Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

Kuşlar neden tüylerini kabartır? - 2.sayfa

Arkadaşlar benim 5 çift kuşum var.Şimdilik salma bir kafeste evde bakıyorum ve salma yapıyorum bitirmeme az bir zaman kaldı.Şimdi kuşlarımdan biri biraz durgunlaştı ve hafif kabararak duruyor.Bazen hareketlenir gibi oluyor,yem yemeside normal ama genelde durgun.Önceden çok hareketliydi.Kafese sonradan kuş ekledim eş olsunlar diye bu yüzden olabilirmi?kendini bir yere çarpmış olabilirmi? İshal değil buna eminim söyliyeyim bunuda bilin ona göre yardımcı olun bana.Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.

img

doktordogi

15 yıl 2 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm, esra_remzi eger avi-vit kullanıyorsan dozunu fazla kacırma yoksa kusu tahtalı köye yollarsın :)

img

by_yildooo

15 yıl 1 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

vitaminin yeterli olacaktır. gelismelerden bizi haberdar edersin...

img

gokhankuscu84

18 yıl 4 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar benim kuşumda yaklşık 4 gündür bu şekilde dün kuşcuya gidip derdimizi anlattım oda bana 10 liraya avi vit denen vitaminden verdi Faydalı olurmu 2 gündür kullanıyorum etkisini nezaman görürürm? Birde aşırı dereede kaşınıyor kuşum kafese falan sürtünüyoo fazlacada tüy döküyo acaba bitlenmişmidir ? elime alıp bakmamda mümkün deil elime gelmiyor hiç omzuma konuyo ama elime alamıyorm nasıl anlarım yardımcı olun lütfen acaba tüy dökme dönemine mi girmiştir?? Acil Yardım istiyorum Geç olmadan LÜtfennn :( :(

img

eylül_nisan

15 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba büyük ihtimalle tüy dökme döneminde.Durgunluğunun sebebide bundandır.Telaşlanmayın bu dönem sonrası eski neşesine kavuşacaktır.Üşütmemsine dikkat edin ayrıca.Saygılar

img

karabulut35

15 yıl 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eylül_nisan yazdı :
Merhabalar benim kuşumda yaklşık 4 gündür bu şekilde dün kuşcuya gidip derdimizi anlattım oda bana 10 liraya avi vit denen vitaminden verdi Faydalı olurmu 2 gündür kullanıyorum etkisini nezaman görürürm? Birde aşırı dereede kaşınıyor kuşum kafese falan sürtünüyoo fazlacada tüy döküyo acaba bitlenmişmidir ? elime alıp bakmamda mümkün deil elime gelmiyor hiç omzuma konuyo ama elime alamıyorm nasıl anlarım yardımcı olun lütfen acaba tüy dökme dönemine mi girmiştir?? Acil Yardım istiyorum Geç olmadan LÜtfennn :( :(

sende bana yardım edebilr misin kuşum neden kusuyo? sana cevabım da kuşun daha evvel uzun bir yolculuğa çıkmışsa onun stresini atamadığı için tüy döküyo olabilir canım

img

muhabbet_kusu134

11 yıl 8 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

muhabbet_kusu134 yasıyor

kuşum titriyor neden ve tuyunu kabartıya neden lutfen solein dun aldım kusu lutfen:(

eylül_nisan yazdı :

img

qwertygh

11 yıl 5 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim kusum titriyor ve tuy kabartıyo neden :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

img

qwertygh

11 yıl 5 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar benim kuşlarım herzaman durgun,herzaman tek ayak,herzaman tüylerini döken (koparan) vede fazla uçmayan kuşalardır lütfen bana yardım edin sevgiler.....

eylül_nisan yazdı :

img

EdaDarici

10 yıl 11 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

muhabbet_kusu134 yazdı :

eylül_nisan yazdı :

soğuk algınlığı için ilk önlem olarak kuş sıcak bir yere, tercihen özel donanımlı hasta kafesine alınmalıdır. İçme sularına damlatılacak bir iki damla eriyikle hafif durumlar için etkili tedavi sağlanmış olur. Muhabbet kuşlarının fazla su içmedikleri göz önune alınarak, onları susatmak amacıyla, ağızlarına bir damla bal damlatmakta yarar vardır. Kuş hastalığın belirtileri üzerinden atmaya başladığında, sevdiği yiyeceklerle güçlendirilmelidir.

mantar  Belirtileri: Muhabbet kuşunun belirli bölgelerinde kızarıklar ve tüy dökülmeleri(Kellik) görülür. Muhabbet kuşunuz kaşıntı halindedir ve kaşınan bölgeyi sürekli bir yerlere sürter. Tedavi: muhabbet kuşu yavru iken mantar hastalığına yakalanmışsa. Kafesini iyice temizleyin tüneklerini silin.(Eğer tüneğinizin uçları takıp çıkartmalı ise orları da çıkarıp temizleyin çünkü muhabbet kuşunuzun biti var ise bitler orada saklanacaklardır.)Yemlerin tozu mantar hastalığını tetiklediği için muhabbet kuşunun yemlerini eleyin Daha sonra ise  eczanelerde 1-2 liraya satılan "Teramisin" adlı bir göz merhemi buldum. Günde bir kere muhabbet kuşunun tüylerinin döküldüğü(Kellik olşan) bölgeye sürün. 2-3 hafta içerisinde muhabbet kuşunun tüyleri yeniden çıkmaya başlar ve kaşınmayı keser

img

sibelm

10 yıl 6 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kusmasının 2 seçeneği var 1.si eşi yoksa başka şeylere eşi sanıp kusar . 2.si zehirlenmiş olabiilir . :)

muhabbet_kusu134 yazdı :

eylül_nisan yazdı :

img

pamerafa

9 yıl 2 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ