Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kaplış zor nefes alıyo :((

Merhaba arkadaşlar 2 tane şirin mi şirin su kaplumbağam var, biri 1 yaşlarında, diğeri de ondan daha küçük 6 aylık filan.. Daha önce büyük olanı akciğer enfeksiyonu geçirmişti, veterinerden aldığım yardım sayesinde antibiyotik ve vitaminle kaplumbağamı iyileştirmiştim.. 2si de özellikle küçüğü çok hareketli, fakat bugün küçüğünde bi değişiklik fark ettim, uykuya meğilliydi biraz, elime aldığımda ağzından beyaz sümüksü birşey geliyor, ve suda biraz yamuk duruyor.. En önemlisi kendini kabuğuna çekip sonra kafasını ve ön bacaklarını olabildiğince öne uzatıp ağzını açıp nefes alıyor, üstelik dakikada bi iki kez yapıyor bunu.. akciğer enfeksiyonundan şüphelendim yine ama ne gözü şişik ne kabuğunun altı pembe.. Bi de kabuğunda çok minik çatlak var gibime geldi, hemen teramisin sürdüm.. Geçen sefer şurup şeklinde amoklav alıp enjektöre çekip ağzından zorla vermiştim diğer kamplumbağama... Acil yardımlarınızı bekliyorum, gerekiyorsa nöbetçi eczaneden antibiyotik alıcam.. Çok kötü oldum yavrucuk öyle nefes alamayınca

img

imitation

13 yıl 8 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benimde kaplumbağam elini ve ayklrını uzatıp nefes alıodu yamuk duruodu bnki hağşuruodu veteriner akciğer enfeksiyonu demişti bnde antibiyotik uyguldm ama öldü.belirtilere göre akciğer enfeksyundan şüpheleniyorum

img

busefistik

13 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bakım koşulları nasıl eğer ölüm fanusunda bakıyorsanız bu beklenen bir durum hemen akvaryum ve ısıtıcı almanızı tavsiye edrim gerçi bnde akvaryumda besliodum hasta oldu ama tebir almak lazım

img

busefistik

ÖZEL MESAJ

Akvaryum var, ilk aldığımda hem ısıtıcı hem de temizleyicisini almıştım, ama kullanmaya da korktum açıkçası. Tvde bi programda duydum çin malı olanlar patlıyomuş diye, baktım benim aldığım da çin malıydı, değiştirmek için gittim fakat hepsi çin malıydı. Fiyat olarak kimsenin almamazlık yapacağını düşünmüyorum, ısıtıcı 25, temizleyici 15 civarında bişeydi. Tavsiye edebileceğiniz iyi güvenle kullanacağım bi marka var mı? Bir de çoğu çok büyük, balık akvaryumları için, zor zar bulduğum daha küçük olanlarsa dediğim gibiydi.. Neyse, şimdi hemen bi tane alıcam, dünden beri antibiyotiğini vitaminini suya katıyorum. Diğer kaplumbağam hasta olduğunda iğnesiz şırınga ile ağzına antibiyotiğini vitaminini, ezdiğim yemini ayrı ayrı veriyodum. Ama bu kapluş imkanı yok ağzını açmıyo elime alınca.. :( Acı acı derin derin ikide bir soluyo çok üzülüyorum.. :( Suyuna kattım mecbur antibiyotikten, geçen seferkinde veteriner iğnesiz enjektörle ağızdan vermen daha yararlı olur demişti ama olmuyo.. :( Bir de doğru düzgün hiç bulgu vermedi, ne gözleri kapandı, ne kabuğunun altı pembe oldu. Dikkat edin arkadaşlar, arada hırkkk diye nefes alması tek belirti olabiliyo. Bikaç aydır günde 1 kez fln böyle yapıyodu, hareketi yemesi herşeyi normaldi, değişik bi davranış herhalde die üstünde durmadım. Dün sbh daha az hareketliydi, yem verdim bi tane yedi, elime aldım baktım ağzında çok az beyaz sümüksü birşey, sonra baktım hırkk hırkk acı acı zor solumaya başladı.. :( Böyle yani arkadaşlar, tek belirti o sesi çıkarması olabiliyo, aman dikkat diyeyim başka kapluşlara birşey olmasın.. Benimkisi için de dua edin :(

img

imitation

ÖZEL MESAJ

kaplumbağanın durumu nasıl oldu bir gelişme var mı?

img

busefistik

ÖZEL MESAJ

Busefistik kaplumbağam çok daha iyi şu an :) İngilizce forumlara girdim, baytril diye bi ilaç ismi gördüm, onu denedim.. Kapluş resmen ölümden döndü. Birden kötüleşmişti zaten, buraya yazdıktan sonra daha da kötüydü, akciğerlerinden kanıyodu, su kıpkırmızı oluyodu kandan.. Dediğim gibi baytril`i buldum, enjeksiyon şeklinde yapılıyo, ama istenirse ağızdan verilebilecek formları da var. Benim kapluşağzını açmadığı ve durumu kötü olduğu için ben kas içi enjeksiyonu tercih ettim. 5 mg/kgdan veriliyor. İlacınsa 1 cc`sinde 50 mg ilaç var. Benim kapluş da anca 10 gr filan.. dolayısyla çoookk az bi miktar vermek gerekiyodu.. insülin enjektörüyle 0.05 cc ilaç çekip, bunu da serum fizyolojikle 4 ccye kadar sulandırıp, bu ilacın sulandırılmış halinin da 0,1cc`sini enjekte ettim. en az 10 günlük bi tedavi.. 6 dozu bitti. Akciğerleri kanayıp bir kısmını kaybettiği için tekrar eskisi gibi olması zor, ama şu anki hali bile hayet iyi, dibe dalıyo, istediği gibi yüzüyo, yem yiyo, hayatını idame ettirebiliyo... Bu arada ben taze mezun bi drum, kapluşu da iyileştirmekten dolayı çok mutluyum :)) Yalnız bunları kendiniz evde yapmanız zor, ağızdan verilen sıvı şeklini deneyebilirsiniz, ya da işini bilen bi veterinere götürmelisiniz ki kapmlumbağalardan anlayan çok nadir.. Bu söylediğimi böyle bi durumla karşılaşırsanız veterinere izah edebilirsiniz. Baytril zaten kedi köpek kuş vs yaygın kullanılan bi ilaçmış, kolayca bulabilirsiniz. İlaç 5mg/kgdan veriliyo ve baytrilin 1ccsinde 50 mg ilaç etken maddesi var, buna göre sulandırılıp kas içine enjekte edilmeli. Sulandırmak için serum fizyolojik kullanabilir. Yalnız dediğim gibi dozu iyi hesaplanıp sulandırılmalı, yoksa böbreklerine zarar verir kaş yapayım derken göz çıkarırsınız. Ben tam 1 saat hesapladım dozu verirken yanlış olmasın diye.. Bi de tek kötü yanı beni gördü mü fır dönen kapluşum artık beni görünce taşın altına girip saklanıyo, iğneyi yapınca kötü olduk tabi. Bakalım ne zmn barışıcaz :)

img

imitation

ÖZEL MESAJ

snn adına sevindm

img

busefistik

ÖZEL MESAJ

Oncelikle cok gecmis olsun! Bide isitici olarak onerebilicegim bi marka var ama ismini hatirlayamiyorum hatirlayinca yazarim ama sakin ROXIN marka ALMA ben tatilde ROXIN aldim 2 gunde patladi. onun icin ROXIN alma ben yarin kullandigima bakicam. tekrar gecmis olsun.

img

ttmmv

14 yıl 9 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ