Hepsievcil

Kuş Forumları > Kanatlı Kümes Hayvanları

Mesaj Ekle

bec

arkadaşlar bec tavuğunun horozu tavuğu nasıl belli oluyor acaba

img

muratali54

13 yıl 9 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beç tavuğunun erkek dişi ayırt etmek aslında oldukça basittir çene altı küpelerinin arkaya doğru yapışık olan dişidir ve erkege göre daha renksiz olur erkekleri ise baş parmakla işaret parmak arasındaki boşluk gibi acık olur erkek küpesi bazı dişilerdede görülsede bu durum o zaman dişinin küpesi daha ufak ve erkege göre daha renksiz olur

img

zibritçi

14 yıl 1 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tşk zibritçi kardeş sen zibritleri çok seviyon heralde ben bitane hamburg diye civciv aldım heralde zibrit çıktı 600 gram ya gelir ya gelmez horoz ötmeye başladı çokta çakal bihoroza benziyo zibrit olabilirmi acaba ben öle tahmin ediyom ama

img

muratali54

ÖZEL MESAJ

bir resim ekle görelim neymiş ?

img

zibritçi

ÖZEL MESAJ

resim yükleyemiyom

img

muratali54

ÖZEL MESAJ

selamlar Murat bey [email protected] ekleyin görüselin

img

zibritçi

ÖZEL MESAJ

Merhaba,

Okan abi Murat arkadaşımıza yardımcı olmuş ve sorun çözülmüştür mutlaka. Bende ileride aynı sorunla karşılaşabilecek bilgi ihtiyacı duyan arkadaşların ulaşması için bir alıntı yapacağım ve gereğince tercüme etmeye çalışacağım. Yararlı olması dileğimle.

Beç Tavuklarında Cinsiyet ayrımı. (Türkiye`de Beç, İran veya Tokat Tavuğu isimleri ile anılan Yabancı ismi Guinea Fowl (Gine Kümes Hayvanı) ismiyle anılıyor bu kanatlılar)
•1
Wait until 2 months or older to determine the sex of your guinea. Although guinea keets (babies) are naturally loud from birth, the distinctive call that most easily determines the gender isn`t full developed until then.

Beçlerinizin cinsiyet ayrımı için 2 aylık veya daha büyük olmalarını bekleyin. Beç tavuğu palazları doğal olarak doğdukları andan itibaren çok gürültülü olmalarına rağmen, kendilerine has ötüşlerinden en kolay cinsiyet ayrımını, tam olarak gelişmeleri tamamlamadan anlaşılmaz

•2
Listen the guinea`s call. At 2 months of age and older, a guinea will emit either a one or two syllable call. The female emits a two syllable call, which, according to folklore sounds like "buck-wheat, buck-wheat." A male emits a one syllable call that sounds like "chit chit chit chit." Determining the difference is easiest when you can hear both sexes.

Beç tavuklarınızı ötüşlerini dinleyin. 2 aylık ve büyük, bir beç tavuğu tek veya çift heceli bir ses çıkararak öter. Dişi 2 heceli bir ses çıkararak öter. Bu ses halk arasında buck-wheat  (Bak-wit bak-wit Bizim halk arasında ise To-kat To-kat)  şeklinde yorumlanan gibi bir sestir. Erkek tek heceli öterek  Çit Çit Çit gibi bir ses çıkarır. Her iki cinsiyet birlikte duyabilirseniz farkı en kolay ayırdedersiniz.

•3
Observe differences in the size and shape of the head. Males exhibit a more elongated and larger head, especially in the rear section of their heads. Females` skulls appear much more rounded.

Boyut ve kafa şeklindeki farklılıkları gözleyin. Özellikle arkadan bakıldığında erkeklerin kafaları daha uzun ve geniş, Dişilerin kafatası fazlaca yuvarlak görünür

Read more: How to Determine the Sex of a Guinea Fowl | eHow.com http://www.ehow.com/how_2067957_sex-guinea-fowl.html#ixzz0xqZzkzP3

Kolay gelsin

img

sadobey

13 yıl 9 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ömer Kardeşim Ellerine sağlık iyi bir açıklama olmuş verdiğin bilgiler çok doğru bir zat yaşayıp gördüm 2 yıldır biraz dikkat etmek, takip etmek gerekiyor. bende ilk zamanlar çiftleşmeleri hakkında teredüt yaşadım geceleri çiftleştiğine karar verdim ama sonunda gördüm, gündüz hızlı bir hareketle tek hamleyle yaptıklarına şahit oldum bu konuda merak edenlerde aydınlanmış olsun

img

zibritçi

ÖZEL MESAJ

Sağol abi faydalı olabilirsek ne mutlu bize. Google da aratanlarada çıkar yakında. faydalı olur.

img

sadobey

13 yıl 9 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaslar bec tavuklarında cinsiyet ayrımı yapmanız mümkün değil bilimsel olarakta zaten hiçbir kanıt yok tamamen şansa bağlı olarak secersiniz zibritçi abim( profesyonel olarak bu işlerle ilgilendiğini bilmekteyim) lakin sizin yapmış olduğunuz tanımda tamamen şansa bağlıdır bu şekilde sectiklerinizden % 50-50 bir ayrıma elde edersinizki rasgelede secseniz aynı oranı elde edersiniz... ne yazıkki bec tavuklarında cinsiyet ayrımını gösterecek hiçbir özellik yok tek özellikleri eşleşme anında yakalayabilmeniz

img

pitbull_ata

15 yıl 1 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ