Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kabukta beyaz leke

merhaba, dun itibariyle iki kaplusumun kabugunda da beyaz lekeler olustu.eski forumda bi baslik var bu konuda hatta fotograf ta var,ama benimkilerdeki beyaz lekeler ona benzemiyo.kabugun ortasinda bariz bi beyaz nokta var.petshoptaki kapluslarda da gormustum,onlarinki daha da fazlaydi,kabugun buyuk kismini kaplamisti beyazlik.momo mantar olabilecegini yazmis ama bunu nasil anlayabilecegimi de bilmiyorum.

img

dulcinea

19 yıl 1 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kabukta beyaz leke kalsiyum eksikliği veya mantar olabilir. veteriner bir görsün. kaplumbağayı veterinere götürürken kapalı bir kapta ve çok az su ile götürüyorsun. mantar ise ciddi bir durum. kalsiyum eksikliği rahatlıkla giderilebilir. petshoplarda satılıyor. resim gönderebilirsen bir de biz bakalım.

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beyaz leke ikisinin de tam sirtinin ortasinda ayrim cizgisinin kenarinda kucuk bi nokta seklinde.fircalamayi denedim gecmedi.bugun kalsiyum alicam,umarim gecer.bi de kucuk kaplusumun gozleri sisip kapanmisti bi ara,teramisinle gecirmistim.simdi de gozunun alt kismindan ortaya dogru bi perde olusmus.gozunu kapatmiyo ama alt kismi biraz kapatmis durumda.bu neden olmus olabilir? sislik falan yok gozde.

img

dulcinea

ÖZEL MESAJ

slm, resim görmeden birşey diyemeyiz ancak bir veteriner görse daha iyi olur.

img

momo

ÖZEL MESAJ

suyun isisi 29 derecede ,ikisinin de kabuklarinin ayni yerinde bu beyazlik,acaba kabuklari mi buyuyo,cunku ayrim cizgileri de belirginlesti iyice,kucugun kabugu da biraz kabarmis gibi gorunuyo.simdilik bi problemimiz yok,ama heran diken ustundeyim bisey olcak onlara diye.haftasonu guneslendirdim,ama tasin ustune cikip hareketsiz kalarak guneslenmiyolar,kabin icinde dolaniyolar surekli.kaba az su koydugum icin gene de kabuklari gunes gordu.her gun guneslendiremiyorum,ancak haftasonlari.artik eski urkeklikleri de kalmadi,yanlarina yaklastigimda ya da yem verirken urkup kacmiyolar,bekliyolar..cook tatlilar yaw..:))

img

dulcinea

ÖZEL MESAJ

aslında güneşi bildiğim kadarıyla kabuklarından bacaklarından alıyorlar. hani böyle gerine gerine yatarlarlar bazen çok komik. işte o an bitiriyor beni. resimlerini çektim. çıkınca koyacam siteye. yok böle bişey.

img

momo

ÖZEL MESAJ