Hepsievcil

Akvaryum Forumları > Akvaryum Balıkları

Mesaj Ekle

en kolay ve verimli üreyen balık

arkadaşlar deişik sitelerden araştırdım ama bu sitede bu isimde bir balık bulamadım malawi cichlidi.Bu balık internette yazılana göre en kolay ve en çok verim alabileceğimiz balıktır 1-)Neden bu sitede bu balığın adı bile geçmiyo? 2-)Deneyimli üretim yapan arkadaşlar en kolay üretebileceğim balık hangisi? 3-)bu balığa üretimde yardım edebilmek için neler yapabilirim LÜTFEN YARDIIIMMM :D

img

teno

14 yıl 2 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

1)sarı prenses ve diğerleri hep malavi gölü jikletleridir ana sayfada afrika jikletleri adında başlık vardır 2)en kolay olarak canlı doğuranları üretebilirsiniz lepistes moli kılıç vb 3)balığa karar verin siz üretmek konusunda bildiklerimi paylaşırım,eğer bu balıktan kasıt jiklet türü bişi ise zaten bir çift atarsanız akvaryuma siz bir şey yapmadan yavrulayıp yavrularınada bakarlar.bol balıklı günler.

img

btorik

20 yıl 5 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cevaplar için çok teşekkürler btorik... Sarı prenses beslemeye karar verdim bana bu balıklarla üretim yapmak için akvaryum düzenini nasıl olmalı? Hangi yemleri kullanmalıyım? Su sıcaklığı.. vb konularda bildiklerini paylaşırsan sevinirim... Tekrar çok saol :D

img

teno

ÖZEL MESAJ

Balık beslemekle üretmek arasında fark var,bir çift sarı prenses besleyip yavru almakmıdır amaç yoksa bir sarı prenses kolonisi kurup üretim yapmakmıdır?birincisinde bir şey yapmanıza gerek yok ama ikincisinde en azından yavrular için bir akvaryum daha lazım:)bu arada akvaryumumuz kaçlık

img

btorik

20 yıl 5 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Amacım üretim...:) küçük boylarda bir akvaryumum var.Eski akvaryum.Şimdi yeni büyük bir akvaryum almak istiyorum.Ne önerirsin??

img

teno

ÖZEL MESAJ

bişey daa sorcam diyelim balığın karnı şişti dişi kustuktan sonra yavruları dişi onların yanındamı kalmalı?

img

teno

ÖZEL MESAJ

hangi yemleri önerirsin??

img

teno

ÖZEL MESAJ

yarın bombe camlı akvaryumlardan alcam 100lt

img

teno

ÖZEL MESAJ

Sarı Prensesler Malawi Gölü’nün bol kayalıklı kıyı kesimlerinde yaşamaktadır.Bu yüzden akvaryumumuzun içini bol kayalarla saklanabilecekleri yerler hazırlamamız sarı prenseslerin daha rahat etmesini sağlayacaktır.Erkek sarı prensesler dişilere oranla biraz daha büyük olurlar.Erkekler genelde 12-14cm ye ulaşırken dişiler 10-12 cm arasındadır.Bu boylar beslenmeye bağlı olarak artabilir yada azalabilir.Eğer dişi sarı prenses 5-6cm boyunda iken ağzına erken yavru alırsa gelişimini iyi tamamlayamayacağından boyu kısa kalabilir. Doğal ortamlarında kayanın üstündeki yosunlarla ve bazı böceklerle beslenmektedirler.Bu yüzden sarı prensesleri sadece protein ağırlıklı yemlerle değil otçul besinlerle de beslememiz gerekmektedir.Haşlanmış havuç ve ıspanak verirseniz renklerinin daha güzel ve canlı olduğunu görebilirsiniz. Sarı prenseslerde cinsiyet ayrımı oldukça zordur.Dış görünüşüne bakarak anlamaya çalışmak aldatıcı olabilmektedir. Bazı belirleyiciler olsa bile kesin bu dişidir yada erkektir diyemeyiz.Kesin cinsiyet ayrımını vent açıklığı sayesinde öğrenebiliriz.Bu vent açıklığı, dişilerde anüs açıklığından daha büyüktür.Erkeklerde ki vent açıklığı ise hemen hemen anüs açıklığı kadardır. Sarı prensesler ortalama 8 aydan sonra ergin hale gelirler ve yavru vermeye başlarlar.Bazı nedenlerden dolayı; iyi beslenememe,ortam şartları,stres vs gibi nedenlerden dolayı bu zaman değişebilmektedir.Erişkin hale gelmiş bir sarı prensesin boyu ister 5cm isterse de 10 cm olsun yavru verebilmektedir.Dişi sarı prensesler yumurtlama öncesi karnı şişer ve yumurtlamaya hazır olduğunda tüpçük çıkartır.Bu zamandan sonra da görev erkek sarı prensese düşmektedir. Erkek sarı prenses daha önceden hazırlamış olduğu yuvaya dişiyi çekmeye çalışır.Bunun için dişiyi sürekli rahatsız ederek titremeler yaparak dişiyi yuvaya çeker.Dairesel hareketler ile dişi yumurtalarını bırakıp ağzına aldıktan sonra yumurtalar erkek tarafından dişi sarı prensesin ağzında döllenir. Çiftleşme süresi akvaryum şarlarına ve dişideki yumurta sayısına göre değişim gösterir. Dişi sarı prenses yavrularını ortalama 20-25 gün sonra ağzından bırakacaktır.Serbest yüzer şekilde annenin ağzından çıkan sarı prenseslerin sarı renkleri ilk dünyaya geldiğinde de hakimdir.İlk başlarda anne gözetiminde olan yavrular belli bir zamandan sonra artık kendi başlarının çaresine bakmak zorundadırlar. İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlarıma ilk önereceğim Malawi türüdür.Hem bakımı hemde üremesi diğer türlere göre daha kolaydır.Eğer dişi – erkek oranını (1e/3d,5d) şeklinde ayarlayabilirseniz yavru almanız çok daha kolay olacaktır.Bu sayede yavru büyütmenin zevkini de tatmış olursunuz.Eğer erkek sayınız akvaryumda fazla olursa erkekler arasında kavgalar yaşanabilir ve güçsüz olan erkek zarar görebilir.Erkek sayısının fazla olması dişileri de olumsuz yönde etkileyecektir.Çünkü sürekli erkekler tarafından rahatsız edilecektir ve bu yüzden yavru alımı da zorlaşacaktır.Mümkün olduğunca akvaryumunuzda erkek sayısını az tutmaya çalışınız.

img

aroli

14 yıl 2 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Her akvarist, beslediği balıklardan yavru almayı ister. Besleyip büyüttüğü, emek verdiği canlının yavrularını görmek, herkesi mutlu eder. Kimileri için bu durum hobideki son noktadır. Peki, balığımızın yumurta aldığını fark ettiğimiz andan itibaren neler yapmalıyız? Bu sorunun cevabı beslediğimiz balık türü ve sayısı, akvaryum hacmi ve dekoru, yavruları büyütmekteki amacımızın ne olduğuyla da yakından ilgilidir. Eğer amacımız yavruları belli bir boya getirip elden çıkarmak ve hobideki masrafımıza katkı sağlamaksa o zaman balığı ayırmak ya da kusturmak gerekir.Bunu yapmadığımız zaman annenin bıraktığı yavrular, diğer balıklara yem olacak; dekorumuz uygunsa çok az bir bölümü kurtulacaktır. Balığım yumurtladı, şimdi ne yapmalıyım? tarzında açılan konularda genellikle peşinden şu soru gelir: Balığımı ayırayım mı, yoksa akvaryumda kalsın mı? Bu sorunun cevabı da yine sizin akvaryum şartlarınız ve yavru almaktaki amacınıza bağlıdır. Eğer akvaryumda aşırı kalabalık yoksa, dişi balığınız rahat bir kuluçka dönemi geçirebilecekse, akvaryum dekorunuz da balığın rahat etmesine olanak sağlıyorsa ayırmanıza gerek yoktur. Özellikle sarıprenses ve yunuslarda ağzına yumurta alan dişilerin erkek tarafından çok rahatsız edildiğini, dişinin saldırılara dayanamayıp yumurtaları attığını kendi tecrübelerimle gördüm.Bu saldırıların önüne geçmek için erkek-dişi oranına gerekli hassaslık gösterilmelidir. Bu sağlanırsa çiftleşmek isteyen erkek, ilgisini diğer dişilere yönlendirecek ağzında yumurta olan balığımız da rahat edecektir. Eğer, balığımızı ayırmak istiyorsak her şeyden önce bu işe uygun bir akvaryum edinmeliyiz. Uygunluğu sağlamanın en önemli koşulu, balığı aldığımız akvaryum ile yavruluk olarak kullandığımız akvaryum arasında su değerleri konusunda azami ortaklığı sağlamaktır. Bunun için de yavruluk olarak hazırladığımız akvaryumla ana tank arasında su aşılaması yapıp değerleri birbirine yaklaştırabiliriz. Bu konuda olmazsa olmaz noktalardan biri de su sıcaklığının iki akvaryum arasında çok yakın olması gerektiğidir. Ayrı bir akvaryuma sahip değilsek yumurta almış bir dişiyi 5 lt.lik bir pet şişeye koymak, orada günlerce bekletmek doğru bir davranış değil; aksine balığa işkence çektirmektir. Dişi balığı böyle bir cendereye sokmaktansa gerektiği kadar bekledikten sonra 5 litrelik bir pet şişeye kusturup yavruların belli bir boya gelmesi beklenebilir. Ancak ben bunun da doğru olmadığına; balıklarından yavru almayı düşünen hobicilerin bir şekilde ikinci bir akvaryuma sahip olmaları gerektiğine inanıyorum. Balığımızı kusturmayı düşünüyorsak ne yapmalıyız? Malawi türlerinde genel olarak balığın yumurtaları ağzında tutma süresi 20-22 gündür. Elbette bu zaman, akvaryum şartlarına, özellikle de su ısısına göre değişiklik gösterebilir. Kusturmayı düşünen hobiciler için en uygun zaman 13-14. günden sonradır. Çünkü bugünler itibariyle normal şartlar altında yavrular keselerinden büyük oranda kurtulmuş olacaktır. Beslediğimiz tür ne olursa olsun eğer balığımız ilk kez yumurta almışsa tavsiye edilen şey kesinlikle kusturmamaktır. Özellikle yunus gibi çabuk strese giren ve stres nedeniyle yumurtalarını kolayca yutan ya da tüküren bir tür besliyorsak, en azından ilk 3-4 yumurtlayışında kusturmamalıyız. Çünkü bu durum balığımızın ağzında yumurta tutmak konusunda gerekli tecrübeyi kazanmasına engel olacak, ilerleyen zamanlarda da balığımız, yumurtalarını gereken zaman kadar tutamayacaktır. Balığımızı kustursak da ayrı bir akvaryumda yavrularını bırakmasını beklesek de dişi balığımız bu dönemde zayıf düşecektir. Bu nedenle ana akvaryuma koymadan önce dişiyi özel olarak besleyip kondisyon kazanmasına yardımcı olmamız da gerekir. SONUÇ: Umarım bu yazı hobicilere faydalı olur.Sürekli aynı soruyla açılan başlıkların azalmasına katkı sağlar. YEMLER 1.Tetra bits 2.Tropical Super Forte 3.Tetra Pro Vegetable New Life Chiclid Formula ( Bu yemi tek gecerim Ayrıca 100 litrelik bir akvaryum cikletler için uygun değildir.

img

aroli

14 yıl 2 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ