Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Yeni doğmuş yavrularımın annesi öldü Yardımm :(

arkadaslar yeni doğum yapan tavsanım öldü neden ama blmiyorum. yeni doğan yavrular daha çok küçük ne yapcamı bilmiyorum lütfen yardım edin çok kötü durumdayım :((

img

yumak101

14 yıl 10 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Malesef Yapılabilecek pek fazla bişi yok Bnnde benze bi olay yasadım yeni doğan bi yavruyu annesi dıslamıstı öldürcekti bi süre bebkmaması ile baktim ama sonra öldü...

img

erayy

15 yıl 1 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

elim ayagıma dolaştı ne yapıcagımı bilemez oldum yavruların agzına şırınga ile süt veriyorum bu durmda ne kadar uaşarlar bilemiyorum :(

img

yumak101

14 yıl 10 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle çok geçmiş olsun. Başınıza gelen durum çok zor ve durumu iyiye götürmesi çok çok daha zor bir durum. Önceleri veteriner tanıdıklarım ile böle bir durumda napılabileceğine dair uzun uzun araştırma yapmıştım. kesin çözüm bulamadık ama çok azda olsa yavruların hayatta tutabilmenin bir yol buldum. (ben denemedim çünkü başıma gelmedi, ama teoride olabilir) Yapıcağımız şey anne sütünü taklit etmek, bu neredeyse imkansız ama bileşenleri farklı yerlerden sağlayıp doğru şekilde karıştırılınca bağsettiğim gibi teoride mümkün. Anne sütü yoğun miktarda antikor, yağ, kalsiyum ve diğer besin maddelerini içerir. Şimdi bunları nereden bulabiliceğinizi anlatıyım. tavşan anatomisine en yakın yavru anatomisi kedilerdedir. Bu durumlar için piyasada yeni doğmuş kediler için yavru mamaları vardır. bunlardan edinmek. bu mamalar toz halindedir ve kullanım oranları kutusunda mevcuttur. hatırladığım kadarıyla bir bardak suya iki tatlı kaşığı gibi bişeydi. öncelikle körpe maydonozları bir suda kaynakmak kaynadıktan suyu süzüp kalan suyu ılıyıncaya kadar bekletmek ( bu c vitamini olarak oldukça zengindir, ayrıcada yağ monoküllerinin parçalanmasına yardımcı olarak emilimlerini hızlandırır) ılımış suya belirtilen oranlarda mamadan katılmalı. Sonrasındada genelde kuşlarda ve küçük kemirgenlerde kullanılan bağşıklık arttırıcı karışımlar vardır. (Sera Bronchipur) bu ilacı belirtilen oranlarda elde ettiğimiz karşıma karıştırmak. sonrasında çalkalayarak iyi karışmasını sağlamak. Sonra bu karışımı gözler için üretilmiş damlalıklarla yavrulara vermek. tavşanlar yavrularını günün erken saatlerinde olmak üzere günde bir kere emzirirler. Sizde bu şekilde yavru başına 10 damla kadar vermelisiniz. Mamayı hergün tekrar hazırlamalısınız. mama 6-7 saat içinde işlevsel özelliğini kaybedecektir. Yavrular ışık loş bir kutuda olmalı ve ortam sıcaklığı 22-23 derece civarında olmalı. Yavrularınız annesi tarafından temizlendiyse siz temizlemeyin eğer temizlenmemiş ve üzerinde plezenta artıkları varsa bunları ılık suya batırılmış peceteyle (pamuk değil)çok yavaş narin bir şekilde yavrunuzu temizleyin. Yavruları elinize alırken çok hassas davranın mamalarını yedirirken avcunuzda sırt üstü durumda ve üzerlerini yumuşak bir havluyla kapalı olacak şekilce tutmaya çalışın iç güdüsel olarak yeme hissi uyandırıcaktır. Umarım bu yöntem işe yarar, bunun dışında yapıcak çok bişey maalesef yok.

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ