Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

İguanamın ağzında şişlik var.

Merhaba, birkaç konu hakkında bilgi almak istiyorum. İguanamın ağzının sağ arka tarafında 1 - 1,5 mm büyüklükte bir kabarıklık var. Forumdaki bütün yazıları okudum. Bir yerde apseden bahsediliyordu. Bu çok küçük görünüyor. Ama ciddi bir şey mi anlayamadım. Acaba apse olabilir mi? Öyleyse bana bu işlerin ehli bir veteriner numarası verebilir misiniz? Yine bu forumda bir telefon numarası var ancak sanırım yanlış yazılmış. Kuyruk kısmında da yeni farkettiğim ince bir çizik oluşmuş. Yaraya benzemiyor. Açıklık yok. Bu neden olmuş olabilir. Ben seranın sürüngenler için olan uv ışığını kullanıyorum. 30 W. Üzerinde uv a ve b yazıyor. Okuduğum kadarıyla bu ışıklar sadece güneş ihtiyacını karşılıyor olabilirmiş. Aldığım yer sıcaklık ihtiyacını da karşılar dedi ama ben yine de sıcak su torbasının üzerine yatırıyorum. Acaba benim kullandığım ısı ihtiyacını karşılar mı. Bütün gün evde yokum. Sadece sabah erken saatte ve akşam ilgilenebiliyorum. Bütün gün uv ışığını açık bıraksam nasıl olur. Kış geliyor. Sıcaklık için ısı pedlerini tavsiye ediyor musunuz? Genelde ısıtıcı kayaları önermiyorlar. Ama ısı petleri için kimse olumsuz konuşmuyor. Ben yine de tereddütteyim. Yanık haberlerini okudukça korkuyorum. Calcidine Granül ve dvit3 kullanıyorum. Haftada bir mi daha sık mı kullanmalıyım. Yemek yedikten sonra başını sağa sola sürtüyor. Avucumun içini ittiriyor. Ama her zaman yapmıyor bunu. Acaba bu hareketler ağzından dolayı ağrı çektiğini mi gösterir. Roka, ıspanak ve lahana tavsiye edilmiyor. Hiç mi vermemek lazım. Yoksa arada bir yemesi gerekir mi? Vücudunun iki yerinde 1 cm büyüklükte açık gri kabuk görünümü var. Sanırım deri değiştiriken kalmış. Banyo yaptırın geçer yazıyor forumda. Ancak banyo yapmayı sevmediği için ben elimle üzerine su döküyorum. Çok da fazla durmuyor yerinde zaten. Bu durumda kabuklar ne kadar zamanda normale dönecektir. Biraz uzun yazdım sanırım. Şimdilik sormak istediklerim bunlar. Yardımlarınızı rica ediyorum. Sürekli araştırma halindeyim. Ama yine de çok evham yaptım. Onunla ilgili vermek istediğiniz başka bilgiler de varsa lütfen yazın. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

img

ysfrmz

15 yıl 8 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba aynı sorunu geçen sene bende yaşadım hem sağ hem sol tarafta çenesinin tam altında şişlikler oluştu hatta ağzını tam kapatamıyordu ankarada yaşadığım için veterinerlik fakültesine götürdüm hastalığının sebebinin uv lambası kullanmadığım için igumun vücudunun kalsiyumu kullanamadığı olduğunu öğrendim hemen lamba aldım ve hergün 1 çay kaşığı granül kalsiyum vermeye başladım şu an gayet sağlıklı

img

çoozbek

17 yıl 10 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Evet çoozbek, ben de uv lambası ve granül calsiyum kullanıyorum. Ayrıca vitamin olarak da dvit3 forumdakilerin tavsiyesi üzerine aldım. Ama yemek olayında istemediği zaman çok zorlamıyordum. O yüzden fazla calsuyum da veremiyordum. Zaten yeni yeni birbirimize alışıyoruz. Artık tabiri caizse zorla yediriyorum. Düzeldi gibi. Cevabın için teşekkür ederim.

img

ysfrmz

15 yıl 8 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ