Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

fatura ?

su bompası,ıstıcı,lamba gibi şeyler sürekli olarak açık kalacak ii ama bunlar elektrik faturasını çok etkilermi?

img

asli1

13 yıl 11 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tabiki bu konu biraz yanlış alaşılabilir ben işin parasında deilim işin parasında olan annem xD zaten almayı o yazıyı okuduktan sonra vaz geçtim ama kafamı bu soru çok kurçaladı nedense...

img

asli1

ÖZEL MESAJ

Pompa dediğin şey filtre olsa gerek :) Lamba günde oniki saat açık kalsa yeter. Tabii bu bir elektrik yükü getiriyor. Filtreyi hiç kapatmamak lazım, ısıtıcıyı da öyle. Ayrıca kaplumbağa bakmanın tek masrafı bu da değil. Seni korkutmak istemem ama genişçe bir akvaryum, çeşitli yemler, vitaminler de gerekiyor. Bir de kaç yaşındasın bilmiyorum ama bir süre sonra sıkılıp sıkılmayacağını da kendine sorman lazım. Günde en az bir saatini ona ayırmalı, güzel havalarda güneşlendirmeli, evden kısa bir süreliğine ayrılırken bile onun sağlığını ve bakım koşullarını ayarlamalısın. Tatile giderken küçük bir kapta yanında götürmenin mümkün olduğunu düşünüyorum. Özellikle gittiğin yer sıcaksa. (Bu bilgi onaylanmış birşey değil benim kendi fikrim.) Kısaca bir evcil hayvan edinirken çok yönlü düşünmelisin. Elektrik faturasına gelince diğer konular yanında bu ufak bir detay. Anneni üzecek kadar etkileyeceğini sanmam. Forumdaki öncelikli mesajları okuyarak ve resimlerine bakarak bir kaplumbağaya bakmak için ilk etapta neler gerektiğini ve aşağı yukarı fiyatlarını tespit edebilirsin. http://img231.imageshack.us/img231/5121/dsc02542nw2.jpg Linkini verdiğim bu resim ilk sahip olman gerekenleri özetliyor galiba. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

teşekkür ederim

img

asli1

ÖZEL MESAJ

Aslı merhaba. Kaplumbaga almadan, gelip hazırlıkları öğrenmeye çalışan biri var!!! diye Nasıl sevindim analatamam! Aslı, insanlığın ve sorumluklarını önemseyişin gerçekten hayranlık uyandırdı bende. Tanıştığımıza ve burada olmana inan çok sevindim. :) Bence araştırmaların çok iyi gidiyor, devam et. Almamaya karar vermiş olmanda ayrıca çok sevindirdi beni. Önerim şu ki, araştırmaya devam edip neyi nasıl yapacağını öğrenmen ve buna rağmen yinede çok istersen (Ki her ne kadar işkence verici yanları çok olsada, onlarla yaşamak gerçekten çok güzel), tüm sorumluluğu, uzuuun yillari hesaplayarak alabileceğine inanırsan, bu kanlı ticarete ortak olmak yerine, bakamadığı için kaplımbağasını devretmek isteyenlerden birinden devralabilirsin. İşte o zaman bir yada iki kapluşun hayatını kurtarmış olursun diye düşünüyorum. Burda olmana ve senin gibi bir taneceikte olsa üyemiz olduğu için çok mutlu oldum ve çok umutlandım! İyiki varsın :) sevgiler...

img

marti

14 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sevgili Marti.. gerçekten çok teşekkür ederim bnde burada ve sizin gibi bilinçli, hayvanları önemseyen insanların arasında olmak çok güzel..:)(bilindiği gibi ne yazıkki ülkemizde pek fazla calılara önem verilmiyor insanlara bile..) bu arada o verdiğin fikir için teşşekür ederim uygun koşulları yaratıp burda ilan vericem ama biraz uzun sürebilir..çünkü şu sıralar aşırı meşgulum yaz tatilinden sonra bu işi yapım aşamasına geçicem şimdilik bilgi edinmekle yetinmeliyim..

img

asli1

ÖZEL MESAJ

İyi yaparsın, iyi bir önçalışma ve araştırmadan sonra bir evcil hayvan sahiplenmeye yaz sonunda da gerçekten kararlı olursan projeni hayata geçirebilirsin. Takıldığın tüm konularda da bu sitenin üyeleri yardımlarını senden esirgemeyeceklerdir emin ol. Sevgiler.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gerçekten çok teşekkürler.

img

asli1

ÖZEL MESAJ