Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşan Hastalıkları - 2.sayfa

Tavşanlar yapıları gereği oldukça hassas hayvanlar ve çok özenli bir bakım gerektirirler. Bu nedenle tavşan sahiplenmeden önce tavşan bakımı ve muhtemel hastalıkları hakkında bilgi edinmek elzemdir. Maalesef tavşanlar hakkındaki kaynakların yetersiz olması nedeniyle tavşanseverler tavşan hastalıkları ve tavşan bakımı v.b. konularda kaynak bulmakta zorlanıyorlar. Tecrübeli tavşanseverler olarak bu forumda tavşanlar hakkında bilgilerimizi ve deneyimlerimizi paylaşmamızın yeni tavşan edinecek olan tavşanseverlere yardımcı olacağını düşünüyorum. Tavşan Hastalıkları hakkında Prof.Dr. Arif Kurtdede`nin "Tavşan Hastalıkları" adlı kitabının oldukça faydalı olacağını tahmin ediyorum.

img

sevil55

15 yıl 2 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Haklısın Aliahlat, veterinerlerin çoğunlukla tavşanlar hakkında bilgi sahibi olmadıklarını görüyoruz. Bu nedenle ben veterinerlik fakültelerini tercih ediyorum. Onlar sürekli araştırdıkları, okuyup öğrendikleri, öğrenmeye devam ettikleri için tavşan hastalıkları hakkında oldukça bilgililer. Umarım bir an önce iyileşir tavşanların. Fakülteye götürme kararına sevindim, bizleri de bilgilendir lütfen tavşilerinin sağlığı hususunda.

img

sevil55

ÖZEL MESAJ

size gerçekten teşekür ederim tavşanlarımın hastalığı uyuzmuş tedavileri sürüyor mutlu olmaya başladılar tabi bende

img

aliahlat

15 yıl 4 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Aliahlat, geçmiş olsun. Tedaviye başlanmasına çok sevindim, artık acı çekmez tavşilerin. Umarım, bir an önce iyileşirler. Tavşilerinin resimlerini eklersen sevinirim, merak ettim şirinleri. :)

img

sevil55

ÖZEL MESAJ

ali bey tavşanlarınızda hangi ilacı kullanıyorsunuz bizimle paylaşırmısınız

img

afatsum2

15 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim tavşanımın mantarı wardı cumartesi günü öldü geçen gece yere yatıp çırpınıodu bide ses çıkarıodu can çekişiyo gibi üstüne su serptik düzeldi ama bi kaç kere daha oldu sonrada yine aynı şey oldu we öldü acaba yaptırdığım köpekler için olan mantar aşısından mıdır? kalp krizide olabilirmiş neden oldu acaba bakımında bir hata mı yaptık yoksa her tawşanda olur mu? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

img

ebru20

15 yıl 1 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ebru20, başın sağolsun. Tavşanının ölümüne çok üzüldüm. O kadar şirin, tatlı, canayakın, naif, hassas hayvanlar ki, onların ölüm haberi beni gerçekten çok derinden yaralıyor. Her tavşan ölümü haberi benim için son derece acı oluyor. Bu nedenle senin de ne kadar üzüldüğünü tahmin edebiliyorum. ,Tavşan bakımı ve hastalıkları ile ilgili güvenilir kaynaklar edinmeni ve bunlardan yararlanarak tavşan hastalıkları hakkında bilgili bir tavşansever olmanı öneririm. Örneğin, Tavşan Hastalıkları diye bir kitap var, Prof.Dr. Airf Kurtdede ye ait, 10-14 tl arasında satılıyor. Bunu edinerek hastalıkları konusunda bilgi sahibi olabilir ve doğru yaklaşıma sahip olabilirsin. Tavşanlara köpek aşısı yapılmaz, tavşanlar çok hassas yapıda oldukları ve de anatomileri tamamen farklı olduğu için aşıları da doğal olarak farklıdır. Tavşanlara iç parazit ve viral hastalıklara karşı aşı yapılabilir, çoğunlukla da olumlu sonuç verir. Ama, tavşanlar hakkında bilgi sahibi olan veterinerle götürerek doğru aşıları yaptırmamız çok önemlidir, hayati değeri vardır. Yaptırmış olduğun mantar aşısı doğru bir aşı olmadığı için, tavşin de maalesef hastalanmış, mantara yakalanmış işte. Mantar hastalığı ölümcül bir hastalık değildir. Doğru tedavi yöntemi ile iyileştirilebilir bir hastalıktır. Mantar hastalığı için pomadlar, kremler vardır, bunlar veterinerin yazdığı reçeteyle alınıp uygulanırsa mantar hastası tavşi tedavi olur, iyileşir. Bundan sonra tavşi edinirsen mutlaka çok dikkatli olmanı, tavşini veterinerlik fakültelerine götürmeni öneririm. Buradaki veteriner hekimler çok daha bilgililer tavşan hastalıkları konusunda. Kalp krizi olası değildir. Diyelim ki, bir tavşan havlayan ve zerine koşan bir köpekle karşılaştı, bu durumda korkudan kalp ritmi aşırı hızlanır ve kalp krizi sonucunda tavşi ölür. Ama durup duruken, korkacağı bir durum yokken kalp krizi olmaz tavşilerde. Dediğin gibi hatalı bakımdan da tavşiler öelbiliyor. Köpek aşısı yaptırdığın için de olabilir. Hem anlayamadım, hasta olduktan sonra mı köpek aşısı yaptırdın, yoksa önce mi. Herhalükarda tavşini yukarıda da belirttiğim gibi tavşilerden anlayan veterinerle götürmeni öneririm. Tavşan bakımı ile ilgili her türlü bilgiyi buradan bizlere yazarak öğrenebilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

img

sevil55

ÖZEL MESAJ

tawşanımda mantar olmuştu weterinere götürdüm ilaç werdi ama ilaçla geçmedi ondan sonra weteriner dedi aşı yapalım o yaptıgı aşı köpeklerde kullanılıyormuş ama aşı öldürmez demişti o yüzden yaptırdım sonra üstünden bir hafta geçti bir iyileşme olmadı ilacına yine dewam ediyordum bir kaç hafta geçince durgunlaştı we yere yatıp çırpındı o şekilde öldü weteriner seçimim yanlıştı büyük ihtimalle önerdiğin kitabı okuyacagım werdiğin bilgiler için saol sevil55

img

ebru20

15 yıl 1 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ya dün bizim eve temizlikçi geldi.Bu yüzden evden erken çıktık.2 tane tavşanım var.1 tanesi süpürgeden korkuyor diye balkona koydum. akşam geldigimizde korkan tavşan ölmüştü ama dierinde hiç birşey yoktu.Yazdıklarınızı okudum,Sıcak Çarpmasından oldu galiba ama niye diğerine bisey olmadı? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler... =( yanıtlarınızı bekliyorum çünkü benim için çok değerliydi.

img

zipzip45

14 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba benim 9 aylık bir tavşanım var. maalesef rahatsız.yaklaşık 1 haftadır çok iyi yürüyemiyor ve sol tarafına yatıyor. sağ tarafını pek kullanamıyor. veterinere götürdük ama bişeyi yok denge problemi yaşıyor dedi ve gönderdi.ancak hiç iyi deil bugün sevmek için kaldırdığımda debelenmeye başladı ve az kalsın yare düşecekti taklalar atıyor rahatsız bahçede kafesi var ve üstü kapalı olan yer yerine açık yere gidip yağmurda ıslanıyor.gözümün önünde can çekişmesini ve benim hiçbişey yapamadan onu izlemem çok kötü ölmesini istemiyorum lütfen yardım edin.

img

pamuk13

13 yıl 10 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben büyük bir hata yaparak pet shop tan değil pazardan tavşan aldım.Önce tavşanımda pire çıktı onu bir defalığa mashus kullanmak şartıyla pire tozu kullandım. Bir daha görmedim. Daha sonra kafese koymayın dediler. Karton buldum onun içine koydum daha sonra kartondan atladı öölmüş hamsterıma ait olan kafese koydum ama orası küçük geliyordu. büyük ama üstünden atlıyabilceği bir karton buldum panjurlu güneşe mağrus kalmayacağı ancak yine de sıcak olan balkonumuza koydum. Orada dilediği gibi dolaşabilirdi ancak yerler mermerdi.Daha sonra sürekli ağzını sanki ineklerin geviş getirmesi gibi oynatıyordu ve arada sırada ıgg , gııgg gibi sesler çıkarıyordu.Gece havanın serin olduğu aklıma geldi ve hasta olmuş olabilceği için yine evin içine aldım ve hamster kafesinin üst demirini kartonunun üstüne koydum. Ama tavşanımda garip bir şekilde ağız bölgesinden başlayarak ellerine kadar ve her gün büyüyerek sanki önce suya daha sonrada çamurun içine girmiş gibi bir şekli vardı.Annem artık tavşanı ellememi istemiyor. Yemek olarak marul veriyorum havuç yemiyor. Yulaf tarzında bişey veriyordum böceklendiği için onu attım. şu an sadece marul yiyiyor arada sırada ekmek veriyorum.Uzunca anlattım ki tanı koyabilesiniz. Ancak annem veterinere götürmeyeceğini söylüyor burda hastalığı ve çağresini iyice anlatabilirmisiniz ??...

img

pırıl

13 yıl 10 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ