Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

YUMAK&MAYONEZ VE SORULARIM...

Akvaryumum biraz küçük ama idare ederler.Filtre,ısıtıcı felan vr.Kuru bölge ve uvb de 1 haftaya gelir.Kaplumbağalarımın gözleri parlak ve canlı.Biri 8 biri 2 cm.Önceden ölüm fanusunda bakıyordum 8 cm olanı.2 cm olan ise 1 ay oldu alalı.Çok küçük.Ne atsam yiyorlar.Turtle stick atıyorum çünkü burası küçük bir şehir olduğu için kaliteli bir yem bulmak imkansız ama internetten alacağım.Şimdi bir sorun var ama;mayonez(8cm)çok yiyor,çok hareketli ama derisi yaklaşık 2.5 haftadır dökülüyor.Benim bildiğim deri dökümü en fazla 1 hafta oluyor.Ek besin olarak da salçasız,yağsız,ketçapsız haşlanmış makarna,elma,portakal(senede1),et,pişmiş patates(sevmediler),kraker,muz,karides atamıyorum çünkü;kırşehirde henüz karides yok.Ama bu saydıklarımdan çok az atıyorum ve nadir atıyorum.Zaten yeni yeni atmaya başladım.Filtre iyi çekemiyor.Zaten 1-2 sene sonra genişçe bir akvaryum ve güçlü bir motor alacağım.Ama dediğim gibi deri dökümüne yardım edrseniz çok mutlu olacağım..

Rumeysa, aşşağıda ki Linki tıklarsan kabuk değişimiyle ilgili tüm bilgileri bulabilirsin. http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=75252 Ayrıca kabuk değişiminin iki haftaya yayılması sorun değil, daha uzun zamana bile yayılabilir. Endişelenmene gerek yok yani :) Yemeklerin konusunda düzenleme yapmamız gerek. Şöyle yapalım mı, beslenme için de aşşağıdaki linke girip güzelce bir oku. Sonra o Başlık altına senin kaplumbağalar için bir beslenme programı hazırla, biz onun üstünden düzeltmeleri yapalım. O başlık içinde verebileceğimiz ve veremeyeceğimiz besinler de yazılı. Ek besinleri de o bilgileri dikkatte alarak hazırlarsan süper olur. http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=53561 Görüşmek üzere :)

img

marti

14 yıl 7 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Rümeysa`cığım öncelikle seni tebrik etmek istiyorum. Bu küçük yaşında sana muhtaç olan canlılara iyi bakmak için bu kadar çabalaman çok hoş. *Gelelim sorularına; *Akvaryumun var şimdilik yeter,ancak kuru bölge işini en kısa zamanda halletmelisin. Bir de su yüksekliği kaplumbağa boyunun en az bir buçuk katı olmalı.Tabii su yüksek olunca kuru bölge de dinlenmeleri için şart. *Bir de gözden kaçırdığımız birşey var; sana bu şartlarda UVB`den önce kuru bölge üzerine koyacağın bir ısıtıcı lamba lazım. Çünkü UVB lamba güneşi taklit ederek kaplumbağalara gerekli vitaminleri verir, eğer kaplumbağalarını günde yarım saat kadar güneşlendirme imkanın varsa UVB lambaya şimdilik gerek yok. ancak kuru bölge üzerine bir ısıtıcı lamba şart. Bunun için bir masa lambasına 40 watt`lık soft ampul takarak kuru bölge üzerine 15 cm. kadar yukarıda olacak şekilde yerleştirmen yeterli.(bunları nasıl yapacağını forumdaki resimleri inceleyerek öğrenebilirsin.) *Isıtıcın 26-28 derece olmalı ve filtreni de 24 saat açık tutmalısın. Ancak filtre çalışsa bile akvaryum suyunu 15-20 günde bir değiştirmelisin. Akvaryumdaki ılık sudan bir kaba alıp içine kaplumbağalarını koyarsın, akvaryumu yıkayıp tercihen dinlenmiş su koyar, ısıtıcıyı takıp su ılındıktan sonra kaplumbağalarını içine geri koyabilirsin. *Beslenme hakkında martı gerekli bilgileri vermiş. Başlıkları iyice incele,kendine uygun bir beslenme planı oluştur. Ama senden bir ricam var bilgisayar başında epey fazla vakit geçiriyorsun, bunu söylemek bana düşmez, kaplumbağalarını sevmen de çok güzel ancak lütfen derslerini ve okulunu ihmal etme. Yaşından da anladığım kadarıyla 8. sınıfta olmalısın, geleceğin ve seçeceğin meslek üzerinde yoğunlaşırsan çok sevinirim. Bu günler senin için çok önemli... Kendine iyibak canım görüşürüz...

img

asegul07

14 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Herşey için çok teşekkür ederim.Bu arada asegül abla ben günde 10 dkk oturuyorum pc`ye :))ayrıca Kırşehir`in en iyi okuluna gidiyorum ve sbs puanım 475 felan...Fen Lisesi tutuyor.

Bn 7. sınıftayım :)))

Offf süpersin. Oğlum 8. sınıfta ama puanları seninkinden daha düşük. İnşallah böyle devam edersin. Ben bu kadar çok mesaj yazdığını görünce herhalde hiç dersi yok bu kızın dedimdi:D Neyse kapluşlarına ve kendine iyi bak, bir sorunun olursa biz buradayız.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ