Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kabuk değişimiyle ilgili bilimsel bir yazı :) - 2.sayfa

Günlerden bir gün Kaplumbağa Melek kabuk değiştirmeye karar vermişti. Kabuk araları açılmış ve beyazlaşmış, kabuk uçları "mum dökülmüş gibi" olmuştu :)

Ama bu değişiklikler ennn çok kabuğu kuruduğunda belli oluyordu, görenler kabukta deprem olmuş sanıyordu, Melek Bey bugünlerde kabuğunu kurutmaya ayrı bir özen gösteriyordu.

Bir de eğer uzun süre lamba altında börek gibi yatıp sonra suya atladıysa eski kabukla yeni gelecek kabuk arasında kalan hava/nem yüzünden hareketle bile yer değiştiren, gümüş gibi parlayan lekecikler oluşuyordu. Bu parlak, sarı/beyaz lekecikler sadece belli açılardan bakınca ve özellikle suyun içindeyken görülüyordu. (Ama bunun fotoğrafı yok, çok denedim, çekilemiyor :)

Derken Kaplumbağa Melek alt kabuğunda da kaşıntılar hissetmeye başladı, sanki sökülüyordu.

Günlerinin büyük çoğunluğunu kütük altında kaşınarak geçiriyor, bol bol suya atılan beyaz mürekkep balığı kemiklerinden götürüyordu. Ve birgün beklenen oldu, Kaplumbağa Melek ilk düşen kanca tipli alt kabuğundan üzülerek ayrıldı.

İlk ayrılıktan sonra gerisi daha kolaydı, alttan arka arkaya 6 kabuğu daha gönderiverdi.

(Bu poz kötü ama öyle ters tutmaya kıyamıyorum,nefes alamadığını düşünmek çok kötü, ondan çok az ve hızlı çekildi alt kabuk fotoğrafları.. Üst yarıdaki yeni kabuklar alt yarıda değişmeyi bekleyenlerden ne kadar farklı..)

Fakat aynı cesareti üst kabuk parçaları gösteremiyor, Melek Bey`in sırtından ayrılmak istemiyorlardı. Ama bir gün sol omuzdaki cesur bir kabuk ilk hamleyi yaptı, ve onu hemen yanındaki takip etti..

İlk kabuğun önderliği sanki bir meksika dalgası başlatmıştı, onu gören diğer üst kabuklar da korkulacak birşey olmadığını, bir zaman sonra herkesin kendi yolunu çizmesi gerektiğini anlayarak Melek`le tek tek vedalaşmaya başladı..

(Hangileri eski hangileri yeni kabuk kolay seçiliyor.. )

(Bir de biri şu camları silse.. )

Sonunda Kaplumbağa Melek 26 tane klipslere benzeyen kenardaki kabuklardan, 12 tane üstten ve 10 tane alttan olmak üzere bir sürü kabuk döktü. En son 1 tane üstten ve 2 tane alttan kabuk kalmıştı.

Bu Melek`in ilk komple kabuk değiştirişiydi, daha önce sadece birkaç küçük parça gitmişti kenarlardan, heyecanlıydı, ama aynı zamanda yine her zamanki gibi obur ve rahatına düşkündü. Kaşınmayı çok sevdi, sürekli yer değiştiren beyaz lekecikleri kafasını takmadı, kompleks yapmadı.

(Bu fotoğrafta hala bazı kabuklar değişmemiş olarak görünüyor, şirinlik kontenjanından sırayı bozarak girdi :))

En son en ortadaki 5`li kabuk grubu değişti, renk farkından belli oluyor, hatta en son kalan henüz düşmemiş 4. kabuğu seçebilirsiniz. (kabuk uçlarındaki beyazlıklar ışık parlaması)

Bir kaplumbağa hikayesi de böyle bittiii,

gökten ne düştüğünü zannediyorum herkes tahmin etti.. :D

img

pinar1112

17 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Vay canına demek Pınar Mama Nerde Ver Ver Ver ha...Süper yaratıcı olmuş Pınar...
Ya merak ettim Melek The scientific in tam başının üzerinde bir düğme var , basınca ne oluyor ???
Spike the Terrible sordu da. Önce Hızma yada piercing sandı ve illaki bende bende diye tuturdu.
Zor bela "yok yau o düğme" diye kandırdım. Push the button...Şimdi soruyor ne düğmesi ??? 

Evet kabuk konusundan devam edersek herkes gidip kablumbağasının üst kabuklarını saydı mı ?. 24 Marginal ve 1 Nuchal i saymazsak
13 büyük parçadan oluşur. Peki şimdi de kaplumbağa forumlarının önceki zamanlarından hayal meyal anılarımızda kalan , eski
arkadaşlarımızdan Rainking `in kaplumbağalarına bir bakalım.

Resmi küçülterek koydum bu yüzden bakmak isterseniz önce üzerine sağ tuş tıklayın ve sonra "view image" a tıklayın Türkçesi de " resmi göster " galiba.
Resim büyüyünce üzerinde kalem olmayan kaplumbağalardan önce alttakine bakın. Tam 13 parçalı kabuğu var. Normal bir kaplumbağa
Şimdi bir de üstteki çapraz duran kaplumbağanın kabuklarını sayın. Kaç parça var  ??? 13 den biraz fazla galiba değilmi ???
İşte daha önce bahsettiğim 13 den fazla parçadan ( scute) oluşan kabuk yapısına bir örnek ...
Bu kaplumbağalar şimdi nerde demeyin !!  Sepet havası çalındığından beri çok zaman geçti...Bilmiyorum nerdeler..
Gökyüzünün yeşil göllerinden aşağı bakıyor olmaları muhtemel.
Tüm bahtsız kaplumbağa kabukları adına.....

img

frozen

18 yıl 4 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Frozen benimkiler kabuk sayımlarını başarıyla atlattılar. 12 alt kabuk, 13 üst kabuk, kafanın hemen arkasındaki küçük çıkıntı şeklinde olan kabuk dahil 25 yan kabuk. Şu forumda teknik aksaklıklardan senden çok çeken yoktur heralde. Çıkmamış yine resimlerin. Sizce de forumun içeriğine yakışan modern ve kullanışlı bir arayüze geçme vakti gelmedi mi ?

img

huleyn

16 yıl 2 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Huleyn aslında benim hatam. İlk mesajdaki tüm resimler zaten 2 taneydi birde sonraki mesajda rainkingden 1 resim daha toplam 3. Benim hatam şu , resmin yanına yazı yazınca yazılar yana doğru uzuyor forum yapısı yazıları otomatik olarak ortaya sıkıştırdığı için sığmayanları otomatik bir alt satıra atıyor eğer boşluk varsa onuda alt satıra atıyor böylece 2 kere boşluk bırakmış oluyor. Yani çıkmayan resim yok ama yazıların yerleri saçıldı düzenleri bozuldu araları çok açıldı. Açıklamaları yana değil resim altlarına yazmalıydım. Bende aslında yan yazıları kısa tutmuştum ama yeterince kısa olmamış , ön izlemeden baktım olur gibi sandım , olmamış meğersem.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

Frozen çıkmayan resim yok demişsin ama şu son attığın mesajdaki Rainking` in fotoğrafını göremiyorum. Firefox yüzündende olabilir çünkü sayfa kaynağını göster diyince görünmeyen linki ortaya seriverdi.

img

huleyn

16 yıl 2 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Huleyn haklısın , az önce baktığımda bende de göstermedi. Direk linkini yazdım resim ortaya çıktı sonra tekrar siteye girdim resim bu sefer gözüküyordu ama firefox pc içinden cache ye attığı yerden alıyor olabilir fotoğrafı.
Fotoğrafın  linki bana ait bir blog ama sitede neden çıkmıyor bende durumu tam çözemedim. Resmi photobuckete yükledim foruma bir kez daha koyuyorum.
üzerine gelip sağ tuş ve view derseniz resim büyüyor.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

Merhaba frozen, 191395 nolu mesajdaki foto`nun goruntulenme sorunu giderilmiştir. Sorunun nedeni image tag`indaki height propertiesinin "NaN" ifadesi ile verilmesidir. Bu modifikasyonu hepsievcil`in HTML editor`ü yapmis olabilir inceleyecegim. Sagılarımızla, HepsiEvcil.com

img

hepsievcil

18 yıl 10 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Internet explorer 6.0 ve 7.0 ile test ettiğim Html editorunde soruna rastlamadım. Sorunun İE harici bir browser kullanımından kaynaklandıgını tahmin ediyorum. HepsiEvcil.com

img

hepsievcil

18 yıl 10 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben de saydım çipilin kabuğunu herşeyi tammış neyseki :) pınarcım çipile yerleşik hayattayken elimden geldiğince iyi bakmaya çalıştım ama üniversitenin ilk yıllarında o yurttan bu yurda savrulurken onu da yanımda savurdum işte o yıllarda doğrusunu bildiğim halde uygulamadığım şeyleri için duyduğum pişmanlık geçmiyor. mesela bu siteyi üniversitenin ilk yıllarında keşfetmiş aa ne güzel kapluşlarla ilgili bilgiler var bir ara karıştırayım deyip sonra hep ertelemiştim. şimdi ahh keşke o zamandan baksaymışım siteye de erkenden çipile daha düzgün bir hayat sunsaymışım diyorum. bilmeden yaptığım hataların değil de bilerek yaptıklarım yüzünden suçluluk duyması gereken bir kişiyim aslında neyse geçmişi için yapacak birşey yok artık şimdi ve bundan sonrasında çipil efendiyi rahat ettirmem lazım. bu forum aslında biraz da otokontrol oluyor o bakımdan bir de gerçekten kaplumbağa bakmayı çok daha eğlenceli hale getiriyor. çipil marul yemeye başladığında çok sevindim mesela ama bunu her eşe dosta söyleyip seninle beraber sevinmelerini bekleyemiyorsun. bu arada biraz aksilikler oluyor çipille ilgili nazar değmesin diye daha az şey paylaşacağım sanırım bundan sonra. çipille mastinin arası açıldı, daha dün o kadar yıllık ev gezgini hayvan kuyruğunu incitti filan biraz moralim bozuldu. bu siteyi önceden görsem de çok geç üye olmamın bir diğer sebebi de sitenin şekli. internetten filan anlamam ama site diğer evcil hayvan sitelerinin yanında çok renksiz ve sönük. üyelere özel mesaj atamıyorsun kişlerin profillerinden evcillerinin fotoğraflarına ulaşamıyorsun yazdığın mesajı hemen göremiyorsun filan. bu nedenle çok ilgi çekmiyor keşke daha çok kapluş sahibi görse de daha iyi koşullarda bakmaya başlasalar kapluşlarına.

img

hnur

17 yıl 9 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

HepsiEvcil.com forum yetkilisi.  Öncelikle konu ile ilgilendiğiniz için teşekkür derim.
Kenardan taşmasın diye resmin boyutlarını html editöründen ölçü girerek ufaltırken , bilmeden bir hata yapmış ta olabilirim. Firefox ile forum alt yapısı arasında ufak bir uyumsuzluk olduğunu biliyorum ama daha önce resim eklerken bu tip bir sorun hiç yaşamadım. Herzaman önizlemeden bakarım , gene baktım , bende resmin çıktığını görünce bende mesajı yolladım.
Resim eklemede sorun yok ama link konusu uyumsuz , firefox ile aktif link veremiyorum mesela yada bizim evcillerimiz deki  resimlerin de thumbnaillerine tıklayınca o resmin html sayfasına gidemiyorum. Eğer çok bakmak istersem üstte yazan linklerden resmin linkini kopyalayıp , adres satırına yapıştırarak bakabiliyorum.
Asla İE kullanmayan , sadık firefox`cu biri olarak çokta dert edinmiyorum aslında bu problemleri. Daha önce hepsievcil yetkilisinin foruma yapılacak iyileştirmelerden söz ettiği bir mesajına firefox tilkisi resmi eklemem , işin şakasına birazda bundan dı .
Saygılarımla.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

Frozen, Spike the Terrible`a söyle tam tepesindeki o turuncu düğmenin adı BBT, yani Boşaltım Başlatma Tuşu.

Aynen şöyle çalışıyor, Melek günlük kaka boşaltım işlemine başlamadan önce  - ki kendisi waste production konusunda istese ihracat potansiyeli bile olan dört ayaklı bir devdir -  onu su dolu bir kaba alıyorum, bi nevi lazımlık diyelim. İkimiz de hazır olunca BBT`ye basıyorum ve hemen o anda boşaltım başlıyor. Bittikten sonra Melek`i tekrar akvaryumuna koyuyorum, artık ertesi gün tuşa bir daha basana kadar kaka maka yok, pırıl pırıl akvaryum, filtreleri bile çıkarıcam :D  (ah, ahhh keşke dünya böyle bi yer olsa :))))

Şaka bir yana o kafasındaki turuncu noktanın nedeni Melek`in annesinin Hintli olması, genetik işte, başka kaplumbağalarda yok, gördüğüm olursa Melek`in kardeşi olduğunu anlayacağım (Spike ilkini yutmazsa bir de bu açıklamayı denersin :D).

Bu arada Melek`in kabuk değişimi bitti, normalden 1 fazla marginal dışında ilginç bir durum yok. Bu sıralar kaplumbağalarının kabuk değiştirdiğini söyleyen pek çok kişi okudum, kabuk değişiminde bahardan yaza geçerken mevsimsel bir etki olabilir mi acaba.

Kabukları tam, eksik, fazla, mantarlı, yosunlu, piramitli, yumuşak, sert tüm kaplumbağalara sevgiler..

img

pinar1112

17 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ