Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

tavsanin yasam alani hakkinda bir soru

selamlar foruma yeni katildim. oncelikle eski forumlar kisminda tavsanlar ile ilgili bilgi paylasimi yapan arkadaslara cok tesekkur ediyorum. uzun bir suredir tavsanlarla olmama ragmen dikkat etmedigim ne ozellikleri varmis ben yurt disinda ziraat isi ile ugrasiyorum. isimiz sebebi ilede dogayla devamli olarak ic iceyiz. ve su anda ciftliklerimizde ve merkez sektorde sirf hobi olsun diye inekten koyuna ordekten kediye yani tam bir ali babanin ciftligi mantigi ile hayvan besliyoruz. ve bu alanlarda elimizden geldigi kadar hayvanlarin dogal yasam bicimlerini olusturmaya calisiyoruz. tabiiki tavsanlarimizda var. ancak bizim tavsanlari gelen gecen besliyor, seviyor, elliyor ama nedense ne olen nede hastalanan oluyor. hatta buna karsilik populasyonlarida devamli olarak acaip sekilde (50-60 adet gibi )artiyor. ben veteriner degilim hatta hayvanlar konusunda pekte bilgili degilim ama gozlemledigim kadari ile dogal etkilerle yani gunes isigi, toprak, ruzgar ve hatta yagmur bile hayvanlarin gelisimini iyi yonde etkiliyor. boylece daha dayanikli oluyorlar buna paralel olarakta daha mutlu. neyse konuya donersek bizde su anda bu artis sebebi ile millete ''al sana tavsan'' kampanyasi ile tavsanlari dagitiyoruz. ama yinede basa cikamadik. (simdi kisirlastirin diyebilirsiniz ama bizim bir ciftlik alani oldugu icin ev gibi bir yer kisitlamamiz olmuyor. ) benim sorum su: su anda tavsanlar beton bir zeminde yarisi tamamen kapali diger yarisi acik ve bir insanin rahatca gezebilecegi yukseklikte yaklasik 20-25 metrekare alanda yasiyorlar. ancak bu hayvanciklari daha dogal ortama almak istiyoruz. fakat ciftlik icine salamiyoruzda. (kopekler saldiriyor) yeni yapacagimiz tavsanlarin yasadigi alanda ne gibi oyuncaklar olmali neler yapabiliriz? onerileriniz nelerdir?. (yer ve imkanlarimiz var) diger bir fikirde mesela kafes buyutulerek beton zemin disina cikip tabanin toprak olmasi halinde bu hayvanlar topragi kazip firar ederlermi? simdiden cevaplar icin tesekkur ediyorum selamlar

img

agirkanli

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

agırkanlı bana mail atabilirsen sana böyle bir açık tavşan alanı fotoğrafları gönderebilirim.Fotoğraflardan böylebir alanın nasıl kurulabileceğini görürsün. [email protected]

img

angoravet

19 yıl 4 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ