Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kaplumbağa kaplumbağayı yer mi?

Herkese merhaba, Dün başımdan geçen olay ile ilgili tecrübe ve yardımlarınızı rica ediyorum. Ben de 5 adet kaplumbağa (1 erkek 4 dişi) var bunlara 500 litrelik akvaryumda bakıyorum. Geçen gün dayıma gittiğimde 4 yaşındaki oğluna HEDİYE olarak bir kaplumbağa alındığını gördüm, tabii bakamayacağını bildiğimden hemen aldım ve nasılsa bizim akvaryum kocaman 5 yerine 6 olsa farketmez zaten bu ufaklık taş çatlasa 50 kuruş büyüklüğünde diye düşündüm. Neyse eve geldim bizim büyük kapluşların akvaryumunu boşalttım temizledim biraz taşların yerini değiştirdim vs (ufaklık gelince yadırgamasınlar diye) En son hepsini koydum sonra ufaklığı da koydum. (Bu arada boyut farkını açıklamak için şöyle bir kıyaslama yapabilirim, ufak kaplumbağa bizim kaplumbağaların kafası büyüklüğünde...)Bir 10 dk bir sorun olmadı ufaklık biraz açıldı ve yüzmeye başladı yaklaşık 20 dk sonra kaplumbağalardan biri buna yaklaşıp hart diye ağzına aldı ve yemeğe çalıştı tabii kabuğundan dolayı sadece ağzına almakla kaldı, bunun üstüne tam müdahale ederken ufaklığın arka ayağını yakaladı ama tam ısıramadan müdahale edip ufaklığı çıkarttım... Şimdi bana gelen o ölüm fanusunda duruyor ve maalesef ayrıca bir akvaryum yapacak durumum yok. Sorum şu: Bu ufaklığı yeniden akvaryuma koysam hayatı tehlikeye girer mi yoksa kabuğu sayesinde yırtar mı? Bu arada ufaklığa talip olanlar var ise İstanbul Anadolu yakasına verebilirim ama tek şartım akvaryumda bakılacak olması...

img

melev

20 yıl 7 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Forumun büyük kaplumbağası olan eski üyelerinden biri yıllar önce benzer bir şekilde büyük kaplumbağasının yanına yeni koyduğu bebek kaplumbağayı ısırarak öldürdüğünü bana anlatmıştı. Oda hiç tahmin etmediğini şok olduğunu söylemişti. Nasıl öldürdüğünün detayını sormamıştım yani kabuğuda parçaladımı yoksa basınçla iç organlara zarar vererek yada kol bacak kopararak mı öldürdü bilemiyorum. Doğada biribirlerini yediklerini sanmıyorum ama emin de değilim.
Sinek teli ve plastik profil kullanarak akvaryumu ikiye bölerek ufak bir bölümü bebeğe ayıramazmısın. Büyüyene kadar en çok 5-6 ay orada tek yaşar sonra paneli alır bölümleri birleştirirsin. Görselliği bozar sanada zorluk olur ama o bebek senden iyi bakıcıda bulamaz..

img

frozen

18 yıl 3 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

500 litrelik akvaryum,kafası 50 kuruş buyuklugunde 5 adet kaplumbaga bu sözler beni şaşırttı.Sizden rica etsem akvaryumunuzun ve kaplumbagalarınızın fotograflarını yayınlar mısınız ?

img

huleyn

16 yıl 1 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkürler frozen, Dediğini yapsam bile sinek telini sanmıyorum ki büyükler sağlam bıraksın, sırf onların tahrip güçleri yüzünden ısıtıcı bile koymaya korkuyorum (yaz öncesi ısıtıcıyı parçaladılar elektrik çarpmaması büyük şanstı) Ufaklık garibim o kötü fanusun içinde duruyor, hasta olmasın diye vitamin takviyeli yem veriyorum, Allahtan yemek yemesinde bir sorun yok.

img

melev

ÖZEL MESAJ

Haklısın benimki uzaktan ahkam kesmek oldu. Ama sinek teli diye yabana atma. Gerçi ben sinek teli dedim ama Bauhaus yada Koçtaş ta bahçe çiti bölümlerine gidersen çok dayanıklı ve ince gözenekli bu amaca uygun plastik teller göreceksin. Gerçi risk de var çünkü bunlar tırnak takarak tırmanabilirler.
Isıtıcı için pahalı ama dışı plastik korumalı markalı ısıtıcılar var. Git bir tane al diye değil sadece bilgi olsun diye söylüyorum. Şimdi yeni yeni kendisinden ısıtıcılı dış filtreler yada ısıtıcılı iç filtre modelleri de çıkmaya başladı. Isıtıcıyı gözden yoketmeleri bir avantaj hatta senin yaşadığın sorunada çözüm olabilir. Ama pratik oluyorlar mı yada kullanımda sorunları varmı bilemiyorum. Mesela dış filtreye takılan model ısıtıcılarda akvaryum ısısını ölçmek ve gerektiğinde elektriği kapatma sistemi nasıl işliyor hassas ölçebiliyormu bilmiyorum.
Miniğe selam , yaşama 4 el ile tutunur inşallah.

img

frozen

18 yıl 3 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sağol frozen. Atman ısıtıcılardan aslında genel olarak memnunum ama dediğin gibi artık öyle bir hal aldı ki canavarlar ısı ayarlama düğmesini koparıyorlar. Gene Atman aldım bakalım biraz takip edeceğim, şayet gene yoklamaya kalkarlarsa kaliteli bir ısıtıcı alıp koyacağım sonuça onların canı da benim canım da tehlikeye giriyor :) Ufaklık için bakacağım o plastik kaptan kurtarmak için ne yapabilirim diye.

img

melev

ÖZEL MESAJ

Merhaba melev; Ufaklık için gecici olarak aşağıda ki gibi bir sistem kurabilirsin. ( Altı ay sonra kendini kurtarır zaten )

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=62235

Biz Aybars ve Aybalaya tatilde 26 gün bu kapta baktık.

Kap plastik olduğu için temizliği kolay oluyor, kırılma riski yok. ( 50 litre, 15 ytl )

iç filtre yeterli oluyor, ısıtıcı taktım sorun olmuyor, yaklaşık bir hafta su temiz kalıyor ( bizim sıpaların kabuk boyu 10 cm. :)) düşün artık

Biz 26 günlük olduğu için sadece dinlemeleri için bir askı kanepe yapmıştık, lamba yapmadık çünkü sürekli güneşe çıkarıyorduk, eğer yaparsan kuru bölgeyi biraz geliştirebilirsin.

Kolay gelsin.

img

deryailesezer

16 yıl 3 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bizimkilerin güneşlenme kabı var ona yapabilirim. Teşekkürler deneyeceğim.

img

melev

ÖZEL MESAJ

Deneyeyim eve gidince koyarım :)

img

melev

ÖZEL MESAJ

Bu arada ben de merak ettim bu koca canavarları forumda aktif kullanıcılar içinde en büyük tosbikler sizinkiler olsa gerek, derhal fotoğraf yüklemelisiniz :)) selamlar.

img

deryailesezer

16 yıl 3 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ