Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kaplumbağam Balon Gibi Şişti ... Acil Yardım Lütfen!!!...

Merhaba. 7 senedir beslediğim kaplumbağam obez oldu sanırım kabuğundan taşan etleri konusunda yardımınız gerekli. Ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.

img

zıyco

13 yıl 9 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ziyco, Bize kaplumbaganın beslenme programını yazman gerek. Kaç yaşında? Boyu kaç cm? Klosu kaç? neyle besliyorsun ( markalarıyla mümkünse )? Ne sıklıkla? ( kaç öğün, haftada kaç gün vs)? Ne kadar? ( miktar olarak, kafası kadar, çay kaşığı kadar gibi ) Bunlara cevap verirsen yardımcı olmaya çalışırız.

img

marti

14 yıl 6 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yaklaşık 7-8 senedir besliyorum küçücüktü aldığımda yaşı da bu civarda dır. eni 8 cm boyu (kuyruk, baş dahil) 15 cm. kilosunu bilmiyorum ama 250 gr civarıdır. şu an yeni alınmış bi yem var ``Sanyu Turtle stick`` bundan fazla verilmemiş, önceden verdiğim yemin markasını hatırlamıyorum.Annem gün aşırı kafası kadar kıyma ve arada sırada meyve veriyormuş. Tedavi imkanı varmı? Veterinere götürmelimiyim?

img

zıyco

ÖZEL MESAJ

ne ile beslediğini bilmiyor musun gerçekten? aileden başka biri bakıyorsa martinin sorduğu soruları onlara sormalısın.. sanyu vasat bir yem,ama kaplumbağanı obez yapmaz. bence hiç bir yem obez yapmaz çünkü doyduktan sonra yemiyorlar,sebep muhtemelen sık ve aşırı verilen kıyma ya da diğer et ürünleridir. tavsiyem sıkı bir diyete sokman. besleme sıklığını ve yem miktarını azaltmalısın,et,kıyma vb. vermemelisin. aslında veterinere gitsen daha iyi olur senin ve kaplumbağanın adına..

img

thedamned

14 yıl 10 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkür ederim. Şu an büyük bi akvaryuma koydum ve boyunun iki katı su var.Su dan çıkması için de kumdan kara yaptım ama çok az hareket ediyor. Kaç günde bir ne kadar yem vermeliyim?

img

zıyco

ÖZEL MESAJ

bence veterinere gitmene gerek yok tabi en iyisini yine veteriner bilir ama benim kaplumbağamda aynı olayı yaşadı onu ben iyileştirdim yemeğini biraz azaltarak onu eski haline döndürebilirsin benim kapluşum senin ki gibi kıyma meyve gibi şeyler yemiyo sadece sanyu turtle stick ve gammarus karides yemiyle besleniyo yemini azaltarak eski haline döndürebilirsin

img

beril1925

13 yıl 11 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Erişkin kaplumbağalar etçil beslenmemelidir. Kıyma vermek genç dönemde iken de tavsiye edilmez. Et vermeyi kesiniz. Beslenmelerini 2 günde bir 10 dakikada yiyebildikleri kadar seviyesine düşürün. Yemeklerini ayrı bir kapta verip 10 dk sonra onları yerlerine albilirsiniz. (kara hindiba, fesleğen türü bitkiler ve meyve verebilirsiniz. )

img

yasdal

18 yıl 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ziyco Merhaba yeniden, Ben erişkin kaplumbağa besleyen arkadaşlardan cevap bekledim. Daha doğru olur, hata yapmayayım diye. Beslenme konusunda kurman gereken düzen aynen Yasdal`ın yazdığı düzen. Tamamiyle bitkisel beslenmeye dönmek zorundasin. Ama bunu sağlaman kesinlkle çok zor olacaktır. Drençli olman gerek. Mamadan bitkiye geçiş süreci çok sancılıdır. İnatla yemek istemeyeceklerdir. Seninde onlardan daha inatçı olman gerek. Zaten obez olduğu için Geçis sürecinde aç kalmasından ( bence ) korkmana gerek yok. İnat et ve bitkiye geçir. Şunuda belirtmeliyim, 8 yaş ve kuyruktan başa kadar 15 cm. Kaplumbağan sadece yağ almıs, yeterince büyüyememis. Bu da demektirki kaplumbağanın eksik bırakılmış ciddi ihtiyaçları var. Bana kalırsa bilinçlenebildiğin için kaplumbağanın tüm sorumluluğunu artık almalı, gerekli koşulları ve bakım ihtiyaçlarını da eksiksiz yerine getirmelisin. Akavaryum içi gerekli olanlar, güneşlenme, vitamnin destegi vs. Dikkate alacagına ve bundan sonrasında daha iyi koşullarda, daha sağlıklı yaşamasını sağlayacağına inanıyorum. Görüşmek üzere. :)

img

marti

14 yıl 6 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bilgileriniz için teşekkür ederim elimden geleni yapıyorum biraz daha hareketlendi fazla kiloları da vereceğiz inşallah :))

img

zıyco

ÖZEL MESAJ

Merhaba kara kaplumbagam var gunde kac saat uva b lambasina tutmaliyim. Sadece roka kivircik salatilik yiyor. Başka ne vermeliyim? Bir de gunde üç kez idrarini cikariyor arada beyaz sivi geliyor bu nedendir? Son olarak, vitamin damla olarak ne önerirsiniz? Tesekkurler🙏

img

nilbozart

3 yıl 2 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ