Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

frozen, yardımcı olabilir misiniz? su kaplumbağalarını veriyorum...

sayın frosen beş altı gün önce aşşağıdaki linkteki konuyu açmıştım http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=86458 "su kaplumbası almayın" başlıklı yazınızı okuduktan sonra sizin gibi insancıl birinin referansı ile su kaplumbağalarımızı tanıdığınız ve "akvaryumu olduğunu bildiğiniz" ve almaya niyetli kişilere vermeyi istiyorum... kardeşimin benden habersizcene gidip aldığı petshop a geri iade edebilirimde ama benden sonra kimlere satılır bilemediğimden sizin tanıdığınız ve gerekli bakım ve sevgiyi verebilecek kişiler varsa ve bana yönlendirebilirseniz sevinirim. Küçükçekmece tren istasyonuna yakın oturuyorum, 3 adet çizgili olduğunu tahmin ettiğimiz kaplumbağamız var...

img

cekmece

13 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Malesef yardımcı olamıyacağım. Çevremde zaten kaplumbağa besleyen kişi yok , bu forumdan tanıştıklarım da çoktan bıraktılar su kaplumbağası beslemeyi.
Eğer o kaplumbağalar gerçekten çizgili kaplumbağa Mauremys caspica ise yani yanaklarında kırmızı lekeleri yoksa , kol bacak ve boyunlarında uzun pijama gibi sarı çizgileri varsa yada benekli kaplumbağa Emys orbicularıs iseler mesela çorlu yakınlarında bunların yaşadığı dereler var. Ama Çorlu deresi olmaz orası artık zehirli , temiz kalmış yan dereler olabilir. Bir tanesinin yerini öğrenip kendi cinslerinden kaplumbağaların olduğu bir yerden onları doğalarına salabilirsiniz  Biraz zor olur ama yapabileceğiniz en doğru iş olur. Çünkü yerli kaplumbağalar zaten doğadan toplanıyor
Ama eğer onlar yurt dışından ithal kırmızı yanaksa asla Türkiye doğasına salmayın. Bu hem  yasaktır hem kaplumbağalar hemde Türkiye doğası açısından pek  çok sakıncaları var.

img

frozen

18 yıl 3 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sayın frozen kaplumbağaların bacaklarında boyunlarında kollarında beyazımsı sarımsı çizgiler var mardinden bir dereden toplanmış diye duydum bilmiyorum ne kadar doğru. yanaklarında kırmızılık yok. acaba diyorum büyükçekmece gölüne bıraksak yaşarlarmı illaki deremi olması gerekiyor?

img

cekmece

ÖZEL MESAJ

araştırdım Mauremys caspica olduğunu düşünüyorum

img

cekmece

ÖZEL MESAJ

Çekmece
Bu işin can alıcı noktası o canlıların doğaya geri döndüklerinde yaşabilmeleri ve daha önemlisi ekolojik yapıyı  bozmamaları . Göl Mauremys caspicalar için yaşanabilir bir yermi bilemiyorum. Pekte sanmıyorum.
Bu canlıların zaten var oldukları , yaşam sürdürebildikleri bir dere onların yaşama şanslarını arttıracaktır. Kesin olarak yaşarlar dahi diyemiyorum ama şansları artacaktır. Bu canlılar aslında koruma altındalar. Avlanmaları veya satılmaları yasaktır. Yasak var da ama kimse dönüp ilgilenmediği için 2 ayaklı çakal sürüsü 3-5 kuruş uğruna bunları toplayıp satarlar. Bu yüzden mesela yaşadıkları yerler hakkında ip ucu vermek bile bence hata oluyor.

Herhangi bir göle yada akarsuya balık , kaplumbağa yada herhangi bir canlı salmakta yanlıştır vede yasaktır. Çünkü olmadık bir canlının o sisteme sunulması binlerce yılda oluşan ve dengeye oturan ekolojik yapıyı bozar. Sivrisineklerle baş etmek için yarı bataklık sulara salınan minicik balıklar dahi doğal yapıyı bozmuştur. Çoğalıp o sularda yaşayan ve başka hiç bir yerde var olmayan benzersiz endemik canlılarımızın kökünü kurutmuşlardır mesela. Bu yüzden zaten caspicaların yaşamakta oldukları bir dere dedim ki aslında bu bile hatalı ama başka çaremiz yoksa...

Ben göle salabilirsin diyemiyorum çünkü çekmece gölünde su kaplumbağalarının beslenebilecekleri bir ortamın olmadığını düşünüyorum. Bu yüzdende zor olacak ama en doğrusu bu olur dedim. Salacak uygun bir yer aramak sormak bulmak lazım.

Kolay gelsin

Bu ticaretin durdurulması için gönüllü olalım. Büyük çabalar gerekmiyor , çok basit şeyler yapabiliriz. Çevremizdeki kişilere su kaplumbağası  aldırmayalım. Onlara perde arkasında kalan acı gerçekleri anlatalım. Sevmek demek , onlara eziyet etmek pahasına illaki sahip  olmak değildir. Onları ve doğal yaşam alanlarını gerçekten korumaktır.Bunu anlatalım
.
Biz aldık ama başkaları almasın.

img

frozen

18 yıl 3 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

[URL=http://img717.imageshack.us/i/dalm.jpg/][IMG]http://img717.imageshack.us/img717/3714/dalm.jpg[/IMG][/URL] baya bir araştırdım üç kaplumbağanın ikisi Mauremys caspica caspica, biri Mauremys caspica siebenrocki...bu hayvanlar baya bir dayanıklı hayvanlarmış lağımlı sularda bile yaşadıkları yazıyor dereler ve göller vs heryerde yaşıyorlarmış. biri dört ikisi beş altı cm civarlarında bunların yaşları hakkında tahmin yürütebilirmisin? frozen bu hayvanlar çok meraklı ve devamlı aktif oldukları için nereye salarsak salalım yiyecek konusunda pek zorluk çekeceklerini sanmıyorum, tek korkum boyları bana küçük geldiği için kuşlar tarafından zarar görüp göremeyecekleri... araştırmalarım sonucunda baya bir bilgi öğrendim, trakya güneydoğu anadolu ege ve akdeniz yaşama alanlarıymış, trakyaya çatalca taraflarına gitme imkanım yok, büyükçekmece gölünün temiz olduğunu düşünüyorum çünkü şebeke sularımız ordan geliyor ya b.çekmeceye bırakacağım yada 2 hafta sonra istanbuldan izmire gideceğim giderken yol üstünde baya bir dere çıkıyor karşımıza ama temiz olup olmadıkları meçhul... sen olsan nereye bırakırdın yaşlarınıda hesaba katıp bir yorum yaparsan sevinirim.

img

cekmece

ÖZEL MESAJ

çekmece ben sefakoyden tren istasyonu 5 dk arası var eğer hala vermedıysen ve salmadıysan ben bakabılırım.cevabını en erken zamanda beklıyorum msn adresımden ulaşırsan sevınırım. tşkler 0534 269 46 23 [email protected]

img

grammostola

13 yıl 11 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ