Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

acilll kaplumbağam hareketsiz yemek yemiyor

5 yaşında kara kaplumbağam var 4 gün öncesine kadar iyiydi. pazar cumadan itibaren yemek yememeye başladı az bir şey su içiyordu. kabuğunun yumuşadığını farkettim kabuğunda kırmızılıklar oluşuyor. pazartesi veterinere götürdüm iki tane ilaç verdi suyuna kat içir dedi. o gün verdim ilacı içti gözlerini açarak. ertesi gün içiremedim. saat 4 sıralarında gözlerini kapadı hareketsiz kaldı. sonra yaşadığı yerde kırmızı bir sıvı gördüm. kabuğunun bacağını inceledim ama bi kesik kırık göremedim. bu gün tekrar veterinere götürdüm. ilacını içsin geçer dedi. ama ilacını içmiyorr. ölü gibi yatıyor yaşadığını bile anlamıyorum artık babamlar yaşıyor diyor. lütfen bilgisi olan paylaşşın ona bir şey olcak diye çok korkuyorum. çok alıştım. lütfen yardımmmmmmm

img

issel

14 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

İssel
Ne olduğunu bilemiyorum o yüzden çok kabaca öneriler yazacağım. İnşallah atlatır. Ama okuduklarımdan dolayı ümitsizim. Vücudunda bilemediğimiz iç problemler olabilir. Veteriner ne ilaç verdi onuda bilemiyorum ama kaplumbağalar sürekli su içmezler.

Ona nasıl baktığını bu konuda neler bildiğini de  şu an bilemediğim için acemiye öğüt verir gibi yazacağım.

Eğer canlıysa onu lamba ile sıcak tut. Sıcak onun metabolizmaları için iyidir. Ama dikkat sıcak tutucam derken aşırı ısınmasına yol açma yoksa kesin ölür. 40 watt normal ampul 25 cm yükseklikten yeterlidir. Yarım saat sonra elinle bakarsın çok ısınmışsa lambayı biraz yükseltirsin.Hava sıcaklığıda önemli tabi ben genel konuşuyorum sen ayarlarsın artık.

Açılırsa ona SERA PROFESYONEL OTÇUL SÜRÜNGEN (herbivor) yemi al. Salatalık , karahindiba gibi değişik ve istek duyacağı yeşillikler ver. Arasıra yemeklerine DEVİT 3 damlat , kalsiyum almasına dikkat et , sabah ve akşam hafif güneşe çıkar.

Geçmiş olsun , miniğin kurtulmasını diliyorum.

img

frozen

18 yıl 4 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bendede var karakaplumbagası umarım boylee bır aksılıkle karsılasmam ınan senın adına cok üzüldüm issel :(((( çokkkk gecmıs olsun durum unu burada yazarsan sevınırım aklım kalcak :(( haber alamazsamm

img

53gfb

14 yıl 10 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ