Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

acil yardıma ihtiyacım var...

arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. benim tavşanımla ilgili bir sorunum var. birkaç yıl önce tavşan almıştık, hatta toplamda 6 tane tavşanım oldu. hiçbiriyle bir sorun yaşamadım. aradan yıllar geçti ve ben 2 tane daha tavşan aldım. ancak bu tavşanlar tüm ailemde alerji yaptı. kol, boyun, bacak gibi bölgelerde kırmızı fiskeler çıktı ve kaşındırıyor. alerji ilacı da kaşıntıya bir yere kadar fayda ediyor. geçen gün tavşanlarımın ayağında bir tuhaflık farkettim. tabanları ve topuklarının tüyleri yer yer soyulmuş ve beyaz bir kabuk kaplamış, çok sert. bu bir hastalığın işareti mi, kaşıntı bundan kaynaklanıyor olabilir mi? kafeslerinin tabanı düz ve genellikle kuru mamayla besleniyorlar, sularını hiç aksatmıyorum. tahminimce biri ergin diğeri yavru tavşan, yaşlarını sormadım. eğer bu durum geçmezse onları vermek zorundayım. bilgisi olan bana yardım edebilir mi? ankara`da yaşıyorum ve veterinerlerin kedi-köpek veterineri olduğu, tavşanla ilgilenen veteriner bulunmadığı söylendi bana. yardım ederseniz çok memnum olurum...

img

brynt24

14 yıl 1 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bu sorunla iki kere karşılaştım. uyuz benzeri bi durum. Aldığınız yerdeki hijnenin olmamasından kaynaklanan mikrobik bir durum. tabi türleri var her tür insana geçmiyor, ama bağzıları geçebiliyormuş. hatta şöyle bidurumada yol açıyor tavşanın vucudunda başka yara varsa karaciğere yerleşiyor ve ölüme yol açıyor (sizin içinde değil tavşanınız için paniklemeyin)benim başıma gelen buydu ve tavşanımı kaybettim. diğeri ise bir arkadaşımın başına geldi, ve iyileşti son duyduğumda hiç bir şeyi kalmamıştı. Ankarada yaşıyorsanız hiç veteriner yollarında perişan etmeyin kendinizi biz ettik ordan biliyorum. Kurtuluş parkını biliyorsunuzdur, kollej tarafında değilde hacettepe tarafında belediyenin hayvan sağlığı polikiliniği var. Oraya götürün, çözüm olucaklardır. (hemde size abuk sabuk fiyatlara abuk sabuk ilaçlar kakalamaya kalkmıyacaklardır). Sizin içinde bir hastaneye gitmenizde fayda var ufak bir ilaç tedavisi yardımcı olucaktır. tavşanları ahır gibi yerlerde pislik içinde üretim için sömürüyorlar, sonuçlarıda böyle oluyor tabi. koyun olsa anlarım ama bunlar bizimle yaşıyorlar... umarım çözüm olmuşumdur. dediğim yere götürmeyi ihmal etmeyin, durum dahada kötüleşmeden...

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

küçük olan bu sabah çok kötüleşti baygın gibi yatıyor, çiğnediğini yutamıyordu. dediğiniz yere götürdük, kapalıydı ancak bir veterinerin adresini aldık hemen oraya götürdük. koksidiyoz paraziti almış. suyuna bir ilaç katılması gerekiyormuş ancak durumu acil olduğundan ağızdan vermeye çalıştılar, içemedi bile bir yudum zorla içirdiler. deri altından serum bağladılar, sonra da sıcak uygulamaya aldılar. diğer tavşanı alıp geri döndük, küçük olan hala veterinerde. şansının çok az olduğunu söyledi veteriner. diğerine de bulaşmış (dışkısından anladık), onun da suyuna ilaç attık hemen bitirdi suyunu. 5 gün o ilaçtan atacakmışız suyuna. patilerini biraz garip sallıyor, sanıyorum parazitin belirtileri. ancak bu büyük olanın bünyesi daha güçlü gibi, umarım ilaç kullanımı sonunda sağlığına kavuşur. küçük tavşanım da umarım sağlıklı bir şekilde evine geri döner. bütün bunlar tavşanların yetiştirildiği çiftliklerde, bulundukları petshoplardaki koşullardan kaynaklanıyor. keşke insanlar biraz daha duyarlı olabilse.. ayağındaki kabuk için de muhtemelen birşey değildir dedi ancak yine de mantar pomatı sürmemizi önerdi. yardımınız için çok çok teşekkür ederim...

img

brynt24

ÖZEL MESAJ

küçük tavşanımı dün gece kaybettik. büyük olanının durumu dün ve bu sabah iyiydi ancak az önce kötüleşti, veterinere götürdük. o küçük, masum hayvanları bu durumlara düşürenler kendilerinden utanmalı. o kadar masum bakıyorlar ki gözlerinizin önünde eriyip gitmesini izlemek çok zor. umarım kimsenin başına böyle bir durum gelmez...

img

brynt24

ÖZEL MESAJ

Başınız saolsun, umarım büyük olan sağlığına kavuşur. Üzüntünüzü tüm içtenliğimizle paylaşıyoruz. Ve çok üzülerek söylüyorumki, bu gibi durumlara neden olan kişiler her zaman varlıklarını sürdürücek. Onları paramakinası olarak görüp yaşam haklarını hiçe sayan insanlar, bilinçsiz insanların masumca besledikleri hayvan sevgilerinden aldıkları nemalarla haraketlerine devam edicekler. Ama bilinçli insanların sayısı arttıkça bu durumlarla daha az karşılaşıcağız. Bu sürecin bedelini önce o dünya güzeli canlıların hayatlarıyla, biz hayvan severlerin kırılan kalpleriyle ödiyecek olaması her zaman içimizi burkacak. Tekrar başınız saolsun...

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ