Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

ya nolur yardım

benim öğrenmem gereken şeyler var dişi olan kaplumbağam yani şukufe çok yavaşladı eskiden çok hızlıydı yem yiyo ama sürekli kayanın altına saklanıyo ve çok uyuşuk. erkek yani hıdır çok hızı o milli felaket geçen kabından çıkmış ve baya bi yüksekten atlamış şaşkına döndüm ama bişeyi yok ii . sizce şukufe yumurtlıycak olabilirmi bunlar nasıl çiftleşiyo nezamanlar yumurtuyo kaçtane ya biliyorum çok soru sordum ama nekadar süre dışarda yürütmeliyim güneşte kaç saat tutmalıyım nolur bi, cvp

img

pita

19 yıl 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm pita, hoşgeldin ve iyi ki geldin. anladığım kadarıyla şu an ciddi bir sorunun var, yok ise de olacak. öncelikle sana nasıl bir ortam sağlaman gerektiğini yazacağım. 1. kapluşları o kapta sakın besleme. yaşlarını ve cinslerini bilmiyorum ancak yavru ve kırmızı yanak olduklarını tahmin ediyorum. onlara bir akvaryum alman gerekecek. almazsan eğer ölmeden büyüyebilirlerse o kaptan kaçıp evde kaybolacak veya düşecek ve öleceklerdir. hadi kaptan kurtulamadılar diyelim su soğuk olduğu için üşümekten hasta olacaklar ve yine öleceklerdir. yani bir akvaryum almak şart. 2. suyun sıcaklığının kırmızı yanak su kaplumbağası için 28 derecede sabit olması lazım. yani arada bir ılık su koymak işe yaramaz. suyu sabit tutabilmek için ısıtıcı alman gerekir. bu ısıtıcılar yaklaşık 10 ytl. akvaryum için ise bilemiyorum 50-70 arası olabilir. 3. suyun temiz kalması için filtre alman gerekecek. resun marka küçük filtreler (şelaleli olanlar ) 12 ytl. böylece su hem görüntü hem de koku olarak temiz kalacaktır. ancak haftada bir yine suyunu değiştirmen gerekir. değiştirme tam değil suyun %75''i şeklinde olur ki bir takım yararlı bakteriler suda kalsın. 4. kırmızı yanak su kaplumbağaların ortalama ömrü 20-25 yıldır. dolayısıyla bundan önce ölmeleri bizlerin onlara iyi bakamadığımız için olur ki, petshopta duyduğun hiçbirşeye inanma. sadece burada yazılanlara inan:) (yanılıyor muyum arkadaşlar) 5. beslenme şekilleri ile ilgili olarak yukarıda eski forumlar arşiv bölümünde bir çok başlık var. tarih sırasına göre tararsan beslenme ile ilgili yazılar bulacaksın. 6. bunun yanında akvaryuma bir de üzerine rahatça çıkıp kuruyabilecekleri ve yorulduklarında tutunabilecekleri bir kaya koyman lazım. suyun derinliğini de kabuklarının genişliği kadar yapsan yeterli şimdilik. yukarıda yazdıklarım gözünü korkutmasın. ilk başta biraz masraf yapacaksın ama artık bu kapluşları aldığına göre sorumluluğunu da taşıman gerek. sen bunları bir yap, devam bilgileri sağlarız. kim demiş bunların bakımı kolay diye... ama sana yine de kolay gelsin.

img

momo

19 yıl 3 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

öncelikle hoşgeldin.bence kaplumbağalarının yavaşlamasından o kadar korkma.kabukları büyüdükçe hızı da yawaşlıyacaktır.fakat sana tavsiyem onlara bi akwaryum al

img

erdoğan

19 yıl 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ