Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

bilgi verirmisiniz

benim küçük canavarım tabaktan yada yemek kabından yemek yemiyor sadece elimden yemek yiyor hatta ben evde olmadığım zamanlar bütün gün aç aç gelmemi bekliyor. Suda içmiyor hiç ben takviye vitaminleri kalsuyumu tuzu nasıl verebilirim... Bide yemek saatleri yok az az yediği için aç kalmasın die sık sık veriyorum acaba yanlışmı. Son olarak aynı anda 6-7 çeşit yemeği istemiyor salata ve marulu çok sewiyo yardımcı olursanız sewinirim

img

kevyav

14 yıl 8 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sitelerde sadece 1 öğün verilmesi yazıyor.oda sabahları. benimkide salatalık ve marulu çok yiyor,arada ağzına elma ile armut sıkıştırıyom :) su içmiyor ama zaten salatalık yeterince sulu :) yiyeceklerde yeni yıkandığı için hep ıslak. ama su içmiyor ve pislemedi daha bende mrk ediyorum nolcak! Aldığım yer 6 aylık olana kadar ilaç verme dedi... Elden yemeye alıştırırsan daha tabaktan yemez imiş.Ben elden yemeye alıştırıyorum şimdilik daha zevkli :)

img

abort

14 yıl 8 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eet gerçekten elden yemek yemesi çok zevkli parmağımı ısırması bile hoşuma gidiyor yemek verirken ama büyüdüğü zaman ne olacak edimdiğim bilgiye göre yetişkin bir uguananın ağzında yaklaşık 100 diş oluyormuş ve ısırdığı zaman yaralıyormuş ve hala hiç kimse cevap yazmadı takviye vitaminleri kalsiyumu tuzu nasıl verebiliceğim hakkında lütfeb yardım bekliyorum

img

kevyav

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar öncelikle elden yedirmek size zevkli gelebilir ancak iguananız büyüdüğünde bu çok sorun yaratır.En basiti porsiyonlar büyüyor.Mesela benimki 2-2,5 yaşlarında hem elimden yiyor hemde tabağından.Sadece elden beslemem imkansız çünkü bir seferde bitmiyor.Gün içinde biraz yiyor yatıyor,biraz yiyor geziyor falan.Güne dağıtıyor.Ve gün boyunca yanında olamıyacağımız ve acıkdığını anlayamadığımız için sürekli elden yedirmek hiç de iyi bir şey değil.Tavsiye etmem.Evet iguanlarda fazla diş var ve sürekli yenileniyor.İguananız büyüdkçe dişlerini farkedebileceksiniz.ve elimi ısırdı bir kaç kere inanın acıtıyor. Yiyecek olarak salatalık ve marul çok sık kullanılan ama aslında çok da yararlı olmayan besinler.Bunun yerine dereotu kabak gibi besin değeri daha yüksek besinler vermenizi öneririm.Netten örnek iguana diyetleri bulabilirsiniz.Orada belli başlı besinlerin değerleri yazıyor. İguanalar genelde suyu besinlerden alır.Teraryumun cam ise camlardaki suyu yaladığını da görebilirsiniz.Ama siz yinede düzenli su kabı bulundurun ve günlük olarak tazeleyin bence. Tuz 3-4 günde bir bıçağın ucu kadar atsan yeterli olur.Ancak bu oranı mesela iguanda hapşırmalar çoğaldıysa biraz azatlabilirsin.yani sen ayarlayabilirsin.Vitamin takviyesi ise haftada bir kere eczanlerde bulabileceğin calcidine granül diye bir vitamin var ondan 2-3 parça ufalayıp yemeğine katabilirsin.(Ama düzenli kullanılmasını önermeyenler var) veya calcidine granül yerine "sera reptimineral H" kullanabilirsin.Ama tabi ki de öncelikli olrak vitaminleri doğal olarak sebze,meyve ve yeşillikler ile ver bu dediklerim takviye amaçlıdır.

img

reiska

21 yıl 2 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

reiska öncelikle verdiğin bilgi için çok saol haklısın yemek tabağında yemesi çok daha ii ama ben çabuk alışması için ilk geldiği günden beri elimle yemek veriyorum defalarca denedim yemek kabından yedirmeye ama yemiyor oradan hatta 1 gün cezalandırdım yemek vermedim 1 gün boyunca ertesi gün yine yemedi yemek kabından ben daha ne yapayım küçük yeşil dostuma ve başkasının elindende yemiyo sadece benim elimden yemek yiyor başka nasıl alıştırabilirim yemek kabında yemek yedirmeye

img

kevyav

ÖZEL MESAJ

Yem kabına ne olursa olsun alıştırmalısın. Elinden yemek verme ve sadece yem kabına marul koy. Marulu yedikten sonra daha sağlıklı yeşillikler ver. Ancak asla aç kalıyo diye korkup elinden verme. İguanalar bir ay açlığa dayanabilir ve ne yazık ki elini unutturmak için onu aç bırakmaya göz yummalısın. http://www.todaysplanet.com/pg/beta/lizardlover/pic/bite_wounds50.jpg

img

kemal128

19 yıl 7 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ