Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

ACİL YARDIM! ÇOK ÖNEMLİ!

Badem sanırım bir yerden düşmüş annem düşmedi diyor ama biraz önce farkettim, batamıyordu. Yem de yemedi. İncelediğimde gördüm. Alt kabukta çatlak var ve içerden kanamış olmalıki çatlak kanlı. Başka yerden kanayan birşey yok. Alt kabuklarını da degisiyordu. Yer yer kalkıktı. Ama çatlağın içinde kan var akvaryumun içinde kan yok. nolur yardım edin. ne yapabilirim. Sudan çıkarayım mı? iç kanama mı var? yapabileceğim birşey olsun lütfen! NOLUR ACELE CEVAP YAZIN!

img

marti

14 yıl 7 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BİRAZ DAHA SAKİNLEŞTİM. durum hakkında ayrıntılı bilgi yazayım. çatlak sag kol tarafında. 3 santim uzunluğunda çaprazlamasına. Kalkık kabuklardan alta baktım. Alattakide çatlak ve çatlağın içi kanli. Çizgi şeklinde catlak boyu kan var. Ama silince bulaşmıyır. Kabuğun alt kısmı komple pembemsi. Ama kanama olmuş ondan mı pembe çok ayırt edemedim. Biraz önce elime çişini yaptı. İdrarda kan yok. Pırıl pırıldı idrarı. Teninde kan veya sıyrık yok. Yaptığım araştırmalarla yaptıklarım: Hemen başka kaba aldım. çatlak üzerine antibiyotikli pomad sürdüm. suyuna bol antibiyotik damlattım. Papatya suyu koydum suyuna. Suya ısıtıcı takmadım, içerde kanama varsa artırmasın diye. Üstüne masa lambası koydum. Başka ne yapmalıyım, türkçe sitelerde birşey yok. Yasdal, Frozen nolur siz ingilizce sitelerden yardim alabilirsiniz belki. Lütfen yardım edin. :((

img

marti

ÖZEL MESAJ

Martı merhaba
Geçmiş olsun  önce telaşlanma zaten olan olmuş. Benim sağlık konularında hiç tecrübem yoktur ama mantıken düşünebiliriz. Sakin kafa bir daha kontrol et.
Önce düşüp düşmediğine kesinlik kazandırman lazım. Düşmediyse konu değişir çünkü. Çatlak (eğer varsa ) tam olarak nerde? Kan olduğuna eminmisin ? Eğer çok gerekliyse batticon gibi bir antiseptik solusyon ile ile çatlağı temizleyebilirsin. İç kanama olduğunu  sanmıyorum. Ama görmeden sadece okuyarak birşey söylemekte zor. Kuru bölgesinde yatsın bu gece başka yapılabilecek birşey yok zaten.

img

frozen

18 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben cümlelerimi nasıl kurayım diye mesaj sayfasında düşünüp taşınırken sen birşeyler daha yazmışsın :) Bende bilmeden mesajımı yollayıverdim.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

Frozen ögrendim. Balkondan aşşağı düşmüş. 3. Kattan aşşağı düşmüş. Annem gidip almış. Yürüyormuş o andada. eve getirdiğinde de kanama falan olmamış. Akvaryumda temizmiş. Ben dün akşam yem verdim. Hareketlerinde vs. hiç sorun yoktu. Yemini de yemişti dün. Bugün akşam 21 de geldim ben eve. Hareketi yavaştı. 23 gibi yem verdiğimde yemedi. O an farkettim hareketi yavaş. Ve batmıyor. Bir iki kez fındıkla denedim. Suya batmıyor. Gerisi yazdığım gibi.

img

marti

ÖZEL MESAJ

Bu arada dün öğlenden sonra düşmüş.

img

marti

ÖZEL MESAJ

Bu daha kötü oldu. Masadan düşse kabuk çatlamazdı zaten bu yüzden yanlış bir değerlendirme yapıyor olabileceğini düşünüyordum. Annem düşmedi dediğin içinde balkonundan düşmüş olabileceği aklıma gelmezdi. Yabancı forumlarda bu durumlarda şunu şunu yap denmez pek , veterinere götürün derler ama bizde hangi veteriner anlar ki bu işlerden. Malesef beklemekten başka yapabileceğin pek birşey yok. 3. kat büyük bir mesafe ve iç organlarda birşeyler olmuşda olabilir. Umarım canı çok yanmıyordur. Bunlarda temkin diye birşey yok malesef.
Geçmiş olsun.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

Senin yazın üzerine anneme üsteleyip sorduğumda öğrendim bende frozen. Tek güvendiğim nokta dün gece herşeyin yolunda olduğunu hatırlamam. Dün öğlenden sonra düşmüş. Dün gece gözüme çarpan hiçbir anormallik yoktu. İç kanama olmuş olmalı ki çatlakta kan var. En çok korkutan da batmaması. Tepkileri hala çok normal. Kafasıyla her zamanki gibi herşeye tepki veriyor. Tam hareketsiz de değil zaten. Ama batmaması, ve anatomik yere göre çatlağın akciğere yakın olması ürkütücü. Burada ( sitede ) bir veterinerin teli vardı. Hatirlarsın. Onu arayacağım yarın ilk iş. Ama iç kanama özellikle akc. kanaması ile ilgili birşeyler bulursanız lütfen yazın olur mu. Yardımların için çok teşekkürler. Umarım hep birlikte seviniriz. UMARIMMMM :((((

img

marti

ÖZEL MESAJ

Batmaması sadece batmak istemediği içinde olabilir. Mutlaka ciğerlerde sorun olduğunu göstermez. İşin aslı içerde ne olduğunu anlayabilmek için röntgen çekilmesi gerekir.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

röntgen çektirebilirimmm ben hemşireyim. Hastanede bunu yaparlar benim için harikasın frozen bizim gibi incelenecek filmde demi

img

marti

ÖZEL MESAJ