Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

ferret sahibi olmak için...

Arkadaşlar herkese merhaba. ben 1997 yılından beri ferret besliyorum. 1997 de yurtdışından getirmiştim ve 2005 de vefat etti. 5 sene boyunca her yerde ferret aradım ve en sonunda geçen yaz bu site sayesinde bir arkadaşda buldum. ferret gerçekten çok özel bir hayvandır ve bakımı çok daha ilgi ve önem gerektirir. bunu şimdi daha iyi anlatacağım. önceki ferretım kısırlaştırılmış olarak satılıyordu.türkiyede arkadaştan aldığım ferret kısırlaştırılmamıştı ve bana erkek olduğu söylendi. cinsiyet ayrımı kolay yapılamıyor ne yazıkki, benim önceki ferretım dişiydi ve buna erkek dedikleri için şaşırdım. çünkü birbirlerine benziyorlardı. ferretım 9 aylık oldu ve vajinası şişmeye başladı, hemde oldukça büyüdü. çiftleşme zamanının geldiğini düşündük. erkek kısırlaştırılmamış ferret bulamadık, tabi bu arada dişi olduğu da ortaya çıktı. bu hayvanlar senede 4-5 kez çiftleşiyorlar ve eğer çiftleşemezlerde kanserden tutun rahim patlamasına kadar inanılmaz sağlık problemleri yaşayıp kaçınılmaz olarak 1 sene içinde de ölüyorlar. türkiyede bu hayvandan anlayan yok. veterinere götürdük enfeksiyon bu dedi. teramisin sürdük, olmadı. başka profesörlerle görüştük ve hayvanı yurt dışındaki do0ktorlarla da görüşüp, tanıyım, ameliyatı nasıl olur onu öğrendik. ve türkiye de ilk olarak ankara veterinerlik fakültesinde egzotik hayvan profesörü ve asistanları tarafından bu ameliyat gerçekleştirildi. şu anda kendisi kısır, şişliği indi ve keyfi yerinde. başarılı bir ameliyat oldu. size söylemek istediğim bu hayvanlar çok hassas. doğursa bile yavrularını öldürüyorlar o yüzden profesyoneller tarafından bakılması gerekiyor yavrulara da. bu hayvandan aldıysanız veya alacaksanız lütfen dikkat edin. çok oyuncular ama aynı zamanda çok hassaslar. sağlıkları çok kolay bozulabiliyor. bu hayvandan aldıysanız veya alacaksanız size her konuda bilgi veririm.

img

circassiann

15 yıl 8 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tekrar merhaba arkadaşım bu hayvanın boyları kaç cm oluyor ve nasıl bir kafeste beslemeliyiz kısa bir bilgi verir misin?

img

lionelmessi

14 yıl 1 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba daha önce hiç gonzales besledin mi? beslediysen birkaç sorum olacak(sitedeki yöntemleri denedim ama olmadı) 1-gonzales i evcilleştirmek için tüyoların yada yöntemlerin varsa söyliyebilirmisin. teşekkürler

img

lionelmessi

ÖZEL MESAJ

bu hayvanlardan beslemeyi çok isterim ama sanırım bulamam.

img

matum

14 yıl 3 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ferretın boyu kuyruğunun bir kısmı dahil 30cm falan muhtemelen. açıkcası hiç ölçmedim şu zamana kadar ama zaten kambur bir hayvan olduğu için(yürüyüşü) olduğundan daha kısa görünüyor. çapı da küçük. ufak bir hayvan diyebiliriz. ben oldukca büyük bir kafeste besliyorum. 160cmx90cmlik 3 katlı bir kafes. içinde oyalanabileceği oyun tüpleri, hamakları ve bohçaları var. sarayda oturuyor paşam:) günde 1-2 saat gezmeye çıkarıyoruz evin içinde. insana çok yakın ve sürekli oynamak istiyor. daha önceki ferretım bizimle beraber evin içinde yaşıyordu ve çorap çekmecesinde yatıyordu kafesi olmasına rağmen. tamamıyla hayvanın karakterine bağlı yani:)

img

circassiann

ÖZEL MESAJ

evet gonzalesim var 2 tane şu anda. ben onları çok bebekken aldım. biri erkek biri dişi ve şu anda 2 aylıklar. bebekken de dişi olan asiydi ama erkek olan hep kibardı. büyüdükce bu daha çok ortaya çıktı. dişi olan bana kıl oluyor elimi nezaman kafese soksam, gözlerini kısım 2 ayak üzerine kalkıp, kulaklarını yatırıp beni ısırıyor ve saniyesinde toz oluyor. çok komik. ben onu şu şekilde eğittim. o beni ısırdıkca poposunu ittirdim ve elime aldım gel bakalım sen diye. yani ona benim lafımın geçtiğini gösterdim. ama gezmeye çıkardığımda da ona çok ilgi gösterdim, diğerinin gezmediği yerleri gezdirdim ve en sevdiği kuru kedi mamasından verdim. birde ara sıra masadan düşünce benim onu kurtardığımı gördü. bunu yaparken üzerimde hep bir yeşil kazak vardı ve ne zaman o kazağı görse şimdi, koltukta veya kafeste dahi olsa bana geliyor. elimde omuzumda geziyor. bu şekilde alışınca zaten kazaksızda elime alıyorum ve hiç kızmıyor. ama ikisini de elimde oturtmaya alıştıramadım. çok da mühim değil.inanın onları izlemek, farklı karakterlerini keşfetmek çok daha zevkli. ben ara sıra hala kızdırıyorum onları sanırım bu onların pratik zekasını geliştiriyor(bundan nasıl kurtulucaz acaba diye heralde.)

img

circassiann

ÖZEL MESAJ

circassiann yeni ferret mi aldın aldıysan nereden ve ne kadara aldın

img

lionelmessi

ÖZEL MESAJ

biraz geç oldu ama..ben buraya ilan bırakmıştım. bir arkadaş aradı ve istanbulda bağdat caddesinde bir pet shopa gelmiş, o da almış. dükkanın ismi sokakla aynı.reklam olmasın diye yazmadım ama..hala var mıdır bilemiyorum. orda bir de uçan sincap var (sugar glinder) o daha da tatlı:) fiyatı 500 üstünde diyeyim...

img

circassiann

ÖZEL MESAJ

Ben ferret bakmayı düşünüyorum yardımcı olur musunuz bilgi verir misiniz yani?Önce erkek alsam sonra ilerde ona bir dişi?

img

kphx

13 yıl 7 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben bi tane gonzales besliyom hala da besliyom ben büyüdükçe o da büyüyo

img

berkan41

13 yıl 7 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ