Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kaplumbağalarımın sorunları ve rengi neden açıldı? Lütfen yardımcı olun...

Herkeze merhaba arkadşlar aranıza yeni katıldım. Kaplumbağalar için bukadar faydalı bu siteyi yeni keşfettim ve birkaç sorunumu hemen iletiyim istedim.

Kaplumbalarımla arkadaşımın arkadaşının bakamıycak olması vesilesiyle yaklaşık 4ay önce tanıştım. Bana geldiklerinde 4 ü yaklaşık 5cm 1 ide 9.5-10cm di. Üçtebirinin (çimentodan)kayanın kapladığı 35cmlik bi akvaryumda tıkış tıkıştılar. Zamanla nerdeyse hepsinin hasta olduğunu farkettim. Su iki günde leş gibi kukuyodu, ikisinin yanğı sağ yanağı şiş, nefes alırken ötenler vardı. Biiki ay içinde maddi durumları ayarlayıp 100-30-45 cmlik ısıtıcılı, iç filtreli (nerdeyse benimle yaşıt), kuru alanlı, ısıtma lambalı, bi akvaryuma taşıdım.

Sorunlar küçük akvaryumda başladı. 5cmlik olanlardan biri sürekli firar edip evin içinde kuytu köşelere parkediyodu. İlkinde 1metrelik ikincisinde 60-70cmden düştü ve kabuğu orta tepeden kenarlara doğru kahverengileşti. Nedenini anlayamadım. Sonralarda 9.5-10 cmlik olanla beraber firar ettiler. Sonrasında ikiside son derece ürkekleşti ve büyük olanın rengi açılmaya başladı. Kabuğun yeşil olan kısımların rengi açılarak sarıya beyaza dönüşmeye başladı. (Burda gördüğüm mantar olmuş kabuk resimlerindeki gibi değil ama) Şuan küçükler 8.5-9 cm büyükte 13cme ulaştı. Son günlerdede yanağı şiş olanlardan biri suda yada kuru alanda aklına esince diğerlerini burnuyla tartaklayıp, zaman zaman ıssırmaya başladı.

Biliyorum uzun bi yazı oldu ama onlara iyi bakabilmek için imkanlarım elverdiğince elimden geleni yapıyorum. Bilmediklerimi sizlere sorup yavrularıma en iyi şekilde bakmak istiyorum. Lütfen tecrübelerinize bilgilerinize ihtiyacım var. Şimdiden herkeze teşekkür ediyorum. Resimlerinide ekliycem ama nasıl?

img

özgüröncü

13 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bu yazmıs olduk un tum hastalıklar sorunlar sıtede var gezersen fark edersın örnek olarak acılan başlıklar aklıma kaldı kadarıyla kaplusumun yanak ı şiştı yardım lutfen yada resım eklemeye gorsel cvp veya kaplusumun renk ı deyıstı sımdı benım sana 1 sorum olucak kapluşların nekadar buyuk bı akvaryum ıcınde ve ayrıca akvaryumda ısıtıcı fıltre vss varmı

img

53gfb

14 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

53gfb Siteyi gezebildiğim kadarıyla gezdim ve devam ediyorum. Henüz saydığım durumlara tam cvp bulamadım. Bulabildiklerim; yanak şişliği iltahaptan olurmuş. KOku üşüyüp ishal olmalarından olabilirmiş. Renk açılması güneş ve kalsiyum eksikliğinden olabilirmiş, akvaryumu camın önüne yükselttim, bi haftadır sübye kemiği (gaga taşı vs. vs.) doğrayıp yediriyorum. Küçüklerin rengi düzeldi ama büyük olanın rengi hala sarı ve ürkek. Akvaryum durumunu yazmıştım sanırım gözünden kaçmış; 100-30-45 cmlik ısıtıcılı, iç filtreli (nerdeyse benimle yaşıt), kuru alanlı, ısıtma lambalı, bi akvaryuma taşıdım. Foto eklemenin yönteminide gördüm fakat neiştir anlamadım belki 30 kez denememe rağmen sürekli geçersiz veri uyarısı verip kayıt yapmıyor.

img

özgüröncü

ÖZEL MESAJ

eyer dedık ın gıbı ise yanı ufaklar duzeldıyse buyuk de duzelcek demektır dogru tedavı şeklını yaptın yanı ama buyuk un duzelmesı bıraz uzun zamn alır ve kesınlıkle guneşten kacırma sen yuvasına ufak bı gunes gormeyen yer ayarla dıyer her tarafı gunes gorsun boylece gunesten rahatsız olunca serın e kacar

img

53gfb

ÖZEL MESAJ

Bügünlerde tamda onunla uğraşıyodum. Biyerlerde okumuduğuma göre böyle ürkek zamanlarında karanlık kuytu biyerler ararlarmış. Evde olan malzemelerden karanlık kuytu biyer imal ediyorum. İnşallah beğenirler. Küçüklerden bi yanağı şiş olanın diğerlerini tartaklayıp ıssırması çok canımı sıkıyo, nedenini çözemedim. Elimle uzattığımda yada suya attığımda yemleride geç farkediyo. Gözündede mi bi problem var bilemiyorum. Sorumluluklarını aldım hakkıyla bakmak istiyorum ama tecrübem, bilgim yetmiyo. Forumdada 53gfb seneden başka kimse yardımca olmuyo...

img

özgüröncü

ÖZEL MESAJ

Bügünlerde tamda onunla uğraşıyodum. Biyerlerde okumuduğuma göre böyle ürkek zamanlarında karanlık kuytu biyerler ararlarmış. Evde olan malzemelerden karanlık kuytu biyer imal ediyorum. İnşallah beğenirler. Küçüklerden bi yanağı şiş olanın diğerlerini tartaklayıp ıssırması çok canımı sıkıyo, nedenini çözemedim. Elimle uzattığımda yada suya attığımda yemleride geç farkediyo. Gözündede mi bi problem var bilemiyorum. Sorumluluklarını aldım hakkıyla bakmak istiyorum ama tecrübem, bilgim yetmiyo. Forumdada 53gfb seneden başka kimse yardımca olmuyo...

img

özgüröncü

ÖZEL MESAJ

benımde dıkkatımı bu cektı ve bende yardım konusunda guçluk cekıyom ama anlamadık m frozen ve onun gıbı bılgılı arklar yanı bana yardımcı olan arklar nerede bılmıyom şimdi senın soruna gelelımm karanlık kuytu bıyer e kaçtıkları dogru senın akvayum ıcınde taslardan bı yer et bence sen ne ılee karanlık bı yer edıcen nasıl bıse edıcen ben onu merak ettım şimdi ynak ı şiş olan sağlıklı kapluş u tartaklıyorsa sen onlarıda saklanacak ı bı yer et ama dedık ım gıbı nasıl edıcen oda önemli sitede kaplumbaga yuvaları var onlardan ornek al

img

53gfb

ÖZEL MESAJ

Evde bulunan 2 kiloluk hazır dondurma kaplarından ikisini alıp kısa kenarlarından girip çıkabilicekleri birer delik açtım. Tabanlarınada camcıdan ricaen aldığım camları akvaryum silikonu ile tabanlarına yapıştırıp ağırlık yaptım. Birgün kuruması için bekledim bir günde mavi ilaçlı suda beklettim. İkisini üst üste koyup en üstünede uygun ölcülerde kestiğim seramik karoyu yerleştirdim mis gibi kuru alanıda oldu. Benim anlamadığım daha doğrusu tecrübem olmadığı için tahmin edemediğim ürkeklik ve saldırganlık sorunu. En atak cesur olan büyük kaplumbağam yemi uzattığımda bile yemek için boynunu uzatmaya tereddüt eder halde. Hepsinin itip kaktığı, bi yanağı şiş, şuan 8cm olan kaplumbağamda aklına estimi önüne geleni tartaklıyo ısırıyo. İlk geldiği zamanlarda güçsüzlükten arada kalıyo yemini bile yiyemiyodu. Bikaç ay güçlensin diye daha fazla yem verdim. Şimdi diğerlerine göre biraz daha irice. resmen diğerlerine bosta koyuyo kerata hatta yakında terör estiricek gibi.

img

özgüröncü

ÖZEL MESAJ

ilk olarak bana sorarsan kaç kapluşlar ev ortamına daha alısamadı dıye kaçıyor sen onların bulunduk u ortama fazla ınsan gırmesıne ızın verme ve sadece sen gır gerekırse aynı zamndada sadece sen kendın yemek ver onlara boylece urkeklık ı gıdıcek ını tahmın edıyom 8 cm buyuk luk undekı yanak ı şiş kapluş dıyerlerıne saldırıyorsa dıyerlerının gırebılecek ı ama 8cm kaplusunun gıremıyecek ı buyuklukte 1 alan yap boylece kaçıp rahatlıkla oraya gıdebılsınler

img

53gfb

ÖZEL MESAJ

53gfb senin dediğin gibi Kovuk yada yuva diyebiliceğimiz yerlerini yaptımve ara ara gözlemeye başladım. Bügün akşam farkettim yaptığım yuvaya yada kovuğa yanağı şiş olan giriyo diğerleri akvaryumun diğer ucunda filtrenin arkasına saklanıyo. Benim taktığım adıyla "kabakulak" terör estirmeye başladı anlaşılan. :(

img

özgüröncü

ÖZEL MESAJ