Yazan Mesaj
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 12:10:25        Mesaj Id : 278543   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Sevgili Kanatlısever dostlar; Çok yakın bir arkadaşımı sonsuzluğa uğurlamak için istanbula gitmek zorumda kaldım. Bu nedenle serema konusunda yazacaklarıma ara verdim. Döndüm baktım ki başlık kaybolmuş gitmiş... Bu nedenle yeniden bir başlık attım. Umarım yardımcı olurum. öncelikle derlediğim bilgileri sizinle paylaşayım, sonra da kendi serüvenimi ve deneyimlerimi anlatırım. (bu geçen süre aslında iyi oldu bir nezaket adımı bekliyordum ! ama olmadı. sağlık olsun.)
Ankara
Esenboğa Beldesi
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 12:20:35        Mesaj Id : 278544   Cevap ver    Bu mesajı bildir

kardeş arkadaşına üzüldüm Allah rahmeteylesin
İstanbul
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 12:37:57        Mesaj Id : 278545   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Serdar Bey Başınız sağolsun , ölümlü dünya hepimiz sırasıyla gideceğiz Yüce Allah geride kalanlara sabır versin , Dostunuzada Rahmet elyesin mekanı cennet olsun
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 12:46:40        Mesaj Id : 278546   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Öncelikle aktaracağım bilgilerin kaynağının Kuzey Amerika kaynaklı olduğunu belirtmek isterim. Serema standartı konusunda tartışmalar sürüp gitmektedir. SEREMA kuzey Amerikaya ilk olarak Kim Theodore tarafından 2001 de malezyadan ithal edilmiştir. Yine aynı yıl Jerry Schexnayder tarafından aynı ülkeden büyük bir parti olarak; 35 horoz ve 100 tavuk; olarak ithalat yapılmıştır. Bu yıllarda malezya seraması olarak söz edilmiştir. 2002 de Serema Kuzey Amerika Konseyi (SCNA) organizasyonda standartlar oluşturuldu. "American Serema" Ama hala kafalar karışıktır. Çünkü...
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 13:04:01        Mesaj Id : 278547   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Bu tavuğun (tabiki horoz`unda) kökeni Malezya`dır. Kendi memleketinde birkaç şekilde guruplandırılmaktadır. Bu alıntıyı; "AMERICAN SERAMA / MALAYSIAN SERAMA By J.P. Lawrence and B. Fuller" tarafından yazılan bir makaleden aldım. Öyle görünüyorki Malezya Seraması ve Amerikan Seramasının ne oldukları konusunda bazı karışıklıklar var. Bu makalenin amacı da Serama hakkında bu detayların ne anlama geldiğini anlaşılmasında yardımcı olmaktır. Malezyada, bu süs tavuğuna AYAM SERAMA olarak isimlendirilir. Bu isim altında, Malezyalıların kendi tavuklarını tanımlamak için kullandıklari birkaç farklı nitelemeleri vardır. Bu nitelemeler (adlandırmalar) çok yaygın olmamak kaydı ile ince (slim), Elma (apple), Top (Ball) ve Ejderha (Dragons)dır. Bu tanımlamalar her biri net bir şekilde onlara farklı bir bakıştır. Bu Malezya Ayam Serama ile aşina olunmayan tipler için, bahsedilen her bir tipi kısaca aşağıdaki gibi tariflendirilebilir: (SLİM) INCE: Ince görünümlü olan nispeten zayıf, incecik bir tavuktur ve küçük bir göğüs yapısı vardır, bir silindirin içine kolayca girebilecek gibi görünür. (BALL) TOP: Top olanlar görünüşte oldukça yuvarlaklardır. Bacakları kısa ve kanatları dik durmaz fakat 45 dereceye veya daha azına yakındır. Göğüs yapıları geniştir. (APPLE) ELMA: Elma görünümlü olanın göğüs yapısı daha geniş ve aşağıdadır ve bacakları orta uzunluktadır. (DRAGON) EJDERHA: en büyük seramalardır. Kafasını genelde geriye doğru çok geride tutar ve bazı larında gögüs kafadan daha yukarda kalır. Kanatlarını dikey olarak tutar ve bacakları orta ile uzun uzunluk arasındadır
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 13:28:14        Mesaj Id : 278548   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Başınız sağolsun Serdar Bey. Keşke gelmişken bizede uğrasaydınız, tanışmış görüşmüş olurduk. Yazılarla ifade edilemeyen pek çok şey yüzyüze çok daha rahat anlaşılırdı. Tekrar başınız sağolsun Allah (c.c) sabırlar ihsan eylesin.
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 13:28:49        Mesaj Id : 278549   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Daha öncede belirttiğim gibi; SERAMA Kuzey Amerika Konseyi (SCNA) Organizasyonda standartlar oluşturuldu. Bu terminolojide AMERICAN SERAMA`ların geldiği noktadır. American Serama, Seramanın geldiği yeri ifade etmez fakat tipini ifade eder. SCNA kurucuları standartın Elma ve Ince tip olan 2 tipin birleşiminden oluştuğunu yazarlar. ELMA-INCE tip Serama ifadesi kafa karışıklığına yol açtığı için SCNA da bu tipin AMERICAN SEARAMA olarak adlandırılmasını kararlaştırmıştır. American Serama terimi oluştuğundan beri Amerikada Malezya Seraması ifadesi oluşmuştur. Malezya Seraması Amerikan Sramasına benzer fakat daha uzun bacak, uzun kanat boyu olan daha çok INCE ve TOP cinslerinin birleşiminden oluşan kuşu ifade eder. Bu kuşların standartları içerisinde sadece tiplerinin farklılık yarattığını görmüşsünüzdür. SCNA Standardı halen A,B ve C klasını kabul etmektedir ve diğer standartlar basitce A ve B klaslarını kabul etmektedirler. SCNA halen 3 klasmanı kabul ediyor, çünkü ileride ortaya çıkabilecek, misal "Micro A" gibi bir klasmanı da göz önüne alıyor. Tersine, C klası dışında çok büyük miktarda Serama yetiştirmeyi de teşvik edilmedi ve engellendi. Daha önce belirtildiği gibi, Amerikan Serama henüz büyüme/gelişme döneminde ve tüm genetik durumu standartlarımıza en fazla uyan tavuğu oluşturmak için atılan adımlar olarak görünmektedir. Yukarda belirtilen klaslar şu anki genetik duruma göre en çok uyan standartlardır. SCNA klas boyutlarını mümkün olduğunca azaltacaktır ki APA ve ABA da nihai kabulune hazırlayabilsin.
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 13:38:34        Mesaj Id : 278550   Cevap ver    Bu mesajı bildir

bütün başsalığı dileklerine teşekkür ederim. hayatın bir parçasıdır sonsuzluğa göç. bizim yaşlardakiler için de çok da doğaldır. sn kemal bey evet bir gün bende sizlerle tanışmak isterim. ama ilk yazdığım gibi bir nezaket bekliyorum. Ömer beyle yaptığımız telefon konuşmasında aramızda hiçbir sorun olmadığını karşılıklı onayladık. kaldı adım atmaya. sağlıkla kalın
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 14:57:42        Mesaj Id : 278551   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Amerikan seraması standartı;


HOROZ;

İBİK;  Tek, orta boy, başta sert ve düzenli bir şekilde, düz ve dik, beşli düzenli olarak ve ayrı ayrı şekilde tırtıklı, orta noktalar küreğin genişliği ile aynı uzunlukta, orta derecede bükülmüş, kürek başın arkasında iyice uzanmalı.

GAGA;  Kuvvetli, kalın, ve iyice kıvrık

YÜZ;  Küçük, tombul(yuvarlak), biçimli , kırışıklık veya kıvrımlardan uzak
Gözler: Yuvarlak, dikkat çekici.
İbikler: orta boy, yuvarlak, biçimli, kırışıklık veya kıvrımlardan uzak.
Kulak memeleri: Küçük, oval, başa yakınca yerleşmiş.
Baş: Küçük, kabardığında geride taşınır.
Boyun: Orta uzunlukta, göğüs kısmını gösterecek şekilde geriye doğru bükük, kalın, omuzlardan başa zarafetle incelir.
boynundaki uzun ve ince tüyler : Gür, boynun önünden doğal olarak akar her iki omuzu en arkada örtmek için uzanır.

Arka kısım: Aşırı derecede kısa, geniş, profilde boyun ve dikey şekildeki kuyrukla V şeklinde biçimlenmiş.

Kuyruk örtüsü (kuşlak, sele))(Tail Coverts & Saddle) : Ufakça kıvrık, karın üstünde ve arkayi kaplayan kısımda kılıç şeklinde, genişçe yayılmış, kuyruk ve daha küçük orak kaplanmış.


Kuyruk: Orta ölçüde uzun ve dik, dik bir konumda neredeyse başın arkasına temas kuracak şekilde taşınır.
Ana kuyruk: Tüyler geniş, düzenli olarak üst üste istiflenerek orta ölçüde yayılmış, başın üstünden ‘’A’’ şeklinde dikilmiş görünümde yükselir.
Ana orak tüyler: Ortadan uzuna yakın, kuvvetli, sert, geniş kılıç-şekilli ufakça kıvrık.

Küçük orak: İyi-yayılmış, orta uzunlukta hafifçe dik, kılıç-şekilli orak tüyleri kuşlakla kaplanmış

Kuşlak (kuyruk örtüsü) Gür, çok geniş olmakta, kuyruktan yukarıya dökülür.
Kanatlar: Büyük, uzun, kıvrığa yakın, dikey olarak yere tam değmeden taşınır.

Omuzlar ve önler: Çıkık, boynundaki tüylerle hafifçe gizlenmiş.


Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 15:02:33        Mesaj Id : 278552   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Dostlar düzenlemeden yarıda kesildi devam ediyorum; Örtüler Geniş tüyler, karşılıklı iki ayrı bar kanatlarla çaprazlama dizilmiş. Göğüs: Yüksek ölçüde kalkmış, iyi gelişmiş, kalın, gaga noktasından çekilen dikey çizginin görünür bir şekilde ötesine taşınmış, geniş, ve iyice yuvarlak, baştan boyuna ve göğse- 'S' şeklinde profil. Bacaklar & ayak parmakları; Bacaklar-ortalama uzunlukta, genişçe yerleşmiş, eğmeden veya dizlerini vurmadan birbirlerine paralel, iyi orantılı halde.Ayak parmakları: Dört adet, düz, iyice ve düzenli bir şekilde yayılmış, eşit olacak ölçülerde Baldırlar: Kısa, düzgün, yuvarlak, düzenli bir şekilde Görünüş: Küçük, geniş, sıkı, aktif, evcil, heybetli duruş.
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 15:13:02        Mesaj Id : 278553   Cevap ver    Bu mesajı bildir

TAVUK

İBİK:, Tek, küçük boy, başta sert ve düzenli bir şekilde, düz ve dik, beşli düzenli olarak ve ayrı ayrı şekilde tırtıklı, orta noktalar küreğin genişliği ile aynı uzunlukta, orta derecede bükülmüş, kürek başın arkasında iyice uzanmalı.

Yüz: Küçük, tombul(yuvarlak), düzgün, biçimli , kırışıklık veya kıvrımlardan uzak.

Gözler: Yuvarlak, dikkat çekici.

İbikler: küçük boy, yuvarlak, biçimli, kırışıklık veya kıvrımlardan uzak.

Kulak memeleri: Küçük, oval, başa yakınca yerleşmiş.

Baş: Küçük, kabardığında geride taşınır.

Boyun: Orta uzunlukta, göğüs kısmını gösterecek şekilde geriye doğru bükük, kalın, omuzlardan başa zarafetle incelir.

Tüy: Gür, boynun önünden doğal olarak akar her iki omuzu en arkada örtmek için uzanır.

Arka kısım: Aşırı derecede kısa, geniş, profilde boyun ve dikey şekildeki kuyrukla V şeklinde biçimlenmiş.

Taban : Kısa, geniş ve bol tüyle kaplı.

Kuyruk: Orta ölçüde uzun ve dik, dik bir konumda neredeyse başın arkasına temas kuracak şekilde taşınır.

Ana kuyruk: Tüyler geniş, düzenli olarak üst üste istiflenerek orta ölçüde yayılmış, başın üstünden ‘’A’’ şeklinde dikilmiş görünümde yükselir.

Kuşlak (kuyruk örtüsü) Gür, çok geniş olmakta, kuyruktan yukarıya dökülür.

Kanatlar: Büyük, uzun, kıvrığa yakın, dikey olarak yere tam değmeden taşınır.

Omuzlar ve önler: Çıkık, boynundaki tüylerle hafifçe gizlenmiş.

Baş omuzluğu: iyice yuvarlanmış.

Kuşlaklar: Geniş tüyler, karşılıklı iki ayrı bar kanatlarla çaprazlama dizilmiş.

Göğüs: Yüksek ölçüde kalkmış, iyi gelişmiş, kalın, gaga noktasından çekilen dikey çizginin görünür bir şekilde ötesine taşınmış, geniş, ve iyice yuvarlak, baştan boyuna ve göğse- ‘’S’’ şeklinde profil.

Vücut & arka kısım: Vücut-kısa, iyice derin ve geniş, önden dikilen kısma doğru meyilli.

Arka kısım: Kabarık, kısa, gür.

Bacaklar & ayak parmakları: Bacaklar-ortalama uzunlukta, genişçe yerleşmiş, eğmeden veya dizlerini vurmadan birbirlerine paralel, iyi orantılı halde.

Daha aşağı uyluklar: Kısa, üstte kalın siyah ve hayvan içdizlerine doğru incelme.

Baldırlar: Kısa, düzgün, yuvarlak, düzenli bir şekilde.

Ayak parmakları: Dört adet, düz, iyice ve düzenli bir şekilde yayılmış, eşit olacak ölçülerde.

Görünüş: Küçük, geniş, sıkı, aktif, evcil, heybetli duruş.
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 15:18:12        Mesaj Id : 278554   Cevap ver    Bu mesajı bildir

SERAMA Kuzey Amerika Konseyi (SCNA) Organizasyonda standartları: Daha öncede belirttiğim gibi; SEREMA dünyanın EN KÜÇÜK TAVUĞU DEĞİL...!! Dünyanın EN HAFİF TAVUĞU"dur. Bunun içinde Horozlarda; A- (13 oz) 350 gr ma kadar B- (16 oz) 500 gr ma kadar C- (19 oz) 600 gr ma kadar Tavuklarda A- (11 oz) 325 gr ma kadar B- (14 oz) 425 gr ma kadar C- (17 oz) 525 gr ma kadar olanlar diye 3 katagoride standartlaştırılmıştır.
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 16:03:40        Mesaj Id : 278555   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Yetiştirme;(alıntı) Seramalar genel olarak kolay yetiştirilebilen kuşlar değildir. (bu noktada yazılanlar benim başıma gelmedi. sanırım A katogorisi için bu şekilde bilgi veriyorlar) Yumurtalarını kuluçka makinesi ile üretmek çok düşük şanstır ve kuluçka makinesi ile çoğaltıldıkları zamanda aynı şekilde ilk gecelerini sağ çıkartmaları zordur. (bu bilgide benim yaşadıklarımla eşleşmiyor) Bu bilgi onların neden az sayıda olduklarının da bir cevabıdır aslında. Yumurtaların üzerine oturduktan sonra civcivlerin gelismesi ve kuluçka 19-20 gün sürer. Kuluçkadan civcivler çıktıktan 16-18 hafta sonra ancak gelişerek kendileri yumurtanın üzerine oturacak hale gelebilirler. Ayrıca kuluçka makinesi ile üretilen bu yumurtaların renkleride tutmaz ve bunun da anlamı aslında üretilen yumurtaların gen havuzunun daralması edeni ile gerçek bir üretim olarak kabul edilmemesidir. Yumurtalar beyazdan koyu kahve renge kadar bir renk alabilirler. Yumurtaların genel boyutu fazlaca büyük değildir, aslında 5 Serama yumurtası bir tavuk yumurtasının boyutunda ve yoğunluğundadır. Bu noktada benim çekktiğim bir resmi iliştirmek isterim.

Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 16:46:30        Mesaj Id : 278556   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Benim bildiğim SEREMA tavuğu besleyen Muğla Fethiye de Sn Metin Akalp beyin`de bu konuda anlatacak bilgi birikimi deneyimleri ve serema tavuğuna kavuşurken yaşadığı serüvenleri var. Kendisinden bana katkıda bulunmasını isterim. Benim serüvenim 4 sene önce Amerikadan getirdiğim 43 yumurtayla başladı. 43 yumurta 20 şerden iki ayrı üreticiden farklı kanlardan alınmıştır. (6 adet de bonus vardı 3 ü kırıldı) Bu 43 yumurtadan 20 den fazla yavru aldım ve yavrularda % 5-10 kadarda büyüme firesi verdim. (bu bilgiler aşağı yukarıdır o yıllarda kayıt tutmadığım için kesin bilgi veremiyorum). Ancak şu anda amerikadan gelen anaçlardan elimde hiç kalmadı. Elimdekiler yavrularıdır. Daha da önce bahsettiğim gibi çıkan yavrular büyüyünce bir hayal kırıklığı yaşadım. Gelişen kanatlılar aynen resimlerde görüldüğü gibi asker gibi duran renk renk tavuk ve horozlardı ama hiçte küçük değillerdi. Yumurtaları aldığım üreticilerle konuştum. Öğrendim ki; bu resimlerde görünen ve 300-500 usd ye satılan görselliğe yüksek ve A olarak nitelenenler çok ender olarak ortaya çıkıyormuş. Zaman içinde benim de övündüğüm ve karşısına geçip seyrettiğim serema çiftlerim var. (Aslında bir tartı yapsam ve ona göre ayırsam iyi olacak.) Önemliolan benim mutlu olmamdır. Belirtildiği gibi makinadan çıkım çok düşük değil. 2.,3. nesillerde de hiç fire vermiyorum büyütmede. (Bindebir.) Ben istedim ki bu yıl serema yumurtalarını kanatlıseverli`lerle paylaşayım. Serema türkiyede çoğalsın. Gelecek seneye kaldı. Artık seremalarda yumurtada döl oranı çok düştü.
Muğla
Zeytincik
Gönderilme Tarihi : 29.06.2010 16:54:12        Mesaj Id : 278557   Cevap ver    Bu mesajı bildir

Bu arada bir konudada bilgi vereyim. Uçakla gelirken yumurtaları bavula koyulduğunda(tabi çok iyi paketlenmesi gerekir kırılmaya karşı)yumurtalar hiç hasar görmüyor. Sanırım kullandıkları cihazlar Xray sistemiyle çalışmıyor, farklı bir sistem ve zarar vermiyor. Kargo bölümüde aynı yolcuların bulunduğu ısıda olduğu için donma veya kaynama ya uğramıyor. Arabayla getirmekten daha emniyetli. Yani yolcu beraberinde içeriye alınmasına gerek yok. sağlıkla kalın.