makinası , yumurtaların konacağı devamlı nemli duran bir maddedeen bahsediliyor, dediğiniz gibi sabit 26-28 C sıcaklık istiyor.Benim yapabildiğim dediğiniz gibi kumagömdüm ve balkona koydum belki 2-3 ay sonra bebeklerimiz olur.

img

funfu

18 yıl 8 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ