Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kırmızı Yanak Su kaplumbağası akvaryum hakkında ve kış uykusu hakkında bir soru..

Merhabalar, Öncelikle kendimi tanıtayım adım eray, 16 yaşındayım.. Söze şöyle gireyim; Ben aslında kırmızı yanaklı su kaplumbağası bakmak istemiyordum (ne kadar zor bir bakımı olduğunu biliyordum) ancak 4 yıl önce ablamın doğum gününde bir arkadaşı gitmiş petshop`un birinden 2 tane kırmızı yanaklı su kaplumbağası almış (Yavru) Ve tabiki sizin dediğiniz gibi ölüm fanusu içinde. Sadede geleyim :) Bu kaplumbağalar benim sorumluluğumda değillerdi ancak ablamın bunlara bakma hevesi git gide düştüğü için benim içim el vermedi ve sorumluluklarını ben aldım (ablam fazla ilgilenmiyordu) Bu kapluşlara 3,5 - 4 yıl kadar o ölüm fanusu denilen küçük plastik kapta baktım ve onlara çok alıştım :) Bir ara internetten bu sitedeki gibi kaplumbağa bakımlarına rastladım ve okudum, meğer biz ne kadar yanlış yapıyormuşuz diye anladım ve onlar adına çok üzüldüm :( Sonra karar verdim para biriktirip onlara gidip güzel bir akvaryum aldım (Yaklaşı geçtiğimiz mayıs aylarına doğru) İçinede filtresini,ısıtıcısını ve kayalarını aldım güzel bir akvaryum oldu (49x39 boyunda) ancak yaz aylarına denk geldiği için bunların ısıtıcılarını çalıştırmadım çünkü su zaten kendiliğinden 27-28 derece idi. Aynı zamanda akvaryumu salonun penceresi önüne koydum güneş ışığı görsün diye :) (UVB Lambam olmadığı için) Ben akvaryumun suyunu hep yüksek koyuyordum (%75 seviyede) Tabi kayalarınıda yükseltiyordum yani suyun üzerine karaya çıkabiliyorlardı. Bize bir misafir gelmişti ve bana suyunu çok koyuyorsun dedi. Onlar suda sürekli yüzmekten yorulur ve şimdi kış aylarına girdik, kış uykusuna yatarlar o yüzden su seviyesini alçalt dedi. Bende kuşkulandım ve su seviyesini alçalttım (boylarının 2 katı kadar) istediklerinde kafalarını sudan çıkartabiliyorlar yani. Filtresinide yan koydum sorun olmadı ANCAK ısıtıcı için yüksek su seviyesi gerekiyor bu yüzden ısıtıcıyı açamıyorum ve ısıtıcının tamamını suyun içinde çalıştırmaya korktum. Suları buz gibi (camın önünde oldukları için daha da soğuk oluyor) Ben kapluşlarıma (3 tane) yaz ayı boyunca baya yemek verdim (karides, kuru mama ve balıklı kuru mama) ve bunların 3 günde yemesi gereken mamayı ben 1 günde veriyordum baya baya veriyordum anlıyacağınız :D 3 yaz ayı içinde bunlar boylarının 2 katı kadar büyüdüler :D Ve daha 4 yaşındalar.. Bir yazıda okumuştum 6-7 yaşına kadar kış uykusuna yatırmayın diye ama ben bunlara çok mama ve protein verdim özellikle kurutulmuş karides çok yedirdim. 1-) Acaba sularının seviyesini ne kadar yapmalıyım ? 2-) Kış uykusuna yatırmalı mıyım ? ( Gerçekten çok yemek yedirdim) 3-) Isıtıcının tamamını suya sokamazsam ben bunların suyunu nasıl ısıtacam ? 4-) Kış uykusu döneminde sularının sabit bir ısı oranında olması gerekiyor mu ? Gerekiyorsa kaç derece ? 5-)Sularının yüksek olmasında ve yüzmelerinde bir sakınca var mı ? Şimdilik sorularım bu kadar, benim aklıma daha gelmiyor ancak önemli olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa sizde belirtebilirsiniz.. Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevaba gireceksiniz çünkü 3 tane kaplumbağanın iyi bakılmasına olanak sağlayacaksınız :) Not: Bunlar eğer ölürse ben bir daha asla kaplumbağa almam (Sevdiğim halde) Ancak ben bunları çok seviyorum yaaaa :D Beni tanıyorlar ve eminim onlarda beni seviyor :D

img

_eray_

14 yıl 4 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eray merhaba..kaplumbağalarını sevmen çok güzel,anladığım kadarıyla da 4 senedir sen bakıyorsun..onları ömürleri boyunca sevmeni ve uzun ömürleri olmasını diliyorum öncelikle.. ölüm fanusu içinde bakılması yanlış elbette,hastalanmamaları büyük şans ama fazla büyümemişler sanırım,4 sene ölüm fanusunda kaldıklarını düşünürsek..sorularına gelirsek,kaplumbağalar derin sularda yüzmeyi severler,ancak uyumaları ve yorulduklarında dinlenmeleri için kafasını rahatça suyun üzerine çıkarabilmeleri gerekir,onun için bi kaya kullanabilirsin ya da plexiglass alıp akvaryuma silikonla yapıştırabilirsin..ısıtıcının ise sürekli çalışması gerekir,yaz aylarında da aynı şekilde su sıcaklığının sabit kalması gerekir..ısıtıcının tamamı suyun içinde kalabilir,ben de bi süre o şekilde kullandım..kış uykusuna yatırmamalısın,doğada mecburiyetten yatıyorlar,ölümle kalım arası bi çizgide yürümenin tehlikesini tahmin edebilirsin sanıyorum..yem olaraksa kuru mamalar ne bilmiyorum ama akvaryumculardan kaliteli kaplumbağa yemleri(sera,tetra) edinebilirsin..

img

thedamned

14 yıl 9 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim..

img

_eray_

14 yıl 4 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam Eray, ben de hiç bir bilgim olmadan hatta biraz da mecburiyetten başladım kaplumbağa beslemeye ama bir ayda bayaa yol katettim. Öncelikle kaplumbağa bakımı hakkında herkesin söylediğine inanma. Kimisi su kabuk üstüne çıkmasın diyor, kimisi ısıtıcı takmayın... Ben yabancı sitelerde de araştırma yaptım, ne kadar çok su olursa o kadar iyi. Isıtıcı tamamen su altında kalabiliyor(yatay olarak da). Vantuzlarıyla yapıştırabilirsin. Yem konusu için öncelikli mesajlara bakarsan beslenme programları hakkında bilgi alabilirsin. Ben pek çok sorumun cevabını bu mesajlarda buldum. Benim kapluşum hemen hiç su yüzeyine çıkmıyor ama şu an gayet sağlıklı ve suyu da 50 lt. Yani yüksek suyun hiç sakıncası yok... Kış uykusuna sakın yatırma. Su sıcaklığını düşürmemeye çalış, zaten kış uykusu için 3-10 derecede kalmaları gerekiyor yoksa tam uyuyamadıkları için ölebiliyorlar,günümüzde bir evde 3 derecelik bir yer sağlamak mümkün değil. Bir günde yiyecekleri toplem yem miktarı kafaları kadar olmalıymış, öyle diyor bilenler. Obezite kaplumbağalar için çok büyük bir sorunmuş, kabuklarının içinde sıkışıp ölümlerine bile yol açıyormuş. Dediğim gibi herkesi dinleme, her söyleneni de yapma lütfen. Hepimiz onların mutlu olması için çabalıyoruz. Ama bilgisiz insanlar çok maalesef (başta pet shopcular...).

img

asegul07

14 yıl 6 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba ben gülce 15 yasındayım teyzemler  doğum günümde 2 tane kaplumbağa almıslardı biri 4 sene yasadı ve öldü bir tane kaldı annem adını Memoş koydu memoşu dün gece yani 23 mayıs 2013  gece 12'de ölü buldum basta babam elledi harket ediyo dedi ama meğer memoş ölmüş ve kendini salmıs bu duruma cok üzüldüm ağladım baya bir 8 sene ağustos ayında 9 sene olucaktı kendimde suc buldum birazda neyini eksik bıraktım diye cok sık temizlerdik kabını ama son zamnalarda pek yemiyordu bir şey bayada büyümüştü biz onu salatalık kabuğu, balık, sinek, marulla beklerdik neden öldüğünü hala merak ediyorum sahsen internette baktım bir cok hastalık varmıs acaba onlardan birinemi yakalandı diye daha önce kıs uykusuna yattı keske daha önce internete baksaymısımda ona güzel bir yuva yapsaymısım 15 litrelik bir kapta yassıyordu taşları baya vardı çıkıyordu atlıyordu ama lamba ve ısıtıcı olması gerektiğini bilmiyordum şuan cok pişmanım neden önceden bakmadım da böyle oldu diyee düşünüyorum bir daaha kaplumbağa bakabilir miyim diye ama korkuyorum birde bu ölüm fanusu haberleri gerçekten cok üzücü

_eray_ yazdı :
Merhabalar, Öncelikle kendimi tanıtayım adım eray, 16 yaşındayım.. Söze şöyle gireyim; Ben aslında kırmızı yanaklı su kaplumbağası bakmak istemiyordum (ne kadar zor bir bakımı olduğunu biliyordum) ancak 4 yıl önce ablamın doğum gününde bir arkadaşı gitmiş petshop`un birinden 2 tane kırmızı yanaklı su kaplumbağası almış (Yavru) Ve tabiki sizin dediğiniz gibi ölüm fanusu içinde. Sadede geleyim :) Bu kaplumbağalar benim sorumluluğumda değillerdi ancak ablamın bunlara bakma hevesi git gide düştüğü için benim içim el vermedi ve sorumluluklarını ben aldım (ablam fazla ilgilenmiyordu) Bu kapluşlara 3,5 - 4 yıl kadar o ölüm fanusu denilen küçük plastik kapta baktım ve onlara çok alıştım :) Bir ara internetten bu sitedeki gibi kaplumbağa bakımlarına rastladım ve okudum, meğer biz ne kadar yanlış yapıyormuşuz diye anladım ve onlar adına çok üzüldüm :( Sonra karar verdim para biriktirip onlara gidip güzel bir akvaryum aldım (Yaklaşı geçtiğimiz mayıs aylarına doğru) İçinede filtresini,ısıtıcısını ve kayalarını aldım güzel bir akvaryum oldu (49x39 boyunda) ancak yaz aylarına denk geldiği için bunların ısıtıcılarını çalıştırmadım çünkü su zaten kendiliğinden 27-28 derece idi. Aynı zamanda akvaryumu salonun penceresi önüne koydum güneş ışığı görsün diye :) (UVB Lambam olmadığı için) Ben akvaryumun suyunu hep yüksek koyuyordum (%75 seviyede) Tabi kayalarınıda yükseltiyordum yani suyun üzerine karaya çıkabiliyorlardı. Bize bir misafir gelmişti ve bana suyunu çok koyuyorsun dedi. Onlar suda sürekli yüzmekten yorulur ve şimdi kış aylarına girdik, kış uykusuna yatarlar o yüzden su seviyesini alçalt dedi. Bende kuşkulandım ve su seviyesini alçalttım (boylarının 2 katı kadar) istediklerinde kafalarını sudan çıkartabiliyorlar yani. Filtresinide yan koydum sorun olmadı ANCAK ısıtıcı için yüksek su seviyesi gerekiyor bu yüzden ısıtıcıyı açamıyorum ve ısıtıcının tamamını suyun içinde çalıştırmaya korktum. Suları buz gibi (camın önünde oldukları için daha da soğuk oluyor) Ben kapluşlarıma (3 tane) yaz ayı boyunca baya yemek verdim (karides, kuru mama ve balıklı kuru mama) ve bunların 3 günde yemesi gereken mamayı ben 1 günde veriyordum baya baya veriyordum anlıyacağınız :D 3 yaz ayı içinde bunlar boylarının 2 katı kadar büyüdüler :D Ve daha 4 yaşındalar.. Bir yazıda okumuştum 6-7 yaşına kadar kış uykusuna yatırmayın diye ama ben bunlara çok mama ve protein verdim özellikle kurutulmuş karides çok yedirdim. 1-) Acaba sularının seviyesini ne kadar yapmalıyım ? 2-) Kış uykusuna yatırmalı mıyım ? ( Gerçekten çok yemek yedirdim) 3-) Isıtıcının tamamını suya sokamazsam ben bunların suyunu nasıl ısıtacam ? 4-) Kış uykusu döneminde sularının sabit bir ısı oranında olması gerekiyor mu ? Gerekiyorsa kaç derece ? 5-)Sularının yüksek olmasında ve yüzmelerinde bir sakınca var mı ? Şimdilik sorularım bu kadar, benim aklıma daha gelmiyor ancak önemli olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa sizde belirtebilirsiniz.. Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevaba gireceksiniz çünkü 3 tane kaplumbağanın iyi bakılmasına olanak sağlayacaksınız :) Not: Bunlar eğer ölürse ben bir daha asla kaplumbağa almam (Sevdiğim halde) Ancak ben bunları çok seviyorum yaaaa :D Beni tanıyorlar ve eminim onlarda beni seviyor :D

img

gulc

10 yıl 10 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ