Hepsievcil

Kuş Forumları > Kanatlı Kümes Hayvanları

Mesaj Ekle

BİLGİ PAYLAŞMA ( kuluçka makinasında çıkım performansı)

Arkadaşlar BAHTİYAR_02 arkadaşımızın sayesinde kim nerede ne tür hayvanları besliyor,hangilerini satıyor, öğrendik.Kendisini ve katılan ve katılacak arkadaşlara teşekkür eder bol ve sağlıklı üretimler dilerim. Benim yumurtalarda bazen patlama ve içerisinde yavru ölümleri oluyor.Bazı sorduğum kişiler makinanın suyuna sirke katmamı yumurtaları sirkeli su ile yıkamamı ve 24 saat suda beklemeli diye bir çok tavsiyelerde bulundular benim istediğimde bu sorunu bilen bilmeyen herkezin katılımlarıyla özet olarak bir sonuç çıkara biliriz teşekkürler [email protected] 05357381370

img

mustafa1515

15 yıl 5 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mustafa kardeş benimde makinam vardı.bahsettiğin olayları bende yaşadım.makinaya yumurta dizmeden dezenfekte edersen yumurtalarda şişme ve patlama olmuyor.yumurtalardaki ölümler ise makinanın performansından kaynaklanıyor.bildiklerimiz ısı değişiklikleri,nem oranı,yeterli havalandırma ve çevirme,senin makinanın bunları tam olarak uygulayabildiğinden emin olman lazım.dezenfekte işine gelince makinayı nasıl temizliyorsun bilmiyorum ama 1-2 litre suya 3-5 damla çamaşır suyu damlatıp makinayı sildikten sonra tekrar duru suyla sil ve makinanı havalandırmaya bırak.1 gün bekledikten sonra yumurtalarını diz.Ben öğle yapıyordum ve enfeksiyon olayını en aza indirdim.yumurta temizliğine gelince yumurtaların üzerinde kendi koruyucuları vardır.ince bir tabaka halinde sen yumurtayı yıkarsan üzerindeki koruyucu tabakakayı temizlemiş olursun ve yumurtan korumasız kalır.ben bildiklerimi ve yaptıklarımı anlatmaya çalıştım.hatam varsa daha iyi bilen arkadaşlarım düzeltsinler.hayırlı günler sağlıcakla kalın.

img

duygusal

18 yıl 7 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benimde en büyük sorunum kuluçka makinesinde nem olayı... Nemi %45-50 nin üzerine çıkartamıyorum. Makinenin ısısı sabit 37,5-38,3 arası ama ne yaparsam yapayım nemi yükseltemiyorum. Tavsiyesi olan varmı acaba? makinenin alt tarafına 3 adet kap koydum, biri plastik, biri metal, biride cam... Yani belki kabın yapısından fark eder diye ama nafile...

img

wahshi

18 yıl 7 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Önce Mustafa 1515 kardeşime; Yumurtanın su içinde 24 saat beklemesi demek, o yumurtadan civciv çıkmayacağı demek bence. Yumurtanın dış gözeneklerinden yumurta içine hava girişi oluyor. Su bu gözenekleri kapatınca yumurtanın içine 24 saat hava girmeyecek. Yumurta sarısına yapışmış olan döl bence bu 24 saat içinde güçsüzleşip ölecek. Duygusal arkadaşım da çok güzel bilgiler vermiş. İlave olarak şunu söyleyebilirim. Yumurtayı kuru bir bezle silmeniz yeterli. Islak ve pis bir bez ile silmeye kalkarsanız, yumurta üzerindeki toz ve kiri yine yumurta gözeneklerine doldurmuş olursunuz. Yumurta içindeki canlı yeterli havayı alamaz. Washi kardeşim sanırım benden çok çok tecrübelisiniz, ayrıca makinenizin cinsini ve kapasitesini de bilmiyorum. Eğer lamba ısıtıcısıyla çalışan bir küçük makine ise lambaların seviyesini su kabının seviyesine indirin. Makine içindeki fan ise lambaların seviyesinde olsun. Fan lambaya üflesin. Lamba ısısı su kabına çarpsın, su kabındaki nem yukarıya doğru yükselecektir. Ayrıca fan 24 saat çalışarak makine içindeki havayı sürekli devir daim ettirecektir. Ben öyle yaptım.

img

acemi64

16 yıl 10 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

wahshi kardeşim ben buhar makinası alarak bu işe çare buldum.piyasada satılıyor.25-30 ytl civarında.normalde %45-50 nem iyidir.ama son 2 günde % 60 a nem çıkarsa daha iyi verim alırsın.Bıldırcın için ilk 13 günde normal su kabı koyarsın son 2-3 güm dede buhar makinasını çalıştırırsın.denedim ve daha iyi verim aldım.tavsiye ediyorum.

img

duygusal

18 yıl 7 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

MRB ARKADASLAR BENDE YASADIM BU SORUNLA YUMURTLARIM CIKMADI YAVRULAR NEM AZ OLDUNDAN DOLAYI ÖLÜ CIKTI ARİF GİRGİN ABİM SAGOLSUN YARIMCI OLDU BUHAR MAKINASIYLA NEMİ YÜKSELTEBİLİRSİNİZ

img

acemii

15 yıl 5 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşım su kabın küçüktür 37.8 derecede %70-80 nem ala bilmen için en az 2,5 litre su koyman lazım oda olmuyosa ku kabını metal yaptır ve altına rezistansına paralel olarak bir elektrikli battaniye rezistansı bağla onuda su kabının altına monte et son 3 gün kala onu devreye sok randıman alırsın yalnız su kabın metal olacak

img

orhan_

15 yıl 5 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

img

arifgirgin

15 yıl 7 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar nem makinedeki en önemli etkenlerden resmini yolladığım beyazeşya mağazalarında kolayca bulabileceğiniz nem makinesi fiyatı 20 ytl civarında özellikle çıkım yeri küçük olan makinelerde birebir makinenin arkasında delinen bir delikten hortumla makinenin içine verebilirsiniz nemi vede makinedeki nem açısından çok sağlıklı oluyor bu sistem yalnız bu makineler 2 çeşit makinenizin durumuna göre küçük ve büyük boy almanız gerekliliğine siz karar verin bu tarzda nemin çok rahat yukseleceğini ve aynı seviyede tutulacağını gözleyeceksiniz duygusal arkadaşımında bahsettiği bu sistemdir ayrıca herkese bereketli günler dilerim.

img

arifgirgin

15 yıl 7 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar hepinizede teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için.Tüm katılan arkadaşlar buhar verilmesinde hemfikir bende uygulayacağım.Ama benim öğrenmek istediğim yumurtaların makinaya konmadan yapılması gereken işlem YAYÇEP in kanatlı yetiştirilmesi başlığındaki cd lerinde şahısların yumurtaları yıkamaları ilaçlı su ile ve tütsü yumurta bekleme odasında yapılan işlem ve bu ilaçların isimleri birde rengarenk civciv bu renk verilmesi yumurtada ikenmi oluyor ve nasıl uygulanıyor nerelerde bulunur.YAYÇEP in cd sinde benim tek anladığım ve paylaşmak istediğim yumurtanın bayat olup olmadığı bu işlemde içinde su olan ufak bir leyende yumurtaların bırakılması bayat ve gözle görülmeyecek çatlak yumurtalar tabana düşmüyor düşselerde dik olarak sallanıyor oradaki şahıslar bu yumurtaları çöpe atıyor. gerçekten bayat yumurta çok rahat belli oluyor.Herkeze sağlıklı vede bereketli üretimler dilerim.TEŞEKKÜRLER.

img

mustafa1515

15 yıl 5 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ