Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Akvaryum Balıkları

Mesaj Ekle

Yeni Akvaryum Aldım (Yardım)

İlk başta sadece çocuğuma eğlence olsun diye 20 50 yükseklik 30 cm olan bir akvaryum aldım.(30 lt) Daha önceden hiçbir bilgim yoktu.Akvaryucunun tavsiyelerine göre içine 12 tane çiklet attım.(2 ahli, 2 sarı prenses, 2 beyaz prenses, 2 mücevher, 2 yaşayan kaya, 2 de turuncu bi balık) daha sonra 2 de vatos attım.Akvaryuncunun öylediğine göre daha 2 aylık falanlarmış.Sanırım biraz abartmışım. Bu akvaryuma sağlıklı olması için kaç tane balık atmam gerekli. Birde önereceğiniz balıklar var mı? Teşekkürler.

img

cheleby

17 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba... benimde ödevim vardı... akvaryumun içindekilerin maliyeti ne kadar tuttu? konu açtım ama 2 kerede yayımlamadılar.. filtre fiyatı kum taş fiyatı onları döküman yaparmısınız ?

img

ayaz_dilber

15 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Biraz değil fazlaca abartmışsınız ama bu sizin değil satıcının kurnazlığı. Ayrıca türler arasında uyumsuzluk var mesela yaşayan kayalar çok sert balıklardır ilerde size sorun çıkarması diğer balıkları hırpalamaları hatta öldürmeleri büyük ihtimal. Keza mücevherde sert balıktır. Şu an ufaklar ama büyümeye başladıkları zaman sorun çıkacaktır. 30 litrede cichlid beslenmemeli , az sayıda canlı doğuran olabilir ancak.
Bu akvaryumda hastalık riski ve balıklar arasında tatsızlık çıkması riski çok yüksek. Tecrübeniz yoksa sadece tek bir erkek ve birkaç dişiden oluşan sarı prenseslerle başlayın diyeceğim ama 30 litre cichlid için küçük. Ayrıca cinsiyet yapmayı öğrenerek balıkçıdan cinsiyetini seçerek alın. Aldığınız 2 balıkta erkek olmasın , dişi sayısı hep 1 erkeğe 2 -3  dişi olsun.
Genel olarak kullanılan çok kaba bir kural var 1.5 litrede 1 cm balık bakabilirsiniz. Ama bu dediğim canlı doğuranlar için geçerli. 3o litrede 20 cm balık boyu demektir. Yani erişkin hale geldiğinde 5 cm boya kadar uzayabilecek bir türden sadece 4 tane.
Vatoslara gelirsek 30 litrede 2 vatos zaten fazla çoğu akvaryumda olduğu gibi aç kalacaklardır. Bence cichlid akvaryumun da vatosların durumu ayrıca risk altında. Büyüdükleri zaman cichlidler vatosların gözlerine hamle yapabiliyorlar.

img

frozen

18 yıl 4 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkür ederim bilgilerin için. Gerçekten balıkların hareketleri sertleşmeye başladı.ama biraz daha idare etcem bunlarla. yem olarak ne vermeliyim ve günde kaç kere vereyim. Bide temizliğini nasıl yapacağım. Son bi soru akvaryumcu bana ahli diye 2 tane balık verdi ama nette resimlere baktığımda yunusada benziyor.Ne farkları var nasıl ayırt edebilirim.Bide bunların cinsiyetlerini ayırt etmeyi nasıl öğrencem nette bunla ilgili bir site var mı? Teşekkürler.

img

cheleby

17 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yunusla (Crytocara moori) , Ahli (Sciaenochromis ahli) arasında görsel olarak çok fark var yunusun kafa yapısına (çıkıntıya) dikkat edin.
Cinsiyet bazı balıklarda çok kolay bazılarında çok zor ayırt edilir her balık için tek tek aramak lazım. O balığın latince adını ve sexing diye yazarak cinsiyet aratabilirsiniz. Ahlide ip ucunu renkleri verir 1 yaşını geçtikten sonra masmavi olan balıklar erkektir dişiler biraz daha mat gri kahverengi renkte olur.
Beslenme o balığın özelliğine dikkat edilerek yapılmalı mesela malawiler ağırlıklı olarak otçul yemle beslenmeli.Her tür için gene tek tek otçulmu yoksa etçil yemle mi beslenmeli diye aramak lazım.
Çok fazla yem vermeyin hatta o az yemide gene az az verin ama tüm balıklar beslenme şansı bulsun.

img

frozen

18 yıl 4 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim mücevher dediğim balığın yakop olduğunu anladım.İnternetteki resimler öylegösteriyor.Ayrıca ahli dediğmde sanırsam yunus kırması.Kafada hafif bir eğim var ama ahli esimlerine benzemiyor. Bu yakop sarı orenses birde yunus beraber yaşar mı acaba? Birde sarı prenseslerde bana erkek diye söylenen balık dişiden daha ufak kaldı acaba ikiside erkek olabilri mi?Dişininde hafiften kafası kararın gibi oldu vücudunda da hafiften paralel çizgiler çıktı.

img

cheleby

17 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bu arada mücevher dediğim balığın yakopta olmadığını anladım.Son araaştırmalara göre latince adı Aulonocara Lwanda imiş.Acaba bunlar yunus ve sarı prensesle yaşarlar mı? Teşekkürler.

img

cheleby

17 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ