Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

bir soru

yaz tatiline fln çıkarken kaplumbağayı ne yapıyorsunuz ? bildiğim kadarıyla her gün beslenmesi lazım bnde 1 tane almayı düşünüyorumda...

img

asli1

13 yıl 11 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Keşke kimse yeni kaplumbağa almasa.....

img

asegul07

14 yıl 7 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

neden ki?

img

asli1

ÖZEL MESAJ

ah afedersin o yazıyı görmemiştim..:( sanırım haklısınız

img

asli1

ÖZEL MESAJ

ama yinede kablumbağayı nasıl yanınızda götürdüğünüzü merak ettim açıkcası...

img

asli1

ÖZEL MESAJ

Öncelikle sana teşekkür etmek istiyorum. Ben de dahil olmak üzere pek çok kaplumbağa sahibi kaplumbağalarını tamamen bilinçsiz bir şekilde edinip, hasta olunca veya bakım koşullarını bilmedikleri için bu gibi forumlara başvurarak çare arıyorlar. Bir kaplumbağa edinmeden sorduğun bir soru, şu veya bu şekilde senin bilinçlenmeni ve bir kaplumbağa almadan önce iki kere düşünmeni sağladıysa bu forumun da işlevini bir şekilde yerine getirmiş olması açısından sevindirici bir durum. Kaplumbağa beslemek zor ve zahmetli bir iştir. Zaman, para, en önce de sevgi gerektirir. Eğer onunla paylaşacak bir ömrü de göze alırsan (iyi bakılan bir kaplumbağa 15-20 yıl yaşayabilir ve 30-35 cm. boyutlarına ulaşabilir) tabii ki kimse senin kaplumbağa beslemeni engelleyemez. Seni bu açıdan aydınlatabildiysem ne mutlu bana. Her bir kaplumbağanın satışını engellemek, bu kanlı ticareti durdurmak için atılmış bir adımdır. İstanbul`da pazarlarda bile bu konuda hiçbir bilgisi olmayan insanlar 2-2,5 cm. boyundaki kaplumbağaları satarak onların bile bile ölmesine göz yumarak bu iş üzerinden para kazanıyorlar. Buz gibi havada hiçbir ısıtıcı olmadan büzüşerek birbirine sokulup birinin satın almasını bekleyen zavallı hayvancıkları görünce satanın üzerine atlayıp boğazını sıkasım geliyor. Bu gün pazara gideceğim. O satıcılar da oradadır büyük ihtimalle, o içler acısı görüntünün resmini çekip foruma koymayı düşünüyorum. Birine hiç düşünmeden aldığımız bir hediye veya çocuğumuzun ısrarlarına dayanamayarak bir tanesini almamız, her gün binlercesinin daha piyasaya sürülmesine neden oluyor. Biraz uzun oldu galiba ama ne yapayım kendimi tutamadım....:S

img

asegul07

14 yıl 7 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

haklısınız ben izmir de yaşıyorum ordaki kemeraltındaki hayvanların durumlarını bir görseniz bir kaya ve aşırı derecede az su koyup açık havada satıyorlar cinsiyetini bile anlayamıcak kadar bilgiszler geçenlerde cinsiyetini sorduğumda bana ``ben nerden bileyim !` diye ters cevap vermişti sanki orda ben çalışıyorum ben bilcem :@

img

asli1

ÖZEL MESAJ

Cinsiyetleri konusunda fikir yürütmek için 1-2 yaşlarına gelmeleri gerekir. Bundan önce tahmin çok zordur.

img

yasdal

18 yıl 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet ama bunu düzgüncede anlatabilirdi sonuçta...

img

asli1

ÖZEL MESAJ