Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Vosvos`un Akvaryumu !!!( biraz yardım ederseniz daha mutlu olucak)

Arkadaşlar ben akvaryumu yeniden düzenlemeye karar verdim. Bna biraz yardım ederseniz memnun olurum.

img

ttmmv

14 yıl 9 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Resimleri birazdan eklemeye çalışacağım.

img

ttmmv

ÖZEL MESAJ

lutfen yardım edın

img

ttmmv

ÖZEL MESAJ

Yukarıdaki VosVos

akvaryumun genel görünüşü

Bu resimde akvaryumu tam karşısından çektim.

Kuru Bölgenin yakın görünüşü

Bu da kuru bölgemizin tam görünüşü

Arkadaşlar ben akvaryumu yaptım hazırladım elimden bu kadarı geldi.

Şimdi sıra beslenme programında

Arkadaşlar siz bilirsiniz ne vermem gerektiğini onun için ben bilgileri vereyim

Kaplumbağanın adı : Vosvos

kaplumbağanın yaşı : 1,5 ( ben beslemeye başladığımdan beri)

Kaplumbağanın ağırlığını bilmiyorum en kısa zamanda ölçüceğım

Kaplumbağanın uzunluğu Yaklaşık 6,5 cm

Şu anda verdiğim yemler

Ocean free gamarus günde 2-3 tane

stick turtle stık yem gunde 5-6 tane

img

ttmmv

ÖZEL MESAJ

Ben daha once de beslenme programi basligina yazmistim. Bana yeni konu acin yardimci olmaya calisiriz demistiniz. Ama hala bir cevap yok. Neden bana biraz yardimci olmuyorsunuz?

img

ttmmv

ÖZEL MESAJ

akvaryumun güzel ama daha güzel olabilir. örneğin o kuru alanı değiştirmem gerek. asma katlı bir kuru alanla su seviyesini 2 katına çıkartabilirsin. ayrıca filtrenin önündeki taşları çekersen daha iyi olur. beslenme programına gelirsek verdiğin ölçüler doğru ama marka yanlış. turtle stick yerine sera, tetra gibi marka kullanman gerek. mesela tetra reptomin ve sera carnivor güzel bir karışım olur. ocean free gammarusta bir sorun yok hatırladığım kadarıyla seranın gammaruslarında daha büyük gammaruslar içeriyordu. akvaryumla ilgili bir şey daha aklıma geldi. o peynir kutusunun bir yüzünü kesip küçük bir mağara yapabilirsin.

img

huleyn

16 yıl 2 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Huleyn oncelikle cevabin icin tesekkur ederim. Cevabinda peynir kutusunun bir kenarini kesip cikarirsan magara yaratabilirsin demissin ama biz daha once biz olum fanusu olarak adlandirdigimiz kabin bir kenarini kesip akvaryuma koymustuk. Bizim kaplumbaga magarasina girdi ama yem filan vericegimiz zaman magaranin icinden yemi alabilecegini sandigi icin icinde cirpinip duruyordu ve de cikamiyordumuydu yoksa cikmiyomuydu anlayamadik. Beslenme programinda da bende stick yemin pek iyi olmadigini bende biliyorum zaten yemi de akvaryumcu akvaryumu alinca vermisti. Bitince sera almayi dusunuyorum. Beslenme programinda ek besin olarak ne verebilirim? Biz ne yersek (salatalik,marul, ekmek ) veriyoruz. bunlardan ne kadar vermeliyim? Asma kuru bolge fikrini bende dusunuyorum ama simdi onu yapamiyacagim. Benim aklimda bir kuru bolge fikri var ama akvaryuma uyarmi uymaazmi bilemiyorum. dusundugum malzeme plastik.

img

ttmmv

ÖZEL MESAJ

ttmmv, öncelikle Vosvos`a kocaman sevgiler, sana da çok çok özürler :( Baslığına defalarca girdim, yazmak istedim ama inan çok kötüydüm. Bademin halini okumuşsundur.Hiç birşey yazamadım o yüzden. Yanlız bırakmak içime hiç sinmedi ama inan yazacak halde değildim. Artık mutlu ve çok huzurluyum. Keyifle yazabilirim sana. :) Öncelikle akvaryumunun derinliği çok büyük bir avantaj. Huleyne katılıyorum. Mümkün olduğunca derin tutabilirsin suyunu. Vosvos için harika olacaktır. Ama dediğin gibi biraz düzenleme yapmak şart. Plastiği, asma kuru alan dışında kullanma derim ben. Hiç sevmiyorlar ve tırmanmakta çok zor oluyor. Bende esasen asma kat önereceğim sana. Su seviyesinede çok katkısı oluyor çünkü. Ama eğer asma kat düsünmezsen en iyi önerim; taslari silikonla ( akvaryum silikonu) yapıştırarak dik, yüksek olan harika bir kuru alan yapabilirsin. Hem çok seviyorlar taş kuru alanı ( bizimkilere ben minik bi tane yapmıştım, Kabuk değiştiriyorlar diye, kaşınsınlar diye tekrar koydum, bayıla bayıla tırmanıyorlar hala) hem de taşların suda kalan kısımlarını dinlenme, uyuma alanı olarakta kullanırlar. Filtre önündeki taşları biraz uzaklaştirmak, hatta birazda sayılarını arttırıp zemine yaymak iyi olur diye düşünüyorum. O taşları ötelemekten, boğuşmaktan çok zevk alıyorlar. Yem arama yeri gibi kullanıyorlar hem. Doğal ortamlarınada uygun oluyor yani. Isıtıcının yerini çok çözemedim ama ısıtıcı filtrenin çıkış ucunun önüne denk gelirse çok iyi olur. Böylece ısınan suyu tüm akvaryuma dağıtmış oluyor. Isı farkı ortadan kalkıyor. Eğer dediğim gibi değilse yeri, düzelt derim ben. Mağarayi önemsiyorum ben. Kaçıp gizlenme ihtiyaçları her daim var çünkü. Mağara olunca hiç kabuklarının içine çekilmiyorlar. Eğer yapacağın kuru alanı, dediğim gibi taşlardan yapacak olursan, taşları yerleştirirken mağara oluşturacak şekilde yapıştırıp bu sorunuda direk halledebilirsin. Hem yüzme alanındanda tasarruf etmiş olursun. ilk zamanlar mağaradan çıkmaması normal( sıkışmaması önemli tabi) sizlere alışınca yabancı görmediği sürece girmeyecektir bile içine. Ama bir mağarası olsun ve var olduğunu o bilsin :) Beslenmeye gelince; Huleyn yazmış zaten, ben sadece eklemeleri yapacağım, Eğer elindeki yemler bitene kadar onları kullanacaksan mutlaka extra vitamin kullanmanı öneririm. Haftada bir - iki gün yemlerini vitaminle ıslatıp öyle ver. Ama asıl önerim şudur. Huleynin yazdığı mamalardan alıp, elindekileride onların içine katıp vermen. Nette en fazla 12 ytl fiyatları. Hem onlarla karıştırırsan hem vitamin kullanmak zorunda kalmazsın, hemde hiç zarar etmemiş olursun. Ara ögünleri pınar çok güzel yazmış beslenme programlarımız başlığında. Yasaklar, gereksizler çok faydalı olanlar. Hepsine bir bak, yararlılardan artık ne bulursan onu ver. Mesela ben burda faydalılardan roka bulabildim ancak. Birde karahindiba ektim. Çok kolay büyüyor. Nazlı bir bitki değil. Çokk faydalı ve çook da seviyorlar. Şİmdilik aklıma gelenler bunlar :) yine yazariz zaten yaptığın değişikliklere göre. Çook kolay gelsin sana. Görüşmek üzere. :)

img

marti

14 yıl 7 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Destan gibi olmuş benim yazı :)))) eee 2 haftadır hiç yazamayinca, birikmiş. :)) umarım okurken zorlanmaz - sıkılmazsın. :)))

img

marti

14 yıl 7 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hiç sıkılırmıyım Martı Ayrıca cevabın içinde teşekkür ederim !!!! Fındık ve Badem`ın basına gelenlerı okudum. Tekrar tekrar geçmiş olsun Fındık ve Badem`e. Bende su seviyesini yükeltmek istiyorum ama şimdi bu işi yapamayacağım. Ama yükseltme fikri aklımda. Bunun içinde Lego kullanmayı düşünüyorum. Yemek konusunda da Antalya`da Seranın mamaları hem çeşit olarak az hemde pahalı diye düşünüyorum. Ama İstanbul`da (okullar kapanınca gidiyoruz) hem Vosvosu veteriner hekim Emel BAŞARAN`a vakit bulabilirsem götürmeyi veede İstanbul`dan yem, bitki almayı düşünüyorum.

img

ttmmv

ÖZEL MESAJ