Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Çiftleşeli 17-18 gün oldu yuva yapıyor. Yalancı Gebelik mi?

Makbule ile Kamile`yi odada besliyorum. İkisi de 1-2 Mayıs gibi bir erkekle çiftleşti. Şu anda eğer hamilelerse, hamileliklerinin 17-18. günü. Dün sabahta dikkatimi çekmişti siyah olan tavşanım Kamile samanları ağzında biriktirerek sıraların altına yığmaya başladı. Bugün ise her zaman girip eşelemeyi çok sevdiği küçük bir oda var. Samanları oraya taşımaya başladı. Ne yapacağımı şaşırdım. O oda pek güneş ışığı almıyor ve karanlık orayı kapatsam mı yoksa kapısını açık bırakıp oraya yuva yapmasına izin mi versem? Bu aralar çok hırçınlaştı. Makbule`yi ısırıp tüy koparana dek kovalıyor ve kovalarken ses çıkarıyor. Sanırım öbür odanın kapısını açık bıraksam daha iyi olacak çünkü Makbule`yi kıskanmaya başladı. İşte yuva yapma videosu

http://www.facebook.com/video/video.php?v=396598808679&saved#!/video/video.php?v=396598808679

img

iskete41

14 yıl 3 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

çiftlesme basarılı olmadıysa yalancı yuva yapma, özenti olabilir tabi ama 18 gün sonra bu belirtilerin meydana cıkması gerçekten hamile olduguna isarettir. 10-12 gün icerisinde tavsanın yavrulayacaktır...

img

gokhankuscu84

18 yıl 5 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkür ederim Gökhan. İnşallah yavrular. Videoyu izlediysen samanları poşetlerin olduğu o bölüme yığıyordu, ben evde yokken samanları poşetlerin arka tarafında bulunan kapısı biraz açık dolabın içine yığmış. Orası zifiri karanlık. Ortam biraz pis ama hayvanı da rahatsız etmek istemiyorum. Yalancı gebelikse zaten 2-3 gün içinde yuva yapma faaliyeti sona erer sanırım. O zaman damat beyi tekrar 1-2 gün misafir ederim.

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

Hummalı çalışma bugün de devam ediyor. Bugün samanları o kadar uzaktan taşımasın diye yarım çuval saman koymuştum, bu sefer odadan ağzında topladığı samanları, saman dolu çuvala taşıyor. :D Diğer tavşanı yolmasın diye 1 paket pamuk parçalayıp koydum onları da taşıyor. :D

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

Bugün 24 Mayıs çiftleşmenin üzerinden 24 gün geçti. Yuva yapma faaliyeti hala devam ediyor. Bu sefer yuva yeri olarak o eşya dolu odada karanlık dolabı seçti. Samanları ve pamukları o dolabın içine taşımaya devam ediyor. Sanırım yalancı gebelik değil çünkü yalancı gebeleik olsaydı şimdiye kadar yuva yapma işini çoktan bırakırdı. Karnı hiç şiş değil ama hadi hayırlısı...

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

Makbule ile Kamile`yi çoğunuz tanıyorsunuz sanırım. Kamile`nin ağzında saman taşıyarak yuva yaptığı videoları paylaşmıştım. 1-2 Mayıs`ta çiftleşmişlerdi kızlarım konuk ettiğimiz damadımızla. Bugün 31 Mayıs doğum çok yaklaştı sanırım. Son bir haftadır artık hamile değil bunlar diyordum ama bugün okuldan gelince sıkı bir takibe aldım onları ve ikisinin karnında da yavruları hissettim ve gözlemledim. Tavşanların karnı son 2-3 günde iyice şişti. Yuva yapan siyah tavşanım Kamile yapı itibariyle de küçük bir tavşan ve karnı biraz daha az şiş. Beyaz tavşanım Makbule ise daha yapılı ve karnı çok daha fazla şiş. Kamile`nin karnındaki kıpırtıları çok net çektim ama Makbule`yi bir türlü uygun pozisyonda yakalayamadım. Onun karnında yavru sayısı daha fazla 2-3 gün gecikmeli doğuracak sanırım. Ama elle çok net hissediliyor yavrular. ARTIK HAMİLE OLDUKLARINA EMİNİM.
Şimdi Kamile`nin karnını tekmeleyen tontişleri izleyelim:
ÖZELLİKLE 1.12 ; 1,37 ve 1,57. dakikalara dikkat ediniz.
http://www.dailymotion.com/video/xdi631_tavyan-yavrulary-annelerinin-karnyn_animals

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

NİHAYET KAMİLE DOĞURDU :D Bu sabah saat 5`te büyük bir heyecanla tontişlerimin yanına gittim. Kapıyı açınca Kamile ve Makbule yem yiyordu. Kamile`nin karnına dokununca baktım ki bomboş. Hemen arama işlemlerine başladım. Tüylerini yolduğu noktalara kapı arkalarına baktım ama yok. Doğursa doğursa uzun zamandır saman taşıdığı dolabın içine doğurur dedim el feneriyle içeriye doğru bakınca tüy yığını olduğunu ve tüy yığınının kıpır kıpır olduğunu gördüm. Dünyalar benim oldu. Tabiiki içeriye hiç müdahale etmedim. O ara dışarı çıkardım tontişlerimi, biraz bahçede otladılar ama ben durabilir miyim hiç? Hemen dolabın kapısını biraz daha araladım el feneriyle baktım yuva çok iyi yavruların hiçbirini göremedim. Sayısını bilmiyorum. Hiç dokunmadım, kıpırtıları da görünce içim rahatladı. Etrafları saman dolu samanın ortası tüy yumağı dolu. Hiçbiri açıkta değil. Tavşanları içeri aldım, Kamile hemen dolabın oraya girdi. Açık kapaktan içeri girdi. Benden çekineceğini düşünerek çıktım dışarı. Sanırım şu anda emziriyor, ilk sütü veriyor. Çok mutluyum. Makbule`nin karnı hala dolu o da devamlı uzanmaya başladı 1-2 güne kalmaz o da doğurur ama onun hiçbir yuva hazırlığı yok. Tembel teneke ne olucak. Bakalım zaman ne gösterecek, yavruları hiç görememek sayılarını bilememek çok kötü ama aman rahatsız olmasınlar, nasıl olsa görürüm.

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

Kamile gece doğurmuş sabah yuva yaptığı dolabın içine bir baktım kıpır kıpır bir tüy yumağı. Çok merak ettim içine bakamadım çünkü yuva yaptığı dolap öyle bir noktada ki kapağına sıra dayalı ve kapısı tavşanın girebileceği kadar açılıyor. Neyse sabah serinliğiydi güneş yeni doğuyordu, tontişlerimi dışarı saldım bir güzel otladılar. Kamile yükünü boşaltınca sağa sola nasıl koşturuyor tahmin bile edemezsiniz. O ara Makbule`nin karnını da kontrol ettim hala kıpır kıpır ve doluydu. Onları içeri aldım. Okula gitmek için hazırlandım merakla bir daha gittim odalarına aman Yarabbi bu manzarayla karşılaştım.
http://www.dailymotion.com/video/xdiluk_tavyan-doyurmadan-once-tuylerini-yo_animals
Karnındaki tüyleri bir güzel yolmaya başlayan Makbule şaşkın halde yuva yapacak yer arıyordu ama o da uzun sürmedi Kamile`nin yuva yaptığı dolaba girdi. Pamukları oraya taşımaya başladı. Telaşla öbür dolabı açtım içine saman yığdım ama bir iki kez içine girdi içindeki samanları yavru olan dolaba taşıdı. Okul vaktim geldiği için çıktım. Geldiğimde karnı bomboştu ve kapağa daha yakın kısma doğurmuş kapağı açınca Makbule`nin yavrularıyla karşılaştım. Mükemmel bir yuva yapmış. Anlayacağınız bir günde iki kere DEDE oldum. Çok mutluyum. Allah herkese nasip etsin. Adolf haklıymışsın ikisi de aynı yere doğurdu. Ama yuvaları birbirine uzak. Çok da iyi anlaşıyorlar maşallah birbirlerini yalıyor Makbulem ve Kamilem emzirmeye de sırayla girerlerse sorun olmaz. İnşallah birbirlerini kıskanmazlar.

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

hadi bakalım gözün aydın sonunda muradına erdin...

img

gokhankuscu84

18 yıl 5 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Babanın rengi neydi ? Bu arada yavrularınız çok gzel :)

img

mertkurt_1320

14 yıl 7 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ