Hepsievcil

Kuş Forumları > Kanatlı Kümes Hayvanları

Mesaj Ekle

kuluçka makinesi hayvanı gürk yatarmı?

arkadaşlar bende bu konuda anladınız sanırın acemiyim elimde 4 adet kırmızı yumurta tavuğu var bi kaç cins tavuk var ve sezonu bekliyorum kümesim pek sıcak sayılmaz ama yumurta tavuklarım soğuk sıcak yumurtluyorlar ama bu tavuklar makine tavuğu bunları gürk yatıra bilmem mümkünmü ve bu konuda beni bilgilendire bilirseniz sevinirim birde gurk yatmayı hızlandırmanın bir yolu varmı şimdiden teşekürler

img

myukselir

15 yıl 3 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

öncelikle senin bu tavukların gurk olmasını beklemenden önce yapman gereken başka birşey var :) bu tavuklar gurk olsa bile yavru alamayacaksın ki HOROZ yok horoz bulman lazım ondan sonra ne yapacaksan yapman lazım .

img

mogli

17 yıl 3 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

KULUŞKADAN ÇIKAN TAVUK GURK DEMEZ DERLER BENIM BRAHMALAR KULUŞKADAN ÇIKTI AMA GURK DEDİ HEMDE HEPSİ DEDİ DİGER CİNS TAVUKLAR DERMİ BİLMİYORUM TAVUKTAN HARİCİ BÜTÜN KANATLILAR GURK DER

img

fevziii

15 yıl 5 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sn hayvansever dostum; Çağımızda her ticaret ve sanayi de olduğu gibi kar her şeyin başında tutula gelmiştir. Hayvanmış, bitkiymiş ve bunların pazarlandığı ve tüketen insanmış önemli değildir. Her şey gibi tavuk`ta doğallığından koparılarak karşılıklı melezlenerek, amacına uygun olarak, ya yumurta tavuğu ya da et tavuğu olarak uygun hibrit`i üretilmektedir. Buna kanıt olarak eğer et tavuğu olması üzerine üretilmiş hibrit civcivi iyi beslerseniz 4 aya varmadan aşırı büyüme sonucunda ölür. Bu cinsler 4-6 hafta arasında kesim yapılması üzerine hazırlanmışlardır. Bunun dışında özellikle yumurta tavukçuluğu yapan tavuk sanayi hiç bir zaman tavuklarının "gurk" yani kuluçkaya yatma isteğini sevmezler. Çünkü gurk olan tavuklar yumurta yapmazlar. Bu yüzden de kuluçkaya yatmayı sevmeyen (ki bu doğada kendiliğinden ayıklanan istenmeyen şeydir, doğada neslini sürdürmek her şeyden önemlidir.) tavuklar ayıklanarak bunlardan yeni bir alt tür üretilmiştir. Bu şartlar altında sorunuza gelirsek eğer sizin tavuklar hibrit`se kuluçkaya yatma olasılıkları çok düşüktür. Benim önerim ya süs tavuğu veya köy tavuğu olarak adlandırılan has ırklardan edinin. Bu tavukların kuluçkaya yatma ve üreme eğilimleri doğa tarafından yönlendirilmektedir. Bu arada genel bir doğru olmayan düşünceyi de düzeltmeye gerek duyuyorum. "Kuluçka makinasında üretilen tavuklar kuluçkaya yatmaz!". Genetiğinde kuluçkaya yatma eğilimi olan, yukarıda bahsettiğim has ırkların yumurtalarını kuluçka makinasından çıkarsakta üreme istekleri (kuluçkaya yatma dürtüleri) anne altından çıkan civcivle aynıdır. Saygılarımla

img

mediko

19 yıl 2 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selamlar mediko arkadaşımın dediklerine aynen katılıyorum gecen mayıs ayında makinedn cikardıgım civcivlerim büyüdü ve gülk oldu tavugun ilk gülk oldugu için altına 4 yumurta koydum havaların soguk olmasına ragmen 3 civciv çiktı sizede bol cıkımlı evcil günler dilerim ibrahim tütüncü

img

beylerbeyli

15 yıl 11 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşım benim bir adet kırmızı tavugum yatmıştı ama oda yaklaşık otuz adet tavuk içinden çıktı on adet yumurtadan sadece bir tane civciv çıkardı yani yavruya veya yumurtaya pek bakmıyor bence çok zor arkadaşın dediği

img

acar_15

16 yıl 8 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sayın abi beni bu konu hakkında aydınlattığınız için teşekkür edrim saygılarımla

img

myukselir

ÖZEL MESAJ

mogli abi benim 2. adet horozum var ben bunu söyleme gereği duymadım yumurtalarm horozlu yani

img

myukselir

ÖZEL MESAJ

myukselir kardeşim madem horozun var denemeden öğrenme imkanın yok,tecrübeler deneye deneye olabilecek bir şey ve bilgiyi de böyle edinebilirsin.

img

mogli

17 yıl 3 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar tavuk gurk demeden gurka yatırılabilirmi böyle birşey varmıdır teşekkürler

img

em_os

15 yıl 3 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ