Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

Sakanın yaşı nasıl anlaşılır?

Sakanın yaşı hakkında fikir sahibi olmak için ne yapmalıyız??

img

jumbo_patagonia_hybrid

19 yıl 2 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

?

img

jumbo_patagonia_hybrid

ÖZEL MESAJ

tüm ispinoz türlerinde yaşın ölçüsü ayaklarıoluyor ama kesin yaş söylemek güç. ayakları pullanmış ve sertleşmişse. ayrıca gagasında deformasyon olduysa yaşlı demektir. sakalar için ayrı bir atnımlama varsa bilmiyorum.

img

erdemkilic81

19 yıl 2 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Anlasilmaz. Daha doğrusu anlamak zordur. Bu konuda tecrübe ve uzmanlık gerekir. Tabii lafla anlatılacaklarda muhakkak var ancak zamanla edinilecek gözlemler neticesindeki tecrübede önemli. Bir çok konuda öğle değilmi. Sakanın yaşı değince temelde iki şey anlaşılır. Yani iki yaşı vardır. Kafes yaşı ve biyolojık yaşı olarak iki ayrı yaş denebilir. Her ikisine de bir şeyler yazalım. Öncelikle kafes yaşı: Kafesde kalma süresine göre konuşulur. Bir yaşında saka demek kafesde bir sene geçirmiş demektir. Senelik saka, iki yıllık saka. Gibi tabirler. Kafesdeki süresi için bir davranışsal iki fiziksel ip uçları vardır. Fiziksel karar vericiler. Popo kısmı, Ayakları denebilir. Yeni kuşun popo tüyleri çogu zaman acık veya eski kusa göre daha harap durumdadır. Eskı kuşun ayakları beyazlamıştır. Gerçi çiftleşme döneminde doğada da bir beyazlama olur ancak bu gaga siyahı ile ve davranışları ile kendini ele verir.Bir yıl kafesde yaşamış kuş yem yemede cesur ve ritmik haraketlere kavuşmuştur.Tüneginde dönen bir kuş en az bir yıllık değilse de o ayara gelmiştir. Kafese yaklaşınca 1yaşından sonra oturur veya yaklaşani seyreder. Göz ve kafayla hareket takibi vardır. Burada yanıltıcı bir unsur uzun süre ilgilenilmeyen kuşlarda bu hareketler korku nedeniyle kaybolur. Ancak çok kısa sürede normale döner. Yem verince 20 sn içinde konulan şeyle ilgilenir gagalar didikler. Yeni kuş saatlerce bakmaz. Kafesin iki tarafından elle 10 cm mesafeden kapatılan kuş tünekte oturmalı kacıyorsa da nereye atladıgını bılen zıplamalar yapmalıdır. Laf atınca cevap verme olayı yüksektir. Daha uzatılabilir. Uzman biri için kelime ile ifade edemeyceği daha bir çok ip ucu vardır.Hiç bir zaman kanarya gibi oturmaz. Kart yasli olanlar durgun olur.Kafes hayatina cok alismislardir. Biyolojik yas ayak kafa bıyık tuyu davranışlar kafa buyuklugu gibi özelliklerden anlasılabilir. Pullu ve kivrik ayaklar. Herhangi bir gencle kiyaslayinca hemen kendini belli eder. Biyiklarda yer yer uzama gaga dibinde dökulmeler vardır. (Mevsımsel olanlara dikkat.) Goz cevresinde ve dısda bir beyazlık oluabilir ve yaslılar mat bakar. Kafa buyudukce yaslı demektir. Avuca alınca genc kus kanat acmaya calısır ve debelenir. Yaslı kus bu tur debelenmez. Yazılanlardan da goruldugu gıbı kolay anlasılmaz. Gozlemle uzmanlasılabılır. Bu konuda kimsenin birsey yazmaya yanasmamasi da bundandir. Benimde niyetim yoktu ama ne biliyorsak yazdik. Ekleyenler duzeltenler olursa seviniriz.

img

orhanarer

20 yıl 4 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkür ederim. Ben sadece biyolojik yaşı üzerinde kafa yoruyorum. Muhabbet besliyordum bıraktım, geçenlerde uygun fiyata (kafese alışkın özellikler gösteren ve öten) bir saka bulup aldım. Ancak uygun dişi ya da dişiler (kanarya) bulsam dahi seneye ilk baharda döl verebileceğinden şüpheleniyorum. Çünkü ayak parmakları çok açık renk olmasına karşın üstelerinde siyah pullanmalar var, tırnak uçları da aşınmış ve yuvarlanmış?!?... Bu bende sakanın biyolojik yaşının fazla olduğu izlenimini yarattı. Muhabbet kuşunda yaptığımız gibi sadece izlenim ile...

img

jumbo_patagonia_hybrid

ÖZEL MESAJ

selam ben genelde bileziklerine bakarak yasini anliyorum.

img

mozaik50

19 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selamlar mozaik50 keşke Avrupadaki gibi bilezik Türkiyede yaygınlaşsa ama daha çook uzak bize..

img

mehmetozaslan

19 yıl 3 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Derneklere uye olmadan bilezik edinme şansımız var mı. Veya internetten siparişle alabilirmiyiz. Alacağımız 5-6 bilezik. Nasıl yapacaz. Bu seneden sonra sakalarıma takmak istiyorum. Tesekkurler Ayrıca bunların kaynagında bir kütüphane tutuluyor mu. Bilezik bilgileri vs

img

orhanarer

20 yıl 4 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sakalar için yok ama kanaryalar için olanları Bursadan Murat Bey yapıyor 0 532 365 63 45 adresinize gönderiyor. Dernek üyeliğine gerek yok ben, malinualara kullandıklarımdan taktım. Ayrıntıları ona sorabilirsiniz.

img

mehmetozaslan

19 yıl 3 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ