Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Yardım!!

3 hafta önce falan bi kaplumbağa aldım her şey normaldi bi tek yemini bezen tam olarak yiyodu bazen hiç dokunmuyodu.. fakat dün farkettim ki kaplumbağamın kapuğunun yanlarında yumuşama var yani hafif dokununca kabuğa oynuyo kabuk yumuşaması mı var kaplumbağamda??

img

nergz

14 yıl 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Singapur kaplumbağası denilen su kaplumbağasından bahsediyosan eğer.Çok ufak oldukları için henüz biraz yumuşak olmaları normal sayılır.Yanları,yani üst kabuğu ve alt kabugu arası baglantı kısmı diger yanlarından daha fazla yumusak olur..Cok kafana takılırsa bu durum, kabuk sertleştirici jeller var ve Kalsiyum destegi yapabilirsin

img

bksamsul

14 yıl 7 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Siteyi iyice incelersen bakım koşullarını ve kabuk sertleştirici kullanmaman gerektiğini öğrenebilirsin. Lütfen önce öncelikli mesajları oku ve eğer bakım koşulların iyi değilse elinden geldiği kadar iyileştirmeye çalış. Unutma su kaplumbağaları hassas hayvanlardır ve pet shopçuların anlattıkları gibi bakılamazlar. Pek çok kişinin teraryum hazırlamak işlerine gelmiyor ama yazık ki doğru olan bu.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet ondan bahsediyorum.. yani önemli bişeyi yok dimi? peki kabuk sertleştirici kullanmazsam koşullarıı iyileştirince o kabuğu normalleşicek mi?? bide böyle kabuğunun üzerinde ayaklarında kuyruğunda falan sümüksü bişeyler oluşuyo aldığım yere sordum suyundandır falan diyip geçiştirdi suyundan mı başka bi nedeni var mı onun??

img

nergz

14 yıl 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bi de şimdi baktım başka yerinde var mı öyle bişey diye alt kabuğunun ortasında da var öyle bi yumuşkalık. bn sitede okudum bakım koşullarını iyi değil onu iyileştircem onun dışında yapmam gereken farklı bişey var mı? veterinere götüriyim mi yoksa önemli değil mi?

img

nergz

14 yıl 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bakım koşullarını yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz. http://hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=55432 Ya da istersen önce bu linki incele, resimlerde neler yapman gerektiği açıkça anlatılmış. Maalesef pek çok kişi ölüm fanuslarında su kaplumbağalarına bakabileceklerini zannediyor. Eğer yeterince zamanın, sevgin ve ilgin varsa iyileşeceğinden şüphen olmasın. Tekrar söylüyorum, kabuk sertleştirici kullanman doğru değil. Gerekli şartlar oluştuğunda vitamin desteğiyle de kabuklarını sağlıklı bir hale getirebilirsin.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

inceledim linki koşullar hakkında bilgi verilmiş onları uygulycam en kısa zamanda.. fakat söylediğim sorunlarla ilgili bilgi göremedim.

img

nergz

14 yıl 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kabuk yumuşaması, vitamin eksikliği, kötü bakım koşulları, ve gün ışığı eksikliğinden olabilir. Gerekli koşullar sağlandıktan sonra suyuna vitamin, haşladığınız yumurtanın suyu ve ezilmiş yumurta kabukları ekleyerek ve bol bol güneşlendirerek kabuk yumuşamasının önüne geçilebilir.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

tamam teşekkür ederim..

img

nergz

14 yıl 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ