Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kaplumbağam sakinleşmiyor

merhaba, 2-2,5 yaşlarında olan necla son 4-5 gündür oldukça huzursuz. ne bişey yiyor ne de duruyor,sürekli hareket halinde kaçmaya çalışıyor..kuru alanı dağıttı,ısıtıcı vs yerinde durmuyor.biraz sakinleşsin diye odada gezsin diye salıyorum bi köşeye gidip saklanıyor ama suya koyduğumda yine aynı :/ acaba yumurtlucak mı,ama henüz erken diye biliyorum.tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok iyi olur.zira 25-26 cmlik bi kaplumbağanın gürültüsü bütün evi ayağa kaldırıyor

img

thedamned

14 yıl 10 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

konu güncel,fakat cevap yok..necla hala sakinleşmedi hatta yanındaki diğer dişi de coştu..akvaryumun bulunduğu odada duramıyoruz.acil çözüm gerekiyor fakat hala bulamadık..

img

thedamned

ÖZEL MESAJ

ısıyı bıraz yukseltsen yada düşürsen ???

img

53gfb

14 yıl 10 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

thedamned ben pek bilmiyorum ama dişiler yumurtlayacakları zaman aynen senin anlattığın şekilde davranmaya başlıyorlar diye hatırlıyorum. Ona yumurtlamasını sağlayacak bir alan hazırlamalısın sanırım acilen. Bu durumda yumrutlayamamasının da hayati risk oluşturabileceğini okumuştum.

img

pinar1112

17 yıl 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

suyu gayet sıcak,sakinleşsin diye yere bırakıyodum,dünden beri ne zaman bıraksam kuytu bi yere gidip halıyı kazmaya çalışıyor..evin bi kaç yerine toprak koydum kutu içerisinde,ama kutudan ya da kapalı alandan korktuğu için hemen kaçıyor. yumurtlayamazsa ölecek ne yazık ki,yaklaşık 10 gün oldu ve ciddi ciddi korkuyorum bişey olcak diye..kaplumbağaların suya da yumurtladıklarını okumuştum ama bizimki fazlasıyla inatçı :/

img

thedamned

ÖZEL MESAJ

Of çok kötü bu durum, heralde aynen doğadaki gibi yürüdüğü alanla aynı hizada düz bir yeri kazmak istiyor yumurtlamak için. Sadece fikir yürütüyorum, acaba mesela evin yakınlarında zemini kum yada toprak bir bahçe yada parka götürsen, tabi bilemiyorum ne kadar hijyenik olur bu, orada gözünden hiç kaçırmadan izleyerek bıraksan, sakinleşip yumurtlar mı acaba. Dönünce ılık suda temizlenmesini de sağlamalısın tabi. Ama acaba tüm yumurtalarını bir seferde mi bırakıyorlar, kum mu toprak mı istiyor, ne kadar derinlik gerekiyor, ne kadar sürer, nasıl anlayacaksın bittiğini, bir sürü şey var hiç bilmiyorum. Bundan sonrası için kumlu kuru alanlardan hazırlamalısın gibi görünüyor.

img

pinar1112

17 yıl 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

haklısın pınar,kesinlikle yürüdüğü hizada bir yere yumurtlamak istiyor..bugün 10 cm yükseklikte şişme bi havuza koydum,içinde toprak da vardı fakat havuzdan atladı ve kafasının arkası soyuldu..hemen veterinere gittik teramycin ve baticon verdi kafası için,ama yumurtlaması ile ilgili bilgileri yok malesef. yağmurların dinmesini bekliyorum,yakınlarda bi bahçeye çıkarıp başında beklicem ama dediğin gibi hem hijyenik değil hem de etraftaki kedi-köpek vs. tehlike yaratıcak..bugün uzun bi aradan sonra yemek yedi,bugünün tek olumlu olayı buydu bizim için..

img

thedamned

ÖZEL MESAJ

ilk yumurta geldi :) bu sabah akvaryumda bi tane yumurta buldum,suyun içine yumurtlamış bizimkisi..sabah 5 te baktığımda yumurta yoktu,8 de gördüm umarım havasızlıktan boğulmamıştır.yumurtlayan hangi dişi bilmiyoruz ama necla çok sakin ve çok iştahlı..diğeri hala kuduz,sürekli bi yerleri kazmaya çalışıyor

img

thedamned

ÖZEL MESAJ