Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

PAZARDA``2``!!! (Lütfen birinciyi dikkate almayın)

Dün pazara gittik kızımla, foruma yeni katılan bir arkadaşa yazmıştım pazarda ne şartlarda hayvanlar satıldığını. Kapumbağalar, balıklar, civciv, ördek...

İnanın hallerini görünce ağlamaklı oldum. Hem de peynir ekmek gibi satıyorlar. Ufacık kaplumbağaların hemen hepsi hasta, içlerinde durdukları kaplarda su bile yok. Bunlarda niye su yok dediğimde elindeki tasla kıvırcık sular gibi bir tas su boşaltıveriyor üstüne. Bizim üzerine titrediğimiz, üşütmemek için öldüğümüz hayvancıkların!

Resimlerini çektiğimi görünce satıcı ısrarla kendisini de çekmemi istedi, ben de kıramadım(!)

Bu kapta bir damla bile su yoktu..

.      

Kabın içindeki 10 kuruşu görmüş olmalısınız. Bu da satılan kaplumbağanın boyutları hakkında bilgi verebilir.

Bunun rengi çok ilgimi çekti. Bir kabuk deformasyonu mu, yoksa doğal rengi mi anlayamadım ama kabuk yüzeyi çok mattı.

Bu zavallı civcivler de sanırım üşümekten birbirlerine sokulmuş kaderlerini bekliyorlardı.
Orada bulunduğum birkaç dk. içinde adam küçücük bir fanusta yanında "dandik" yemle bir balık ve büyük ihtimalle birkaç gün sonra ölecek minik bir kaplumbağa sattı.

Günde 10 - 15 tane satıyormuş!!!

Bu arada bizim pazarda bu tezgahlardan üç tane var.

Uzun uğraşlar sonucunda başardım galiba.... Eğer tekrar çıkmazsa ne yaparım bilmiyorum.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

--

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

ya çok acaip pazar diyince üç beş hayvan sandım bildiğin petshop gibi onlaı oraya nasıl getirio acaba sallaya sallaya arabada cık cık cık ama bir şey itiraf edim mi kahverengi kaplumbağa çok şeker rengi ama bayıldım kara kaplumbağası mı acaba rengi ona benzio

img

sevimliit

14 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

biz aslında kimseye anlatamıyoruz derdimizi.anlattıklarımız da ya kapluşlarına değer verip yaşam koşullarını öğrenmek isteyenler,ya da bilinçsizce kaplumbağa alıp hastalanınca internetin başına geçenlere.. bi satıcı niye düşünsün ki onların canını,onların tek derdi para.satın alanların %90ı da dekor,kimsenin canları tınladığı yok.

img

thedamned

14 yıl 10 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kahverengi olan da kırmızıyanak ama değişik bir türü herhalde. Nasıl karışmışsa aralarına? Yabancı sitelerde çok değişik renklerini görmüştüm ama Türkiye`de ilk defa rastlıyorum. Adamların tek derdi (diğer meyve sebze satanlar gibi) üç beş kuruş kazanmak. Satılmayıp ölenleri çöpe atarken hiçbirşey hisstemediklerine eminim. Abla çok dayanıklı bunlar ölmez diyorlar.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

Bende kaplumbağamı o şekilde almıştım. Ama bir süre sonra (1-2)ay geçince bu siteyi buldum ve de kaplumbağama akvaryum aldım.(ısıtıcı filtre dahil) suyu 6 cm kadardı akvaryumda birazdan yükselticem. Umarım artık rahat eder.

img

ttmmv

14 yıl 9 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim bulunduğum bölgedeki pazarda da böyle bir tezgah var ama en azından satıcı bu şekilde satmaya çalışmıyor. akvaryum gıbı kocaman bir fanusta. Ölçüleri neredeyse eni 45 cm boyu 2m herhalde 6 cm derinliği var. Ama yinede o kaplumbağalara üzülüyorum.

img

ttmmv

14 yıl 9 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

öncelikle merhaba... bu pazar olayına bnde çok karşıym... parzarlarn hepsnde ördek ve civciv görüorum ve bazıları ölmüş kolide yatıo oluo, diğerleri de napslan bağrıolar kurtarn bisi die ...=(..geçenlerde gene grdm neyms pembe mor civcivler..! ..aman allahm deli oldm sanki... boya ya sokup çıkartıolarms.. bn de dayanamıorm onlarn viklemesine hemen alıveriorum...

img

ceren_1

14 yıl 9 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ceren sana hak verım ama dayanamayıp alıyon ve sende ölüyor buyuk bı ıhtımal almakı satılmasın satılan urun dıye bakıp yenısını alıyorlar bende bu işe uyuz oluyom ama kesınlık le almıyom alırsam yenılerının gelcek ını bılıom şikayet edebılcek bıyer bulup sıkayet etsek daha ıyı olcak

img

53gfb

14 yıl 10 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evt çok haklısınz.. çocuk bu ördek ve civcivleri adapazarndan getirtmiş ve o gün bütün hepsini sattı ..! bnce de ilgili yerlere şikayet etmeliyiz..

img

ceren_1

14 yıl 9 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ