Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Nar ve ben, ne oluyor?

Merhaba, aranıza yeni katıldım. Narla iki gün önce tanıştık. Bir petshopta, kucağıma aldım ve bir daha bırakamadım. Her şey çok güzel gidiyor sanırım. Daha önce hiç tavşan beslemediğimden emin olamıyorum. ikinci günümüz fakat sanırım birbirimize çok alıştık. İlk gün Odamı bayağı bir kirletmişti fakat, sonraları bu değişti, artık kafesi dışında bir yeri çok nadir pisletiyor. Bugün eve biraz geç geldim, her gece yanıma alıyorum, acıktığında kıpırdamaya başlıyor ve kafesine koyuyorum uyanıp, Bu gece Nar çok ilginç davranmaya başladı, ordan oraya koşturup zıplıyor ve çevremden ayrılmıyor. Kafesine koymak için almak bile çok zorken, şimdi kendisi geliyor. Ellerimi ve ayaklarımı yakıyor sürekli :) Bunlar normal davranışlar mı? iki günde tavırlarının bu denli değişmesi normal mi? Henüz çok küçük (kaç aylık bilmiyorum, sormayı unuttum) Kuru mamayla besliyorum. Saat sabah 5.46 ,00.30`dan beri yanımda ve şuan kucağımda uyuyor... Davranışlar hakkında bilgi verirseniz ikimizi de çok sevindirirsiniz... sevgilerle , Lady Veritas

img

ladyveritas

14 yıl 2 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, tavşanınız ortalama 1 yada 1,5 aylık. Tavşanların ordan oray koşturup zıplayıp taklalar atması onun kahkaha atması demektir yani çok mutlu anılamına geliyor. peşinizden gelmesi ve sizi yalaması size alıştığını ve ebeveyn olarak görmeye başladığı anlamına geliyor. Tavşanlar genelde tek bir yere dışkılama yaparlar, mekanda büyük değişiklikler olmaması durumunda bu alışkığı uzun zaman devam eder. Birde tavşanların yaşam zamanları bizden farklıdır, gündüzleri uyuyup akşamları aktif olurlar. Akşamları sizinle uyumasını çok beklemeyin, ısrarcıda olamamanızı öneririm. kuru yeme devam edin 3 aylık oluncaya kadar yeşillik vermemenizi öneririm, 3 aylıktan sonra kademeli olarak yeşillik verebilirsiniz ama tabi yeşillikler bonus niteliğinde olmalı. Ana yemeği kuru yem tatlısı yeşillik gibi...Onu takip edin çünküü bir süre sonra gözüne kestirdiklerini kemirmeye başlıyacaktır, neyi kemirip neyi kemirmiyeceğini öğrettikten sonra problem kalmaz. Tavşanınızla uzun yıllar mutlu yaşamınızı dilerim...

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

:) Çok teşekkür ederim... Yeni bir huyu var bebeğimin, sabah uyuyoruz zaten birlikte, sabah beni uyutup kaçıyor... Çok enerjiğiz,çoraplarımı kemirmeye başladı ve ara sıra ellerime küçük diş dokunuşları oluyor. Bu sabah tuvaletini odamın bilimum yerine yapmaması için kafesini açık bıraktım. Bu arada dün limon kabuğu yedi,sorun olur mu?

img

ladyveritas

ÖZEL MESAJ

Limon, limon kabuğu, portakal gibi asit içeren meyveler tavşanlar için uygun değildir, bağırsaklarını bozabilirler. Buda hasta olmalarına yol açabilir. birkaç lokmadan bişey olmaz ama 3-5 lokma hasta olmasına neden olabilir. Eğer c vitamini vermek istiyorsanız onun içinde en iyisi maydanoz sonrasında diğer yeşillikler ama dediğim gibi 3 aydan sonra kademeli.(ha unutmadan 3 ay boyunca sağdece kuru yem derken sırf kuru yem değil 3-4 günde ufak bir dal maydanozun yada diğer yeşilliklerin zararı dokunmayacaktır)

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ

Çok teşekkür ediyor Nar`da, burnunuzdan öpüyormuş :)

img

ladyveritas

ÖZEL MESAJ

ya yeşillik için 3 aya falan gerek yok saçma şeyler 5 yıldır tavşam besliyorum 50 nin üzrinde sayıları ama nedense dokunmuyor.saçma seyleri uygulamayın herşeyi yedirin daha sağlıklı olur

img

orcun0909

14 yıl 5 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sizde benim kadar iyi biliyorsunuzdurki, daha sütten yeni kesilmiş bir yavruya çok miktarda yeşillik verirseniz ishal olma olasılığı çok yüksektir. bağırsak sistemi yeni gelişen bir yavruya verilebilicek en iyi besin yoğun lif içeren kuru yemlerdir. Önermeye çalıştığım beslenme biçimi, zarar vermesi en az ihtimal olan beslenme biçimi. küçük bir tavşana yeşillik verirseniz kesin ölür diye bir kaide yok elbetteki ama ihtimali yüksek. Benimde nerdeyse 5-6 yıl oluyor tavşanlarla tanışalı, onlar için okuduğum araştırmalar ve fikir paylaşımı yaptığım akademik kişiler de bu şekilde söylemlerde bulunuyor. Siz bu şekilde bir beslenme düzeni izlemiyor olabilirsiniz, kötü sonuçlarla karşılaşmamışda olabilirsiniz. Ama bu sizin yönteminizi "doğru", önerilen yöntemin "saçma" olduğunu göstermez... Saygılarımla...

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ

orcun0909 Adlı Kişiye: Arkadaşım biraz fikir yürütürsek bebeklere ilk doğdugunda bazı şeyler verilmez !!! Tavşan da öyledir ! myhollandlop ın da dediği gibi BAĞIRSAK SİSTEMLERİ tam gelişmediği için hazmedemeyebilir . Buda Bazı Sorunlara Yol Açabilir. Ama tabi ki %100 Sorun olcak diye de birşey yok ! Ama Biz Tavşan Sahipleri Bu Konuda Dikkatli Olmalıyız.Çünkü O Hayvanların Asıl yeri yurdu DOĞA ! Biz onları doğadan ayırıyorsak ONLARA EN İYİ ŞEKİLDE BAKMALIYIZ !!! ONLARI MEMNUN ETMELİYİZ!!! Saygılarımla... İyi Günler...

img

icarly

13 yıl 10 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ