Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

dikkatli olun

meraba arkadaşlar lütfen tavşanlarınıza çok dikkat edin. her durumda bela bulma potansiyelleri var çünkü size az önce atlattığımız bir tehlikeye anlatmak istiyorum. geçen hafta bir muhabbet kuşu aldım ve yeni yeni kendime alıştırıyorum. bu dönemde de ürkütülmemesi gerekiyor. ama kuşu dışarı çıkarınca tavşanım arzu onu bir türlü rahat bırakmıyor yere konunca peşinde dört dönüyor onun peşinden çekyatlerın tepelerine tırmanıyor. ben de bu akşam arzunun kuşu eğitmemi daha fazla sabote etmemsi için kuşu çıkarınca arzuyu balkona kapattım. yarım saat kadar sonra arzuyu içeri almak için balkona çıktığımda arzuyu yerlerde göremedim sonra balkonun demirindeki çiçeklerden hışırtı geldiğini duydum. arzu yerden sandalye sandalyeden masaya masadan da balkon duvarına gçip duvarı bir uçtan diğerine diğer uca kat ederek çiçeklerin yanına gitmiş ve onları yiyordu. 6. katta oturduğumuzu düşünürsek çooook büyük tehlike atlattık. aklımızınn ucundan bile geçmeyecek şeyler yapıyorlar lütfen dikkatli olun benim gibi ihmalkarlıklar yapmayın. bir de evdeki masa-sehpa örtülerine dikkat edin eğer püskülleri varsa onları kemirmeye çalışırken üst dişleri püsküle takılabiliyo ve tekrar dört ayak üstüne inemiyorlar. bence mümkünse eğer yanında olamayacaksanız serbest bırakmayın ben evden çıkarken kafesten daha geniş olduğu için küvete bırakıyorum tabi tuvaletini yemini suyunu da ama her ihtimale karşı banyonun kapısını da kapatıyorum gerçi şu ana kadar hiç küvetten çıkmadı ama nolur nolmaz. hepinize tavşanıyla birlikte kazasız belasız günler

img

kechemen

20 yıl 1 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba kechemen büyük geçmiş olsun... öncelikle sana tavsiyem tavşan beslediğin evde başka bir canlı beslememen özellikle yavruysa korku stres vede dediğine göre yuvasına kaçması gerekirkene başka yerler yani başka bir güven duyabiliceği yer bulmaya çalışmış... kendini en güvenli hissedecek yer her neresi olursa olsun hangi tehlikeler olursa olsun ulaşmaya çalışır cunki içinde dediğim gibi korku vardır.. yavruluk dönemini atlatıp büyüdüğü zaman zamanla kuşlarına alışacaktır... kaçma korku gibi seyler olmuyacaktır fakat yavruluk döneminde onu yanlız beslemelisin ve ilgilenmelisin ilgi derecene bağlı olarakda sana olan sevgisi ve güveni dahada artacaktır bunun en açık örneği herhangi bir sesde ürktüğünde yuvası yerine senin üstüne cıkıp güvende olduğunu sanar ve elini yalar okşamanı ister bunuda korktugunda sakinleşmesi için düzgün nefes alabilmesi icin cok cok önemlidir..... tavşanınla sana iyi bol neşeli günler dilerimm...

img

wolf_alone

18 yıl 11 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mrb wolf alone galiba bi yanlış anlaşılma olmuş. tavşanımın kuştan korktuğunu anlamışsın sen heralde. ama öyle bi sorunumuz yok allaha şükür. ikisi de bir birine karşı çok ilgili ve kesinlikle birbirlerinden korkmuyorlar. kuşu serbest bırakınca arzu onun yanına gidiyor kovalamaya başlıyor ama arzuyu kafese koyunca bu sefer de kuşum onun yanına gidiyor. aslında birbirlerine bir zararları yok ben sadece kuşun dikkati dağılıyor diye onu dışarı çıkarmıştım. arzuya yuva olarak da dar yerlere girmeyi sevdiği için kuçuk bir kutuyu deldim onu kullanıyorum. zaten normalde evde balkonlarda falan dolaşıyor sadece korktuğunda veya uyumak istediğinde o kutuya giriyor. kutunun içine kendisi gibi bir tavşan daha koysam çok sıkışık olacak büyüklükte. dar olmasının bir sakıncası varmı kutuyu büyüteyimmi biraz daha. ama bana bu şekilde gayet mutluymuş gibi geliyor. bir de muhabbet kuşu yemlerinde ekmek kırıntısına benzeyyen renkli şeyler varya onlara bayılıyor kıskançlıktan mıdır nedir bilmiyorum aslında kuru yem sevmemesine rağmen kuş yemini de bayıla bayıla yiyor. bu yediklerinin bir zararrı olurmu ona.

img

kechemen

20 yıl 1 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba kechemen," tavşanlar" başlıklı konuyu okumanı tavsiye ederim.sonra beslenme hakkında kafana takılanları tekrar konuşuruz.

img

angoravet

19 yıl 4 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim tavşanımda 1. kattan aşağıya atlamış ben görmedim arıyorum arıyorum hiç biriyde yok aşağıya bi baktım aşağıda annem ve babam işteydi hemen babamı aradım geldi baktı hiç bişeyi yokmuş ama yatağımdan düştü bacağı çıktı LÜTFEN DİKKATLİ OLUNUZ

img

pamukveben

18 yıl 8 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ