Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

iguana aldım ama...

mrb ben bi iguana aldım ama bu hayvanlar ne yer ne içer nasıl yaşar pek bi bilgim yok. ben şimdilik sadece marul veriyorum. iguanayı aldığım yerin sahibi su içmediklerini söyledi. bi de forumlarda peynir, yoğurt ve yumurta verildiğini okudum.ama bunların zararlı olduğunu söyleyenler de var. bana iguanalar hakkında genel bilgi verirseniz çok sevinicem. şimdiden saolun...

img

basel

18 yıl 9 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm :::basel::: igu beslemek cok zor bir iş değildir beslemesi gayet kolay ve zevklidir.İgunun sana alışması için kendi eline kıvırcık salatalık verebilirsin ve yediği zaman sana daha fazla alışıcaktır. Bu arada igu lar su içer butun canlıların suya ihtiyacı vardır bunu bilmiyen petshop sahibini allaha havale ediyoruz arkadasım. Kucuk bir kapa su koyarsan ve hergun değiştirirsen cok iyi olur. Unutma ilk yapıcağın iş temizliktir yok sa aksi taktirde igu nu kaybedebilirsin. Bunun içinde igu nun içiceğini vede besinlerini hergun tazesi ile değiştirmen. Unutmadanda igunun dışkısınıda bir pecetenin ustune koyarak bir kenera tasırsan goreceksinki her zaman o kısma dıskısını yapıyor olacak ve onlarıda hergun alırsan igu dan iyisi ve sağlıklısı olmaz.Bu arada terrium alt kısmını talaş veya kum koyabilirsin iç kısımlarada birde dal veya satılan plastik dallardan alabilirsin ama unutma bunların uzerinde parazit olabilir bunun için terrium sokmadan once sıcak suda bekletirsen daha iyi ve sıhatli olur.10-15 gunde birde igu yu yıkaya bilirsin bu konuda bazı igularada zorlanabilirsin (seninki insallah suyu sever) ılık bebek banyasu ne soğuk ne sıcak olucak bicimde igunun boyunu geçmemek kaydıyla elinle birlikte hatta o sana tutunsun vucudunu suya sok diyer elinle damlaları kafasına hafif bir sekilde damlat ve suya alıştır. İguya dikkat et cok cevik hayvanlardır dusunduğunden daha hızlı olabiliyorlar ve kaybetmemeye dikkat et kaybedersen aklında olsun en kutu kucuk yerlere (kanepe minderlerinin arası ps2 cd kutusunun içi klavye altı vb..)bunlar bana oldu sadece kucuk bir hatırlatma igu ya ve sana hosgeldin :) ve daha aklıma gelmeyen bazı bilgileride :::snakehunter::: verdi bilgilerdende ulasa bilirsdin aklına gelen butun soruları sor cunku bu seklilde bu hayvanları iyi birsekilde besleyebiliriz. . .

img

xcvxc

19 yıl 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

teşekkürler xcvxc. bi kaç gündür sürekli araştırma yapıyorum ve arttık daha fazla şey biliyorum iguanalar hakkında. :) bu arada ben iguanamı 1m uzunluğa-40genişliğe-40yüsekliğe sahip bi akvaryumda bakıyorum. tabana iyice yıkadığım küçük küçük taşlar koydum. bi kaç tane de büyük taş koydum tırmanması için. ağaç kütüğü daha mı iyi olur, yoksa bu taşlar yeterli mi? dediğin gibi dışkısını bi kağıt peçeteye koydum. şimdi alışmasını bekliyorum. su da veriyorum artık :) yiyeceklerini de çeşitlendirdim ama çok fazla yemiyo. çok küçük olduğu için mi acaba? 35-40 cm civarında ve sanırım daha bi kaç aylık. ben daha hiç yıkamadım iguyu. galiba bu akşam deniycem. bir de son olarak ısı için renkli 60 wattlık spotun yeterli olduğunu okudum. sen ne dersin? tekrar saol. bu arada iguanamın adı "ejderya" nasıl?...

img

basel

18 yıl 9 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam. taş koymakla iyi bir fikir ama bildiğin gibi taşlar kolay ısınmazlar bu yuzden dal parcası ve pilastik susbitki tarzı şeyler koyabilirsin.iguna verdiğin yiyecekler cok sert olmasın onun için su an yiyebileceği seyleri kucuk minik paarcalara bolebilirsin mesela karpuz yumusaktır onu kolaylıkla yiye bilir ama salatalık gibi sert olan yiyecekleri biraz ince kucuk olmalıdır aklında olsun. ejderyayı tutarkan dikkatli olmasın cunku kendni guvende hissetmesse tırmanmak ister ve sende yanlışlıkla onu incite bilirsin dikkatli ol.Ejderya yı tutarken onun elini geldiğini gorecek sekilde yavaş yavaş yaklaştırmalısın sırt kısmından tutmaya calısırsan eğer seni bir tehlike gibi algılar ve kendini savunmaya veya kaçmaya calısır. avcunun içerisinde alt taraftan kavrayarak tutmalısın ve daha onemlisi ilk başlarda fazla yuksekte mesela ayakta filan eline aldığında sana alışık olmadıgından atlamaya kalkabilir. Bu arada 60 walt lık spot insallah bildiğimiz spot ısıgı değildir dimi cunku ejdere zarar verebilir uvb ampullerinden alırsan ve bu spotu kullanmassan ejder acısından iyi olur isim olarak guzel tabiki nasıl istersen o ismi koyabilirsin mesela benimkilerin adı igor diyeri ivan aklına kulağına hoş gelen bir isim olabilir.Isıtma acısından ben pad kullanıyorum ve gayet rahat alt tarafa yerleştiriyorsun ve sıcaklıgı altan vererek tasları bile ısıtabilir.Bu arada ejderin tırnaklarına dikkat et daha yeni oldukları için kanepe t-sort havlu bunlara takılıyorlar nazik davranırsan ejderde sende rahatlıkla geçinirsiniz:)yıkarken basarılar diyecegim [email protected] benim mns adresim bana oradanda ulaşabilirsin aklına gelen soruları sormaktan cekinme hiçbir zaman saygılar. . .

img

xcvxc

19 yıl 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ