Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kabuk değişimiyle ilgili bilimsel bir yazı :) - 3.sayfa

Günlerden bir gün Kaplumbağa Melek kabuk değiştirmeye karar vermişti. Kabuk araları açılmış ve beyazlaşmış, kabuk uçları "mum dökülmüş gibi" olmuştu :)

Ama bu değişiklikler ennn çok kabuğu kuruduğunda belli oluyordu, görenler kabukta deprem olmuş sanıyordu, Melek Bey bugünlerde kabuğunu kurutmaya ayrı bir özen gösteriyordu.

Bir de eğer uzun süre lamba altında börek gibi yatıp sonra suya atladıysa eski kabukla yeni gelecek kabuk arasında kalan hava/nem yüzünden hareketle bile yer değiştiren, gümüş gibi parlayan lekecikler oluşuyordu. Bu parlak, sarı/beyaz lekecikler sadece belli açılardan bakınca ve özellikle suyun içindeyken görülüyordu. (Ama bunun fotoğrafı yok, çok denedim, çekilemiyor :)

Derken Kaplumbağa Melek alt kabuğunda da kaşıntılar hissetmeye başladı, sanki sökülüyordu.

Günlerinin büyük çoğunluğunu kütük altında kaşınarak geçiriyor, bol bol suya atılan beyaz mürekkep balığı kemiklerinden götürüyordu. Ve birgün beklenen oldu, Kaplumbağa Melek ilk düşen kanca tipli alt kabuğundan üzülerek ayrıldı.

İlk ayrılıktan sonra gerisi daha kolaydı, alttan arka arkaya 6 kabuğu daha gönderiverdi.

(Bu poz kötü ama öyle ters tutmaya kıyamıyorum,nefes alamadığını düşünmek çok kötü, ondan çok az ve hızlı çekildi alt kabuk fotoğrafları.. Üst yarıdaki yeni kabuklar alt yarıda değişmeyi bekleyenlerden ne kadar farklı..)

Fakat aynı cesareti üst kabuk parçaları gösteremiyor, Melek Bey`in sırtından ayrılmak istemiyorlardı. Ama bir gün sol omuzdaki cesur bir kabuk ilk hamleyi yaptı, ve onu hemen yanındaki takip etti..

İlk kabuğun önderliği sanki bir meksika dalgası başlatmıştı, onu gören diğer üst kabuklar da korkulacak birşey olmadığını, bir zaman sonra herkesin kendi yolunu çizmesi gerektiğini anlayarak Melek`le tek tek vedalaşmaya başladı..

(Hangileri eski hangileri yeni kabuk kolay seçiliyor.. )

(Bir de biri şu camları silse.. )

Sonunda Kaplumbağa Melek 26 tane klipslere benzeyen kenardaki kabuklardan, 12 tane üstten ve 10 tane alttan olmak üzere bir sürü kabuk döktü. En son 1 tane üstten ve 2 tane alttan kabuk kalmıştı.

Bu Melek`in ilk komple kabuk değiştirişiydi, daha önce sadece birkaç küçük parça gitmişti kenarlardan, heyecanlıydı, ama aynı zamanda yine her zamanki gibi obur ve rahatına düşkündü. Kaşınmayı çok sevdi, sürekli yer değiştiren beyaz lekecikleri kafasını takmadı, kompleks yapmadı.

(Bu fotoğrafta hala bazı kabuklar değişmemiş olarak görünüyor, şirinlik kontenjanından sırayı bozarak girdi :))

En son en ortadaki 5`li kabuk grubu değişti, renk farkından belli oluyor, hatta en son kalan henüz düşmemiş 4. kabuğu seçebilirsiniz. (kabuk uçlarındaki beyazlıklar ışık parlaması)

Bir kaplumbağa hikayesi de böyle bittiii,

gökten ne düştüğünü zannediyorum herkes tahmin etti.. :D

img

pinar1112

17 yıl 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim fırtınada diştircek inşallah kabuğunu

img

ginamus1

14 yıl 9 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Pınar kaplumbağalarının yaşını biliyormusun?Benim kamusumunda sırtında lekeler var beyaz beyaz kabuğunun arasında ama eskiden yoktu ona kabuk sertleştirici sürüyordum ama sürmüyorum artk taşından inmeyi canı pek fazla inmek istemiyor vitamin kullanmıyorum çünkü farklı maddeler içeriyor peki hiç korkun olmadımı bir şey olucak diye?

img

gkcemm

15 yıl 7 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Korkum olmaz mı hiç, sürekli evham içinde yaşıyorum :D Korkmamak için bilmek gerek, bu yüzden birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz ya işte. Yaşını tam bilmemize olanak olmuyor, ama tahminen 2,5-3 yaş aralığında olması lazım Melek`in. Kabuktaki beyazlıkların çok farklı nedenleri olabilir, net fotoğraflar koymalısın, yada başka kapluşların fotoğraflarıyla karşılaştırmalısın, kabuk sağlığıyla ilgili bir sürü ayrıntı var, herşeyi doğru yapıyor musun diye bunları gözden geçirmelisin.

img

pinar1112

17 yıl 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

pinar hanım alakasız ama bişi sorcam 2,5 yaşındaki dişi garibim için akvaryumda nasıl bir oRtam oluşturabilirim açıklaesanız çok sevinirim(resimli olursa iyi olur bide meleğin akvaryumunuda koyarsanız cok sevinirim). bide garibi 2 yıl ölüm fanuslarında baktım simdi daha ferah cam fNUSTA BAKIYOM AMA COK KÜCÜK ACABA YETERLİ ALANI YOK DİYE Mİ BÜYÜMÜYO? LÜTFN CVP WRN

img

krgn1903

14 yıl 9 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba krgn1093 ve kaplumbağa garip :). Garip bir survivor demek, çok nadiren böyle fanusta 2 seneyi deviren kapluşlar oluyor, bu durumda yeterli ortam ve ihtiyaçlar yok diye tüm enerjisini sürekli sadece hayatta kalmaya harcıyor ve büyümüyorlar, özel ve kesin güçlü bir kaplumbağa o, güzel bir yuvayı en çok hak edenlerden :) Sizin için mümkün olan en büyük akvaryuma (yada mesela son zamanların popüler ve az maliyetli çözümlerinden 100 küsur litrelik dev plastik kaplara) uygun bir ısıtıcı ve filtre takmalısınız, bir de kuru bölge ve üstüne kuru bölgeyi ısıtıcak bir lamba doğrultmalısınız. En en özet ve temel haliyle bunlar gerekli. Forumdaki kaplumbağa akvaryumlarına bakabilirsiniz, akvaryum kurulum konularını karıştırabilirsiniz, Melek`in akvaryumu da burda:

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=59154

Ayrı bir konu da açın isterseniz, daha hızlı ve daha çok arkadaşımdan cevap alırsınız, hem kurulum inceliklerini de daha detaylı konuşuruz.

img

pinar1112

17 yıl 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhabalar, ben kaplumbağamı prefabrikten apartman dairesi sayılabilecek, boyuna uygun bir akvaryuma taşıdım. Halinden memnun hatta kabuk değiştirme belirtileri bile gösteriyor. Size sorumda bununla ilgili, kabuk değişimi sırasında suyun fazladan kirlenmesi olası mıdır?? şimdiden teşekkürler

img

nihatmaca

14 yıl 6 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim 3 tane kaplumbağam var ve bi sorunum var acil cevap istiyorum.. ortanca kaplumbağamın kuyruk kısmından siyah bişey çıkıyor ve bi kaç kere büyüğün o siyah şeyi ıssırdığını gördüm. son iki gündür de suları kan içinde oluyor. suyun dibinde de pıhtılaşmış kan oluyor. lütfen acil cevap verin ne yapmalıyım ve bunun anlamı ne????

img

lady_canaria

14 yıl 4 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

iç içe halkalar yine yok, beklemeye devam :)

img

huleyn

16 yıl 2 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

aaa süper, çok komiik :)) Nefis bi kabuk çıkmış altından huleyn, boşver halkaları :D

img

pinar1112

17 yıl 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

haklısın, eski karamsar kabuk yerine neşeli bir kabuk geldi.

img

huleyn

16 yıl 2 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ